pldaenfrdeuk

 

 


 czwartek 5 sierpnia 2021r.   imieniny: Emil, Karolin, Maria

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MK - Gabinet kosmetyczny

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)
HISTORIA JEDNEGO PLACU - JAN SZWARACKI

W naszym mieście są tylko trzy miejsca upamiętniające zasłużonych mieszkańców Barlinka. Najmłodszym (z nazwy) jest plac umiejscowiony przy zbiegu ulic Leśnej, Bocznej i Szpitalnej. Od 28 września 2016 r., to mini rondo, nosi imię „Jana Szwarackiego i Chóru Halka”.

 

REKLAMA

  

Niedaleko (ul. Leśna 1) znajduje się Europejskie Centrum Spotkań, które rozbrzmiewa muzyką i to nie tylko chóralną. Ostatnimi czasy jednak nie rozbrzmiewa, niestety. Pandemia wciąż skutecznie krzyżuje plany i  uniemożliwia wspólne spędzanie czasu na próbach i koncertach.

 

JAN SZWARACKI - Barlinek

 

O upamiętnienie Jana Szwarackiego, założyciela w 1947 roku koła śpiewaczego, a zarazem pierwszego kierownika artystycznego oraz dyrygenta, który prowadził zespół do roku 1967, do Rady Miejskiej wnioskował Ireneusz Zagata. Uchwałę Nr XXIV/274/2016 w tej sprawie Rada Miejska w Barlinku podjęła na sesji 30 czerwca 2016 r. W trakcie tej sesji sylwetkę głównego bohatera i historię powstania „Halki” przybliżył prowadzący chór Ireneusz Zagata oraz jeden z chórzystów pierwszego zespołu, niestety nieżyjący już Mieczysław Szczyglewski. Natomiast podczas uroczystości w plenerze (28.09.2016 r.), treść tejże uchwały odczytał Przewodniczący RM Mariusz Maciejewski. Symbolicznego nadania imienia placowi wyrażonego przez (odsłonięcie tablicy) przecięcie wstęgi dokonali: mieszkająca w Barlinku córka, Jolanta Szwaracka-Deszcz oraz Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński i dyrygent Ireneusz Zagata. Sama tablica (sztuk 2) umieszczona została na słupie znajdującej się tam „od zawsze” latarni. W spotkaniu uczestniczyli byli i obecni chórzyści, mieszkańcy miasta oraz Radni Rady Miejskiej.

 

JAN SZWARACKI - Barlinek

 

Barlinecki zespół (Koło śpiewackie), jest najstarszym na Pomorzu Zachodnim zespołem śpiewaczym osób dorosłych, założonym po wojnie i działającym nadal. Jego nazwa wywodzi się od imienia tytułowej bohaterki opery Stanisława Moniuszki „Halka”. Koło działa z przerwami, z których ostatnia, najdłuższa trwała ponad dwadzieścia lat. Wznowienia działalności zespołu podjął się w 1997 r. absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu mgr sztuki Ireneusz Zagata, przy współpracy Ryszarda Bernackiego grającego na akordeonie. W lutym 1997 r. w sali Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Strzeleckiej 29, odbyło się zebranie organizacyjne, a następnie zaczęły się próby. Na początku w zespole było dziewięć wokalistek i dwóch muzyków. Zespół publicznie pierwszy raz zaprezentował się w kwietniu 1997 r. w sali widowiskowej BOK Panorama na Artystycznym Spotkaniu Twórców Amatorów.

Tak o początkach „nowego” zespołu w wywiadzie pt. „Ze śpiewem przez życie„ dla Echa Barlinka (red. Urszula Berlińska) w sierpniu 1997 r. mówił Ireneusz Zagata:

 

„/…/Duże nadzieje budzi zespół NOWY (duża rozpiętość wiekowa, uzdolniony muzycznie). Nie mamy sponsora, pomaga nam bardzo Ośrodek Pomocy Społecznej użyczając salę do ćwiczeń. Nie mamy też nazwy, gdyż chcemy, by wiązała się ona ze sponsorem. Zespół chciałby przyjąć nazwę „Halka”; ja osobiście czuję się zobowiązany do kontynuacji tradycji dawnego chóru, gdyż mój przyjaciel Marian Orządała przekazał mi nuty zespołu i prosił o wznowienie pracy chóru. Sztandar „Halki” został przekazany muzeum. Dzisiaj w chórze śpiewa były śpiewak „Halki” Walenty Melerowicz, również córka p. Orządały p. Krystyna Wiśniak/.../”

 

W krótkim czasie, bo już 9 stycznia 1998 r. miała miejsce w Sali Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Strzeleckiej 29, uroczystość oficjalnego nadania chórowi imienia „Halka”. Tak o tym wydarzeniu w artykule „Cześć pieśni” w lutowym Echu Barlinka z 1998 roku pisał Władysław Kmiecik:

 

„/…/ Bardzo wzruszającym, wymownym, zobowiązującym i historycznym momentem było przekazanie p. Ireneuszowi Zagacie przez Panią Stefanię Szwaracką kwiatów wraz z batutą, którą używał kiedyś jej mąż Jan Szwaracki/…/. Myślę też, że bardzo dumni, z reaktywowania Halki byli dawni jej członkowie, których sporo widziałem na Sali. Świadomość, że kontynuuje się dzisiaj ich dzieło – w tym czasie mające wyjątkowe znaczenie: ugruntowywania polskości na tych ziemiach – ma niewątpliwie duże dla nich znaczenie. I nareszcie ten ważny moment, kiedy Burmistrz Jerzy J. Faliński odczytał Akt Nadania Imienia chórowi. Z powagą, na stojąco wysłuchano treści aktu, po czym zerwała się burza Oklasków! /…/ Rozkosznym dla ucha uwieńczeniem całej imprezy był koncert chóru, który rozpoczął śliczny walc „Gisele” F. Dominicy i M. Malafosse na dwa akordeony, w wykonaniu pp. Ryszarda Bernackiego i Ireneusza Zagaty – takoż w jego aranżacji. Po nich, ze wspaniale wykonanymi piosenkami i pieśniami ludowymi /…/ wystąpił w pełnej krasie nowy chór Halka, by na zakończenie rozgrzać do „czerwoności” publiczność „Tangiem” Jana Kozłowskiego /…/. Nikomu to nie wystarczyło i chór zmuszony został do bisowania, a raczej do przedłużenia koncertu /…/”

 

Podczas tej uroczystości starsze pokolenie chórzystów w osobach Walenty Melerowicz oraz Irena i Mieczysław Szczyglewscy przekazali sztandar „młodzieży”, by godnie i chętnie uczestniczyli w działaniach chóru w latach następnych. 

  

JAN SZWARACKI - Barlinek

 

Jan Szwaracki urodził się 29 grudnia 1916 r. w Szwarcenowie, koło Iławy. W latach 1934-1936 był słuchaczem Szkoły Muzyki Kościelnej w Pelplinie. Po jej ukończeniu do 1939 r. był organistą w Krotoszynie. W początkach wojny walczył w Armii Pomorze w bitwie nad Bzurą. Dostał się do niemieckiej niewoli. Podczas wojny pracował m. in. w firmie budowlanej w Kwidzynie. Następnie w 1945 r. został przeniesiony do Grudziądza. Tam po wojnie, zgłosił się do organizowanego przez Fabrykę Maszyn Rolniczych Unia zespołu, mającego za zadanie uruchomienie na Ziemiach Zachodnich Fabryki Pługów w Berlinku. 13 maja 1946 wraz z innymi ochotnikami, wyruszył do tego miasta i rozpoczął pracę w Fabryce Pługów. Pracował w zakładzie do 1949 r. Następnie pracował w zespole PGR Płotno, w Betoniarni w Barlinku, a od 1965 roku do przejścia na emeryturę w 1978 roku w Stargardzkim Przedsiębiorstwie Budownictwa Ogólnego – Fabryce Domów (ul. Szpitalna 4) w Barlinku. Zmarł 15 lutego 1984 r. Całe swoje powojenne życie związał z Barlinkiem. W tym czasie prowadził aktywne życie zawodowe i kulturalne w mieście. Szczególnie bliskie jego sercu było działanie na niwie kultury, za które został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami. To była pasja do muzyki, do śpiewu, którą przekazywał innym. To dzięki tej pasji został zapamiętany w Barlinku i to dzięki tej pasji ten niewielki plac nosi jego imię. W naszym muzeum jest gablota, w której umieszczone zostały pamiątki związane z Janem Szwarackim. Są także różne dokumenty, archiwalia.

 

JAN SZWARACKI - Barlinek

Jan Szwaracki - zdjęcie ze zbiorów Muzeum w Barlinku

 

W muzeum jest sztandar – pamiątka po tym pierwszym  zespole śpiewaczym. Sztandar bywa czasami prezentowany podczas występów chóru i wówczas można go zobaczyć w całej okazałości. Niestety bardzo rzadko. Tak w tekście „Historia pewnego sztandaru” Romana Kaszczyc w kwietniowym Echu Barlinka z 1998 roku pisze:

 

/.../Wreszcie pojawia się w kronice zapis „Koło śpiewacze „Halka” ma własny sztandar” I dalej „Ta niecodzienna uroczystość odbyła się 15 sierpnia 1948 roku. Centrum miasta leżało jeszcze w gruzach. W godzinach popołudniowych śpiewacy i goście zaproszeni na czele ze starostą myśliborskim manifestowali pieśnią idąc ulicami miasta”.

 

JAN SZWARACKI - Barlinek

 

14 czerwca 2019 r. w sali widowiskowej Barlineckiego Ośrodka Kultury Panorama, odbył się wyjątkowy koncert. Wydarzenie zostało zorganizowane dla uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Podczas tej uroczystości do historycznego sztandaru chóru „Halka” – jego drzewca, wbite zostały nowe pamiątkowe gwoździe. Upamiętniają one teraz prócz fundatorów i „rodziców chrzestnych” sztandaru, osoby które prowadziły pierwszy zespół śpiewaczy i prowadzą współczesny chór „Halka”. Obecnie zespołem opiekują się: Dorota Kowalska oraz Joanna Solińska.

 

JAN SZWARACKI - Barlinek

 

Informacje pochodzą z publikacji „Historia zakładu z Doliny Płoni Pionierzy” wydanej w 2016 r. Autorzy: Ewa Dzierbunowicz i Stanisław Rewers., Echa Barlinka z  1997 r., 1998  r. 2006  r. i 2016 r., opracowania „Chór Halka 1947-1972, 1997-2007” autorstwa Romany Kaszczyc, Muzeum w Barlinku i stron internetowych.

 

Grzegorz Przybylski

 

HISTORIA DRUGIEJ ULICZKI  - CZĘŚĆ I
HISTORIA DRUGIEJ ULICZKI  - CZĘŚĆ I

Osobą, która swoje życie związała również z Barlinkiem był Stefan Flukowski. Urodził się 18 sierpnia 1902 roku w Warszawie, zmarł w Świnoujściu 8 maja 1972 roku. W czasie wojny był jeńcem Oflagu...

HISTORIA DRUGIEJ ULICZKI  - CZĘŚĆ II
HISTORIA DRUGIEJ ULICZKI  - CZĘŚĆ II

Jest to urokliwa ulica Stefana Flukowskiego położona, można tak powiedzieć w rekreacyjnej części miasta. Stefan Flukowski wraz z żoną Marią, kiedy będą emerytami planowali zamieszkać z dala od zgiełku...

HISTORIA DRUGIEJ ULICZKI  - MARIA FLUKOWSKA
HISTORIA DRUGIEJ ULICZKI - MARIA FLUKOWSKA CZĘŚĆ III

Kontynuując wspomnienie o Stefanie Flukowskim i uliczce, której patronuje, nie sposób nie pisać o jego żonie Marii Flukowskiej. Szczególnie dziś 8 marca w Święto kobiet, trzeba ją wspomnieć. Ta...

WNIOSEK PRZESZEDŁ, OTWARCIE NIEBAWEMHISTORIA JEDNEGO PLACU - JAN SZWARACKI
HISTORIA JEDNEGO PLACU - JAN SZWARACKI

W naszym mieście są tylko trzy miejsca upamiętniające zasłużonych mieszkańców Barlinka. Najmłodszym (z nazwy) jest plac umiejscowiony przy zbiegu ulic Leśnej, Bocznej i Szpitalnej. Od 28 września...

HISTORIA JEDNEJ ULICZKI
HISTORIA JEDNEJ ULICZKI

Będąc mieszkańcem Barlinka zwróciłem uwagę, że wiele ulic nosi nazwy znanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie Polaków. Także te najnowsze jak: ul. Marii Skłodowskiej-Curie, po wybudowaniu...

 

Pin It

Komentarze

+2

Guest

Jest w Barlinku jeszcze kilka nazwisk zasługujących na zapamiętanie. Tylko jest prościej nazwać ulice pospokicie, bez przemyślenia.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.