Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 wtorek 16 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Benedykt, Stefan

Reklama

A A A
2.6 1 1 1 1 1 Ocena 2.60 (5)
NAZWY ROND PRZEGŁOSOWANE

27 maja na XL sesji Rady Miejskiej, głosowano m.in. nad projektem uchwały ws. nadania nazw rondom w Barlinku. Przypomnijmy, że zaproponowane nazwy rond są odpowiedzią na wnioski złożone przez miejscowe organizacje pozarządowe: Koło Związku Sybiraków w Barlinku oraz Związek Dzieci Wojny i Kombatantów RP w Barlinku.

 

REKLAMA

 

Projekt uchwały, na ręce przewodniczącego RM Mariusza Maciejewskiego, przedłożył Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński. Ronda miałyby się nazywać - rondo zlokalizowane w ulicy św. Bonifacego - Rondo Polskich Dzieci Wojny, a rondo zlokalizowane u zbiegu ulic Dworcowej i Fabrycznej - Rondo Zesłańców Sybiru

Zanim przystąpiono do głosowania, głos zabrał prezes barlineckiego Związku Dzieci Wojny Krzysztof Wolski, który poprosił o przychylenie się do wniosku napisanego przez związek, bowiem nazwy te, to uczczenie pamięci dzieci, które zginęły podczas II wojny światowej. Powiedział również, że nasza redakcja opublikowała informację, w której piszemy, że nie chcemy takich nazw. Według tego, co można było usłyszeć w wypowiedzi Krzysztofa Wolskiego, piszemy „Po co? Dosyć martyrologii narodu polskiego. My już nie chcemy pamiętać”. W tym miejscu chcieliśmy zwrócić uwagę, że nigdy nie wyrażaliśmy opinii na ten temat. W artykule, nie padły takie słowa. Opinie naszych Czytelników, którzy mają prawo wypowiedzieć się na ten czy inny temat, można przeczytać w komentarzach pod artykułem.

Głos, w sprawie nadania nazw, podczas trwającej sesji zabrali również - Rafał Szczepaniak, który poprosił o zagłosowanie za zaproponowanymi nazwami, Iwona Rudnicka, która złożyła wniosek o nadanie nazwy rondu zlokalizowanemu u zbiegu ulic Dworcowej i Fabrycznej „Rondo Dworcowe” (wniosek nie przeszedł, stosunkiem głosów ZA – 4, PRZECIW – 7, WSTRZYMUJĄCY SIĘ – 3). Radny Michał Antosiewicz przychylił się do wniosku radnej Iwony Rudnickiej, natomiast Radny Romuald Romaniuk, złożył wniosek o nadanie nazwy „Rondo im. Żołnierzy Wyklętych” (zamiast „Rondo Zesłańców Sybiru). Wniosek ten jednak za kilka minut wycofał i zaznaczył, że w przyszłości będzie sugerował, aby taką nazwę nadać jakiejś np. ulicy.

O poparcie projektu uchwały, poprosił także przewodniczący RM Mariusz Maciejewski. Po zakończeniu dyskusji, projekt został poddany pod głosowanie. I tak - rondo zlokalizowane w ulicy św. Bonifacego będzie nosiło nazwę „Rondo Polskich Dzieci Wojny”, a rondo zlokalizowane u zbiegu ulic Dworcowej i Fabrycznej to „Rondo Zesłańców Sybiru”.

Za projektem uchwały zagłosowało 14 obecnych na sali radnych. 13 zagłosowało ZA, jedna osoba (Iwona Rudnicka) była przeciw.

 

M.Przybylska

 

 

Komentarze

+1

Guest

Moja własne sprostowanie, które jednak obejdzie się bez potrzeby uchwały ;-)

W moim wcześniejszym komentarzu z liczbą porządkową '10' napisałam następujące zdanie: "Które z traumy lockdown'ów, wypalenia nauką stacjonarną,....." Miało być 'wypalenia nauką zdalną' a NIE stacjonarną. Ta pomyłka to chyba najlepszy dowód mojego własnego wypalenia nauką zdalną :-)

Pozdrawiam słonecznie.
Ala Lynd
+21

Guest

Zbędne dyskusje jeżeli władza nie służy społeczeństwu to należy tych ludzi odwołać i rozliczyć kto i gdzie i czy zgodnie z prawem. Takie przepychanki z ludźmi z koryta to szkoda czasu. Bezczelnością jest nie dopuszczanie ludzi do dyskusji.
+30

Guest

Ach, jak dobrze że nie samymi drzewami, szpitalem, drogami i innymi problemami Gmina żyje. Ach, jak dobrze że są te ronda, które trzeba nazwać, bo inaczej o czym radził by radny.

Czemu ograniczać się do polskich dzieci wojny, my Polacy nie mamy monopolu na wojnę. Jeśli już musi być 'martyrologicznie' to może niech będzie po prostu "Dzieci Wojny" i pod to można podciągnąć obecną wojnę z wirusem, której to wojny ofiarami także są dzieci i młodzież. Które z traumy lockdown'ów, wypalenia nauką stacjonarną, izolacji społecznej i ogólnego zagubienia oraz przymusu noszenia maseczek będą mieć traumy do końca życia - to pod warunkiem, że tego życia wcześniej sobie nie odbiorą.

Problem z rondem jest taki, że można się na nim kręcić w kółko jeśli nie obierze się jakieś drogi z określonym konkretnym celem, do którego będzie się konsekwentnie dążyć. Wydaje mi się, że taki 'problem z rondem' mają nasi Urzednicy. Od tego kręcenia się w kółko dostali chyba zawrotów głowy żeby nie powiedzieć że przewróciło im się w tych głowach :) Może ratunkiem dla nich byłby jakiś projekt rewitalizacji, taki który zrobią sobie wewnętrznie w Urzędzie i taki, na który Unia dałaby dofinansowanie.

Pozdrawiam wszystkich a zwłaszcza 3 Radnych ze "Świętej Trójcy", którzy zawsze podczas sesji gaworzą między sobą opowiadając sobie kawały i różne inne ciekawe historie. Ja nie dosłyszałam o co chodziło z tą jajecznicą więc teraz po sesji mam... niedosyt :)

Słońca życzę na ulicach, rondach, skwerach i ogólnie wszędzie.

Ala Lynd
+26

Guest

Co za głupoty. Kto normalny wymyśla takie nazwy? Nudzą się radni i to za nasze pieniądze. Może powinni iść do uczciwej pracy...
+15

Guest

Cytuję Guest:
takie bleblanie. Tak jak z ulicą św. Bonifacego, którego nadal nazywam Waryńskiego, tak rondo będzie Dworcowe. Z drugiej strony, to może ktoś z historycznej rady wytłumaczy mi, dlaczego ulica socjalisty Waryńskiego nie pasowała do rzeczywistości? Przecież z tychże źródeł wywodził się Piłsudski, któremu stawia się pomniki. Z trzeciej strony - dzisiejsi władcy Polski mają jego idee na sztandarach i jest z tym im dobrze. Niech żyje Rondo Dworcowa, pierwszego czerwonoarmisty, który wsiadł tam do pociągu.

A ja wiem, że najpierw była to ulica Jasna. I co, komu szkodzilo, by taką została?

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież