Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 piątek 24 maja 2024r.   imieniny: Estera,Joanna, Maria, Zuzanna

Reklama

Sodaspeed

A A A
0 1 1 1 1 1
ROMANA - PIĄTE WSPOMNIENIE

Czas ciągle nieubłaganie biegnie i biegnie, a my niestety próbujemy go dogonić. Co oczywiście nie jest możliwe, ale wciąż próbujemy. Tylko po co? Trzeba się zatrzymać i działać, żyć swoim rytmem. Ale trzeba też spoglądać wstecz.

 

REKLAMA

 

Zastanawiać się, rozważać, wspominać, czasem zatęsknić lub po prostu przypomnieć sobie ważne chwile lub ludzi. Do takiego wspominania o najważniejszej mieszkance naszego miasta zapraszam. Mija pięć lat (dokładnie 22 maja 2016 r.), od kiedy nie ma pośród nas Romany Kaszczyc. Wielkiego społecznika, przyjaciela ludzi i przyrody, pisarki, słowem artysty. 

To ona swoim działaniem wnosiła radość do wielu domów. Zawsze pogodna, zdyscyplinowana, potrafiła zjednywać ludzi. Zachęcać i mobilizować do różnych działań. A właśnie, jedną z zapoczątkowanych przez nią w Barlinku inicjatyw jest Święto Polskiej Niezapominajki. Obchody, co roku 15 maja są kontynuowane. Wówczas różne miejsca naszego miasta w tym dniu stają się niebieskie, o czym mogliśmy przekonać się kilka dni temu. Wówczas na naszym Rynku trwała „Niezapominajkowa Noc Muzeów – w świecie Barlineckiej Romy”. Ważnym punktem obchodów było wznowienie „Barlineckiej Niezapominajkowej Legendy”. W tej publikacji prócz samej legendy, są informacje o Romie i fotografie obrazów inspirowanych tą legendą, wykonane przez 20 artystów. Same obrazy były eksponowane na wystawie w naszym Muzeum.

A wspominając i przeglądając informacje w sieci natrafiłem na reportaż. W czerwcu ubiegłego roku Agata Rokicka redaktorka Radia Szczecin przygotowała audycję o Romie Barlineckiej zatytułowaną „Ciamarajdy pani Romany”. Jest to ciekawy reportaż złożony z wypowiedzi redaktorki oraz archiwalnych nagrań, wywiadów, rozmów przeprowadzonych z Romaną Kaszczyc i ... (tu ciekawostka), w różnym czasie, w różnych miejscach, w różnych latach. Zapraszam do odsłuchania audycji.

 

Grzegorz Przybylski

 

<<< Wywiad z Romaną Kaszczyc - 2010r. >>>

 

Romana Kaszczyc laureatką nagrody Pro Arte

Romana Kaszczyc laureatką nagrody Pro Arte - 2014r.

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież