wtorek 6 grudnia 2022r.   imieniny: Emilian, Jarema, Mikołaj

Reklama

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)
DARMOWE SZCZEPIENIA PRZECIW HPV

W sierpniu 2021 roku w trakcie sesji barlineckiej Rady Miasta, radny Michał Antosiewicz pytał: „Na jakim etapie jest wdrożenie programu nieodpłatnych szczepień dla nastolatków przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), o których już wspominał radny Cezary Krzyżanowski w 2020 r.?”

 

REKLAMA

 

Wtedy burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński odpowiadał:

„Informuję, iż w 2020 roku rozpoczęto proces przygotowania w Gminie Barlinek programu nieodpłatnych szczepień dla nastolatków przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Przygotowanie programu miało na celu określenie całkowitego, rzeczywistego kosztu ww. programu. W poprzednim roku program zakładał oszacowanie:

  • wielkości grupy docelowej, tj. liczby nastolatków w Gminie Barlinek, którzy mogą wziąć udział w programie szczepień,
  • rzeczywistej liczby nastolatków, którzy za zgodą rodziców zostaliby poddani szczepieniu,
  • kosztu szczepienia na jedną osobę, w poszczególnych grupach wiekowych, możliwości i wielkości refundacji szczepień na HPV przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jednakże, ze względu na panującą pandemię w 2020 roku, zdalne nauczanie i brak możliwości bezpośrednich kontaktów z rodzicami uczniów naszych szkół, nie było możliwości określenia rzeczywistej liczby nastolatków, którzy za zgodą rodziców zostaliby poddani szczepieniu.”

 

Po kolejnych pytaniach w tej sprawie burmistrz odpowiedział radnemu M. Antosiewiczowi:

„Informuję, że w październiku 2021 roku rozpoczęto proces przygotowania w gminie Barlinek programu nieodpłatnych szczepień dla nastolatków, przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Z przekazanych za pośrednictwem szkól z gminy Barlinek informacji wynika, że rzeczywista liczba nastolatków, którzy za zgodą rodziców zostali by poddani szczepieniu wynosi 16 procent wielkości, przewidzianej grupy docelowej.”

 

Także na stronie internetowej gminy możemy przeczytać następujący komunikat:

„Miło nam poinformować, że na terenie naszego powiatu realizowany jest  projekt „Stop HPV w subregionie stargardzkim”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa. Realizacja projektu stanowi odpowiedź na istotny problem zdrowotny występujący na terenie województwa zachodniopomorskiego, tj. wirus HPV. Jest to wirus brodawczaka ludzkiego, czyli stan przednowotworowy lub nowotwór szyjki macicy, który jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet i trzecią co do częstości przyczyną zgonów na świecie. W Polsce województwo zachodniopomorskie plasuje się na drugim miejscu pod względem najwyższej umieralności z powodu tego typu nowotworu. Główne założenia projektu to bezpłatne szczepienia profilaktyczne odgrywające kluczową rolę w zmniejszeniu zagrożenia zachorowalności na HPV. Szczepienia profilaktyczne skierowane są do grupy 1203 dziewczynek, które w latach 2021-2022 rocznikowo osiągną wiek 12 lat oraz mieszkają i/lub uczą się w szkołach podstawowych posiadających jednostkę prawną na terenie realizacji projektu. Zachęcamy rodziców dziewczynek do bezpłatnego zaszczepienia córek. Działania zaplanowane w programie są bezpłatne dla uczestników/mieszkańców.”

 

Jacek Słomka

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.