niedziela 3 grudnia 2023r.   imieniny: Franciszek, Kasjan, Ksawery

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

Plus i Polsat Box

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Romana Kaszczyc

Pro Arte to nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w Województwie Zachodniopomorskim. Przyznawana jest przez marszałka naszego województwa od trzech lat. W tym roku dla barlinian będzie ona się kojarzyła szczególnie bardzo miło, gdyż otrzymała ją nasza redakcyjna koleżanka i osoba wyjątkowa, jak powiedziano w czasie uroczystej Gali – człowiek renesansu – pani Romana Kaszczyc.

 

Tegoroczne nagrody wręczono w sobotę 20 września podczas Gali towarzyszącej koncertowi inaugurującemu nowy sezon artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie. Statuetki dłuta rzeźbiarza Andrzeja Litwy oraz pamiątkowe dyplomy laureatom wręczał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz wraz z wicemarszałkiem  Wojciechem Drożdżem. Z nagrodą wiąże się również gratyfikacja finansowa. Laureatów  nagrody Pro Arte wyłoniono w ramach ogłoszonego konkursu  na początku bieżącego roku, spośród ponad czterdziestu nominowanych.

Jak już donosiły nasze lokalne media w tym Echo Barlinka wśród laureatów znalazła się Romana Kaszczyc z Barlinka, nominowana do nagrody przez Prezeskę Towarzystwa Miłośników Barlinka Elżbietę Ligenzę. Wśród Laureatów znaleźli się również dyrygent, prof. Bohdan Boguszewski nominowany przez Marszałka Senatu Obywateli Szczecina, kapitana żeglugi wielkiej, Józefa Gawłowicza, a także fotograf Cezary Dubiel, nominowany przez Wiceprezeskę Stowarzyszenia Fotograficzna Grupa Twórcza Kontur, Beatę Bogusławską oraz rzeźbiarz - Zygmunt Wujek, nominowany przez Prezydenta miasta Koszalin, Piotra Jedlińskiego.

Pani Romana Kaszczyc uzyskała nominację w kategorii za całokształt twórczości artystycznej, zaangażowanie i artystyczną pasję w dziedzinie ceramiki, malarstwa, rysunku, scenografii i literatury, za swą wyjątkową i wielowymiarową działalność edukacyjną i kulturoznawczą na rzecz mieszkańców Pomorza Zachodniego. A wszystko działo się w przepięknej oprawie świata muzyki. Podczas koncertu mogliśmy wysłuchać znakomitych występów w wykonaniu muzyków polskich i niemieckich. Zabrzmiały fragmenty opery „Manru” Ignacego Paderewskiego, „Rapsodia Litewska” Mieczysława Karłowicza i dzieło „Symfonia alpejska” Richarda Straussa.

REKLAMA

Koncert był wyjątkowy również za sprawą dyrektora Opery na Zamku, a mianowicie pan Jacek Jekiel bardzo oryginalnie rozpoczął start nowego sezonu w Operze. - Każdy choć na chwilę chciałby być Jamesem Bondem, a że teatr pozwala na wcielanie się w różne role, stąd taka moja stylizacja - przemówił do publiczności Jekiel, po tym gdy przy motywie znanym z filmów o Bondzie wjechał na trzykołowym rowerze na scenę. Ponadto nowo wybrany dyrektor dotrzymał także złożonej przed wyborem obietnicy. Zgolił wąsy, co zaprezentował na scenie, zrywając spod nosa sztuczne, początkowo ukrywające jego nowy wygląd.

Po koncercie w foyer Panią Romanę przywitała kwiatami i gorącymi życzeniami licznie przybyła grupa przyjaciół z Barlinka... i nie tylko. Przybyli m.in. wiceburmistrz Barlinka Pani Amelia Pakosz, Prezes Stowarzyszenia „Plantacja Wyobraźni – Mały dom Kultury” Elżbieta Chudzik, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Barlinku Jacek Szkwarek, Dyrektor Barlineckiego Ośrodka Kultury Brygida Liśkiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Barlinku Grzegorz Zieliński,  Bożena Kulesza-Mazurek oraz redaktor naczelny Echa Barlinka - Krzysztof Komorowski. Na zaproszenie artystki i prezeski Towarzystwa Miłośników Barlinka Elżbiety Ligenzy, na koncert i uroczystą Galę przybyła  Krystyna Batejko-Drabik wraz z mężem, pasjonatka twórczości Pani Romy.

Tego dnia w Operze było pięknie, uroczyście i prawdziwie galowo, zadbano o każdy szczegół. Był nawet czerwony dywan…. Natomiast młodszym internautom  przypomnimy, że pani Roma ma w dorobku około 100 wystaw w kraju i za granicą oraz ponad 100 spotkań autorskich, w tym wiele za granicą. A jej wybitne dokonania i osiągnięcia w dziedzinie kultury wykraczały poza podstawowe obowiązki zawodowe, przyczyniając się do rozwoju województwa zachodniopomorskiego. To laureatka wielu nagród i odznaczeń, jak „Złoty Krzyż Zasługi”, „Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski”, „Order Uśmiechu”, „Gloria Artis” i wielu innych. „Pro Arte” to  nie tylko uznanie dla wieloletniej pracy twórczej artystki. To także  nominacja  za „niebieski szlak legend” licznie przemierzany przez turystów w Barlinku, za pracownię ceramiki unikatowej, Teatr Poezji Wiatrak, Legendy i Królową Puszczy Barlineckiej oraz  plenery ceramiczno-malarskie, za jej wytrwałą twórczość w otoczeniu piękna przyrody Barlinka. 

Sama zaś bohaterka – Barlinecka Roma w czasie podziękowań powiedziała m.in.: To nagroda za 50 lat mojej pracy dla kultury. Przez ten czas zmieniało się wszystko, od otaczającego nas świata, poprzez ludzi którzy mi pomagali, więc nie sposób mi wymienić wszystkich, którym jestem wdzięczna.

My też dziękujemy i gratulujemy. Redakcja Echa Barlinka.
Relacjonował KarmEl
                                                                                                                                                            
Fotograficzna relacja z Hali Opery na Zamku - Andrzej Ligenza

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież