BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 niedziela 5 lutego 2023r.   imieniny: Agata, Jakub, Jan

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (5)
SPOTKANIE Z MAŁGORZATĄ WITKO

„Wyrka. Utracony wołyński raj. Prawdziwa historia polskiej kresowej wsi”, to debiut Małgorzaty Witko. Powieść, ukazała się w lipcu nakładem wydawnictwa „Znak”. Pozwólcie, że przypomnimy Wam w kilku słowach o autorce. Małgorzata Witko urodziła się w Barlinku.

 

REKLAMA

 

Tu też chodziła do szkoły, później pracowała w Bibliotece Publicznej i Spółdzielni Mieszkaniowej. Dziś mieszka i pracuje w Szczecinie. Jej książka, to złożona w całość historia rodzinna. To także wspomnienia rodzin z Siedliska, Ostrówek, Perespy i Hał. Sięgając po powieść, nie muszą się Państwo obawiać drastycznych scen znanych z filmu „Wołyń”, bowiem jak nazywają ją recenzenci - „jest inna”. Znajdziemy w niej zarówno sielskość życia na kresowej wsi, jak i ból oraz bezsilność ale przedstawione w mniej okrutny sposób. 

17 września w kawiarni artystycznej BOK, odbyło się spotkanie z Małgorzatą Witko, zorganizowane przez Muzeum Regionalne w Barlinku. Autorka, odpowiadając na pytania organizatorów, przybliżyła nieco m.in. genezę powstania książki oraz opowiedziała nieco o miejscowości Wyrka i jej historii. Były też chwile wzruszeń, a to za sprawą mamy Małgorzaty Witko, która swoimi słowami opowiedziała jak jako dziecko, musiała wsiąść wraz z rodziną do bydlęcego wagonu i wyjechać. Opuściła Wyrkę, zostawiając swoje sielskie dzieciństwo i ukochane zwierzęta, których nie można było zabrać. Na zakończenie wieczoru były kwiaty, wspólne śpiewanie kresowych piosenek, autografy i fotografie. Wręczono także książki, które były nagrodami w konkursie zorganizowanym przez nasz serwis. Spotkanie autorskie z Małgorzatą Witko, zorganizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

M.Przybylska 

 

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.