BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 niedziela 29 stycznia 2023r.   imieniny: Franciszek, Hanna, Zdzisław

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (5)
WALCZYLI O PRYMAT BARLINKA W POLSCE

Czwartek 21 października br. złotymi zgłoskami zapisze się do historii życia sportowego Szkoły Podstawowej nr 4 na Górnym Tarasie im. Henryka Sienkiewicza. Na dworze hulał potężny wiatr i padał deszcz, a w tamtejsze hali sportowej ponad stu uczniów (w wieku od 9 do 11 lat) wzięło udział w II Korespondencyjnym Multisportowym Turnieju Miast o Puchar Niepodległości.

 

REKLAMA

Z powodu obowiązujących w całym kraju obostrzeń pandemicznych bezpośrednia rywalizacja dzieci jest niemożliwa, dlatego też organizator tych zawodów – Fundacja Orły Sportu z Pucka – postanowił drugi rok z rzędu przeprowadzić rywalizację korespondencyjną z udziałem szerokiej rzeszy uczestników.

To tegorocznej edycji – z dużej ilości zgłoszeń z całej Polski – zakwalifikowano tylko pięć miejscowości. Oprócz Barlinka turniej zagościł już w Zduńskiej Woli i Augustowie, a niebawem odbędzie się w Przemyślu oraz na zakończenie tych zmagań 7 listopada br. w Pucku. W każdym z tych ośrodków zawodnicy w przybliżonej ilości rywalizują w ośmiu konkurencjach, za które zdobywają punkty do ogólnej punktacji miast. Ponadto prowadzona jest tam rywalizacja indywidualna, a trzy najlepsze dziewczynki i trzech najlepszych chłopców honorowanych jest pucharami. Turniej upowszechnia nie tylko sport i prozdrowotną aktywności, ale ma również cel edukacyjny, który dostrzegany jest już w jego nazwie.

 

 

Po przywitaniu uczestników i uroczystym otwarciu imprezy przez burmistrza Barlinka, Dariusza Zielińskiego, który sprawował nad nią patronat honorowy, rangę turnieju podkreślono wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego oraz wysłuchaniem hymnu olimpijskiego. W ceremonii tej szkołę SP 4 reprezentowała wicedyrektor Elżbieta Kusa, a Fundację Orły Sportu Jolanta Magulska. Grono to uzupełniał Marek Kurzawski, animator sportu „orlika” z ul. Leśnej, dzięki któremu rozgrywki te zawitały do Barlinka. Zanim dziewczęta i chłopcy przystąpili do startu w turniejowych konkurencjach, burmistrz wręczył podziękowanie dla Prezesa Fundacji za wieloletnią współpracę i promowanie Barlinka poprzez sport, a miejscowy nauczyciel historii, Marcin Ziomek, przekazał wszystkim treści historyczne związane z walką naszego narodu o niepodległość Polski oraz z bohaterami, którzy o nią walczyli. Zaciekawieni słuchacze kierowali do mówcy pytania, otrzymując od niego w zamian wyczerpujące odpowiedzi.

A potem na ośmiu stanowiskach przygotowanych przez neutralną komisję sędziowską (przyjechali z woj. świętokrzyskiego), rozgorzała zażarta walka o turniejowe punkty. Dzieci sprawdzały się: w rzutach wolnych do kosza, piłkarskim slalomie zakończonym strzałem, skoku w dal po odbiciu obunóż, biegu wahadłowym 10 x 6 m, biegu zwinnościowym „po kopercie”, skoku dosiężnym wzwyż z odbicia obunóż, rzutach na bramkę do piłki ręcznej i podskokach obunóż na skakance. Każde stanowisko obsługiwał szkolny nauczyciel wychowania fizycznego, który po próbie wpisywał uzyskany wynik na karcie startowej uczestnika. I taka sportowa przeplatanka trwała na hali niemal przez trzy godziny. W tym czasie dziewczęta i chłopcy mogli posilić się owocami oraz zaspokoić pragnienie picia w punkcie obsługiwanym przez ich starszych kolegów. Mogli także poza konkursem poddać się testowi reakcji na refleksomierzu, cieszącym się dużym powodzeniem.

 

 

Kiedy po zmaganiach jurorzy przystąpili do podliczania wyników, na miejscu zawodów pojawiła się polska olimpijka z Tokio, młodziutka Kornelia Lesiewicz z Gorzowa Wlkp.. Urodzona w 2003 roku lubuszanka specjalizuje się w biegu płaskim na 400 m, a w Japonii była rezerwową w medalowej sztafecie kobiet 4 x 400 m. Natomiast w tegorocznych zawodach wieku juniorskiego stawała na podium w mistrzostwach świata i Europy. Sympatyczna sportsmenka opowiedziała dzieciom o tym, jak trafiła do sportu zawodowego. Podzieliła się też ciekawostkami ze swojej dotychczasowej kariery, po czym musiała odpowiadać na niezliczoną ilość pytań. Na koniec tego radosnego spotkania rozdała wszystkim chętnym – a innych na hali nie było – pamiątkowe autografy. Następnego dnia biegaczka z Gorzowa Wlkp. brała udział w warszawskiej, lekkoatletycznej gali „Złote Kolce” za 2021 rok, gdzie zwyciężyła w kategorii „Odkrycie Roku”.

Spotkanie z Kornelią Lesiewicz zadowoliło dzieci połowicznie, a w pełni były już szczęśliwe podczas wręczania nagród. Najpierw pucharami obdarowano trzy najlepsze dziewczynki i trzech najlepszych chłopców. Wśród uczennic najlepsza była Martyna Sałagan, przed Aleksandrą Lisowską i Julią Kubrak. Z kolei zmagania uczniów zakończyły się końcowym sukcesem Patryka Wiśniaka, a tuż za nim uplasowali się Kacper Niewiadomski i Błażej Skwara. A że w takich zawodach zwycięzcami są wszyscy, toteż każdy jego uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i błękitny plecaczek z sportowymi gadżetami, których fundatorem było Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, natomiast od burmistrza dzieci otrzymały pamiątkowe koszulki. Były też paczki żywnościowe (również dla wolontariuszy), gdzie dominowały łakocie i owoce. W wręczaniu tych nagród brylowała młodziutka Kornelia wicedyrektor Kusa i Pani Jola, reprezentująca Fundację Orły Sportu z Pucka.

Udziałem w II Korespondencyjnym Multisportowym Turnieju Miast o Puchar Niepodległości uczniowie z „czwórki” pokazali jak można krzewić i pielęgnować patriotyzm do swojej ojczyzny. Z niecierpliwością oczekiwać będą teraz ostatecznych wyników, które – mamy taką nadzieję i trzymamy kciuki - pozwolą zająć im miejsce na podium w ogólnopolskiej klasyfikacji miast tych rozgrywek.

Pełna fotorelacja na profilu Facebook # Orlik Barlinek.

 

A.K. 

Foto: Szymon Górski

 

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.