WIĘCEJ ZAPŁACIMY ZA ODBIÓR I WYWÓZ ODPADÓW
- Jacek Słomka
- Odsłony: 6090

Na ostatniej w tym roku sesji barlineckiej Rady Miejskiej, radni zajęli się m.in. uchwałą w sprawie wyboru metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustaleniem stawki tej opłaty.
REKLAMA |
W uzasadnieniu do uchwały napisano m.in., że konieczność ustalenia nowych stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wynika z rosnących kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów oraz zmian wprowadzonych do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na koszt opłat składają się m.in. odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych. Tworzenie i utrzymanie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Obsługa administracyjna systemu. Edukacja ekologiczna w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.
Zanim radni przystąpili do głosowania projektu uchwały, przygotowanej przez burmistrza Dariusza Zielińskiego, radny Michał Antosiewicz zwrócił uwagę na pismo, jakie do władz gminy i radnych skierowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Piast”. W piśmie zwrócono m.in. uwagę na zbyt rzadkie (dwa razy w roku) wywozu gabarytów. Wspomniano o konieczności mycia pojemników na odpady. Te i inne argumenty sprawiły, że zarząd SM „Piast”, jest przeciwny nowym stawkom za wywóz odpadów. Wnioskuje o przeprowadzenie konsultacji społecznych w tym temacie. Kolejne pytanie radnego M. Antosiewicza dotyczyło uszczelnienia systemu ściągalności opłat za wywóz odpadów. Jak mówił przewodniczący RM Mariusz Maciejewski, ściągalność w gminie Barlinek jest na poziomie około 94 procent. Dlatego pracownikom magistratu, które zajmują się tym tematem, powinien burmistrz dać nagrody. Powinno się ich gloryfikować. Bo gdyby nie oni, podwyżki opłat byłyby większe.
Po wystąpieniu przewodniczącego RM, radni przystąpili do głosowania projektu uchwały.
W sali obrad było 12 radnych. Za (9 głosów) głosowali radni: Rafał Szczepaniak, Jerzy Symela, Cezary Michalak, Grzegorz Zieliński, Mariusz Maciejewski, Tomasz Strychalski, Jacek Poleszczuk, Romuald Romaniuk, Iwona Rudnicka. Przeciwko (1 głos) - radna Bernarda Lewandowska. Od głosu wstrzymało się dwoje radnych - Michał Antosiewicz, Alicja Kowalewska.
Po tym głosowaniu stawka opłaty za odbiór i wywóz odpadów wzrosła z 21 zł na 25 zł za jedną osobę w rodzinie. Uchwała wchodzi w życie od 1 lutego 2022 roku.
Szczegóły nowych opłat w załączonym projekcie uchwały i jej uzasadnieniu.
Jacek Słomka
Dodaj komentarz
Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.
Komentarze
Guest
Guest
Guest
I tego PGK by chciał najbardziej.... Już teraz z domków jednorodzinnych nie chcą kartonów zabierać inaczej niż wciśniętych w niebieski worek na papier (gdzie wcześniej brali kartony luzem, poskładane w kostkę). I worki na plastik dają ostatnio o połowę mniejsze... Nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać...
Guest
Guest
Guest
Guest
Guest
Mycie i dezynfekcja pojemnika to obowiązek dzierżawcy.
§ 20. Pojemniki oraz miejsca w których gromadzone są odpady przed odebraniem, powinny być utrzymane przez właściciela nieruchomości w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, w szczególności:
1) użytkowanie nie powinno prowadzić do przeciążenia lub uszkodzenia pojemników;
2) przy określaniu miejsc usytuowania pojemników właściciel nieruchomości zobowiązany jest uwzględniać przepisy prawa budowlanego, gwarantować dostęp dla pracowników przedsiębiorcy odbierającego odpady w dniu ich odbioru;
3) w dniu odbioru odpadów pojemniki i worki należy wystawić przy granicy posesji;
4) właściciel nieruchomości ma obowiązek okresowego dezynfekowania pojemników.
Guest
Guest
To że latem odbieranie śmieci raz na dwa tygodnie to jest mało to oczywiste. W upał robale już po kilku dniach wyłażą z pojemników ale Gminy nie obchodzi dezynfekcja i mycie pojemników. Ten problem pozostawiają ludziom.