Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (3)
MÓZGOWE PORAŻENIE DZIECIĘCE

Corocznie 6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Schorzenie to dotyka dwa na tysiąc urodzonych dzieci i wynika z uszkodzenia tkanki mózgowej na wczesnym etapie rozwoju, a zatem w okresie przed urodzeniem dziecka, w trakcie porodu i po porodzie.

 

REKLAMA

 

Podopieczni z naszego Ośrodka Rewalidacyjno- Wychowawczego solidaryzują się z ponad 17 milionami ludzi na świecie dotkniętymi tą niepełnosprawnością. Obchody mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat MPD. Symbolem solidarności jest kolor zielony, dlatego serdecznie zachęcamy do zjednoczenia się w tym dniu.

W naszym Ośrodku osoby dotknięte Mózgowym Porażeniem Dziecięcym to nieco ponad 12 % uczniów, w większości ze spastycznymi porażeniami, które przejawiają się w uszkodzeniach narządu ruchu wszystkich czterech kończyn i głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Przy tego rodzaju niedowładzie, pojawiają się problemy z wyprostowaną postawą dziecka, utrzymaniem i kontrolowaniem głowy. Spastyczność jest najczęściej występująca formą wzmożonego napięcia mięśniowego, która ogranicza codzienne funkcjonowanie, często wywołuje ból i jest przyczyną przykurczy stawowo- mięśniowych. Osoby z MPD poza nieprawidłowym wzorcem ruchów kończyn, posiadają współistniejące schorzenia, min.: padaczkę, zaburzenia widzenia, słuchu, mówienia, połykania, problemy ze snem. Wymagają stałej pomocy i opieki.

W placówce uczniowie z MPD korzystają z różnego rodzaju zajęć, mających na celu poprawę stanu psychofizycznego. Prowadzone są zajęcia rewalidacyjne, logopedyczne. W ramach projektu PFRON: „Mogę więcej - rehabilitacja szansą na niezależność” wychowankowie z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym realizują formy wsparcia z zakresu:
- Muzykoterapii,
- Fizjoterapii,
- Terapii wprowadzającej alternatywne i wspomagające systemy komunikacji.

Celem zajęć oprócz usprawniania ruchowego jest rozwijanie i budowanie kompetencji komunikacyjnych, społecznych oraz zwiększanie funkcji poznawczych. Projekt zakłada prowadzenie wielospecjalistycznej rehabilitacji ukierunkowanej także na podniesienie samodzielności.

Nie sposób jednoznacznie opisać, jak funkcjonują dzieci i dorosłe osoby z MPD. Dzieje się tak, ponieważ każdy przypadek jest inny i przedstawia charakterystyczne dla siebie cechy, w zależności od uszkodzeń. Nasi wychowankowie pomimo, że zmagają się z ogromnym trudem, dzielnie znoszą codzienną ciężką pracę i nowe wyzwania. W dowód krótka fotorelacja naszych uczniów, na którą zaprasza grupa III wraz z wychowankami Ośrodka. Jak widać pracowicie i w barwach zielonych.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do zjednoczenia się.

 

Stowarzyszenie BRATEK w Barlinku - nadesłane

 

 

 

Komentarze

+1

Guest

Z tą chorobą trzeba nauczyć się żyć ... Trzeba mieć wiele cierpliwości a przede wszystkim miłości .... Mama jednego z dzieci z MPD

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież