sobota 13 sierpnia 2022r.   imieniny: Diana, Gertruda, Helena

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
2 1 1 1 1 1 Ocena 2.00 (4)
MILIONOWE WSPARCIE DLA  BARLINECKIEGO SZPITALA

W trakcie nadzwyczajnej sesji barlineckiej Rady Miejskiej, radni po raz kolejny przeznaczyli dla miejscowego szpitala 2,5 mln zł. Pierwotnie sesja miała odbyć się 24 stycznia br. Po jej rozpoczęciu, na wniosek radnej Bernardy Lewandowskiej sesję przerwano. Wszystko przez brak na niej prezesa Szpitala Barlinek sp. z o.o.

 

REKLAMA

Dlatego druga cześć sesji odbyła się kolejnego dnia, 25 stycznia. Jak napisano w projekcie uchwały dotyczy ona wyrażenia zgody na wniesienie wkładu pieniężnego do spółki Szpital Barlinek spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, na podwyższenie jej kapitału zakładowego oraz objęcie udziałów w podwyższonym kapitale. Jest to kwota 2,5 mln zł. Skąd pieniądze? Napisano to m.in. w uzasadnieniu do uchwały.

 

„Uchwałą z dnia 29.12.2021 r. w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Barlinek na 2022 rok Rada Miejska w Barlinku zabezpieczyła w budżecie 2 500 000,00 zł (słownie: dwa miliony pięćset tysięcy złotych) na wsparcie finansowe Szpitala Barlinek Spółka z o.o. ... W związku z trudną sytuacją finansową. Gmina Barlinek wniesie wkład pieniężny do spółki w kwocie 2 500 000,00 zł, poprzez podwyższenie kapitału zakładowego i objęcie przez gminę Barlinek w podwyższonym kapitale zakładowym jednego udziału o wartości nominalnej 1000 zł. Udział ten zostanie pokryty wkładem pieniężnym w wysokości 2 500 000,00 zł ... Szpital prowadzi działalność leczniczą opartą o niestabilne i niedostateczne finansowanie przez budżet państwa z obowiązkiem zapewnienia leczenia wszystkim potrzebującym pacjentom naszego regionu. Pełni w tym ogromną rolę ochrony zdrowia i zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom Gminy Barlinek.”

 

Pieniądze zostaną przeznaczone na wykup obligacji i bieżącą działalność szpitala. Głosowanie w tej sprawie poprzedziła dyskusja. Na pytania radnych odpowiadał m.in. prezes szpitala Marek Stankiewicz i burmistrz Dariusz Zieliński. Pytano o finanse szpitala. O dalszy los Domu Dziennego Opieki Medycznej. O to, co udało się zrobić, żeby przywrócić mu w miarę normalne funkcjonowanie? Dopytywano o kadrę lekarską, z której część złożyła wypowiedzenie z pracy. Chciano wiedzieć, jaki los czeka pozostałą kadrę medyczną szpitala? Pytano, co dalej z prezesem placówki? Mówiono o problemach szpitali w całym kraju.

Pytań było wiele. Całość dyskusji i odpowiedzi na pytania w materiale filmowym.

 

 

W trakcie głosowania radni zgodzili się na przeznaczenie kolejnych pieniędzy dla lecznicy.

Za projektem uchwały zagłosowało 11 radnych (Alicja Kowalewska, Jerzy Symela, Cezary Michalak, Grzegorz Zieliński, Michał Antosiewicz, Grzegorz Zieliński, Sylwester Łuczak, Tomasz Strychalski, Bernarda Lewandowska, Romuald Romaniuk, Piotr Stanisławski). Nikt nie był przeciwny. Dwoje radnych wstrzymało się od głosu (Cezary Krzyżanowski, Iwona Rudnicka). W sesji brało udział 13. radnych.

 

 

Jacek Słomka

Komentarze

+6

Guest

A wy co pracownicy z położnictwa, że wiecie co się tam dzieje za zamkniętymi drzwiami ? Przecież od zawsze ten szpital miał dlugi, kto go nie przejmie to i tak ciągnie dalej te dlugi , co chwile się slyszy o jego zamknięciu . 30 lat też straszyli mega zwolnieniami , zamknięciem . A teraz nie dość, że zadłużony to jeszcze deficyt lekarzy … Tu już nigdy nie będzie dobrze, zostanie sama porodówka i opieka dla seniorów , dramat .
+10

Guest

Cytuję katarzyna18:
Cytuję Guest:
Nie wiem ilu z komentujących obejrzało relacje z sesji ale na kilka pytań można usłyszeć odpowiedzi. Poszczególne wypowiedzi do indywidualnej oceny.
W szpitalu jest leczonych dużo pacjentów z poza terenu gminy i nic na to poradzić nie można, taki jest model systemu leczenia w kraju. Wpływy z NFZ nie pokrywają kosztów leczenia. Niedawno w Gorzowie zawieszono funkcjonowanie interny (COVID) i pacjentów kierowano do okolicznych szpitali, każdy taki pacjent to kamyczek do kosztów. Oczywiście nikt z okolicznych gmin nie dołoży się. I najważniejsze decyzje wobec szpitala pewnie zapadła już w powiecie tylko nie została podana do wiadomości mieszkańcom. Było kiedyś o wersjach, nikt nie podał co wybrano. A to dopiero początek wzrostu kosztów, zaraz dojdą koszty podwyżek energii, ciepła cała masa innych. Gmina albo będzie dokładać albo powiat zrealizuje swoje plany. I niewiele ma tu do gadania prezes, ten czy inny.
Zarządzanie odgórne, finansowanie w dużej mierze oddolne.
Mieszkańcy naszej gminy też leczą się w Choszcznie , Gorzowie, Stargardzie , Kostrzynu , Słubicach , Nowej Soli , Szczecinie itd. Rozumiem , że unikają Dębna. Czy nasza gmina , powiat dopłacają do tych szpitali? Nie. Po prostu tak to funkcjonuje.

Chyba nie chcesz mi powiedzieć, że Szpital nie dostaje kasy za pacjentów z innych gmin lub nawet powiatów czy województw. NFZ- ty rozliczają się między sobą i np. ktoś z Gorzowa lecząc się u nas to zachodniopomorski NFZ ściąga kasę z Lubuskiego NFZ i płaci Szpitalowi za wykonaną uslugę. W taki sposób zdechlby już 15 lat temu.
+6

Guest

Tak na poloznictwiwe i ginekologii, tam pracownicy nie mają nic do gadania. Tam rządzi cherszt ,jak powie tak ma być, ale gdzieś trzeba pracować. Kiedyś nadejdzie koniec panowania.
+7

katarzyna18

Cytuję Guest:
Nie wiem ilu z komentujących obejrzało relacje z sesji ale na kilka pytań można usłyszeć odpowiedzi. Poszczególne wypowiedzi do indywidualnej oceny.
W szpitalu jest leczonych dużo pacjentów z poza terenu gminy i nic na to poradzić nie można, taki jest model systemu leczenia w kraju. Wpływy z NFZ nie pokrywają kosztów leczenia. Niedawno w Gorzowie zawieszono funkcjonowanie interny (COVID) i pacjentów kierowano do okolicznych szpitali, każdy taki pacjent to kamyczek do kosztów. Oczywiście nikt z okolicznych gmin nie dołoży się. I najważniejsze decyzje wobec szpitala pewnie zapadła już w powiecie tylko nie została podana do wiadomości mieszkańcom. Było kiedyś o wersjach, nikt nie podał co wybrano. A to dopiero początek wzrostu kosztów, zaraz dojdą koszty podwyżek energii, ciepła cała masa innych. Gmina albo będzie dokładać albo powiat zrealizuje swoje plany. I niewiele ma tu do gadania prezes, ten czy inny.
Zarządzanie odgórne, finansowanie w dużej mierze oddolne.
Mieszkańcy naszej gminy też leczą się w Choszcznie , Gorzowie, Stargardzie , Kostrzynu , Słubicach , Nowej Soli , Szczecinie itd. Rozumiem , że unikają Dębna. Czy nasza gmina , powiat dopłacają do tych szpitali? Nie. Po prostu tak to funkcjonuje.
-3

Guest

Szczerze mówiąc...
Nie chciałabym by w momencie choroby na skutek, której wymagana jest hospitalizacja... opiekowała się mną lub kimś z rodziny osoba niezaszczepiona, która może doprowadzić do zachorowania covidem i tym samym powikłań ze względu na - osłabiony organizm! lub po urodzeniu dziecka (być może to pielęgniarka na tym oddziale) na dzień dobry u noworodka - możliwość kontaktu z covidem!

Niestety istnieje takie ryzyko w dobie pandemii, a...

Odbierając dyplom na uczelni pielęgniarki składają przysięgę, tak jak lekarze... By pomagać a nie szkodzić. Może Pani minęła się z powołaniem. Prace zawsze można zmienić, pielęgniarski są również potrzebe do prac biurowych.

Aby wejść na oddział trzeba mieć negatywny wynik. Myślę, że owa Pani nie testuje się co 48h aby móc pracować, a jeżeli tak to współczuję.
+9

Guest

Bardzo dobrze że Gmina daje pieniądze na szpital który jest bardzo potrzebny, należy zmienić prezesa szpitala
gdyż nic nie robi aby dobrze i sprawnie szpital funkcjonował, powinien pozyskiwać środki z innych instytucji i dbrać aby kadra lekarska była dobra i wyspecjalizowana.
-4

Guest

Cytuję katarzyna18:
Gmina pieniądze ma i powinna nimi racjonalnie gospodarować. Szpital powinien być raz ale konkretnie dofinansowany tz. wyposażony w nowoczesny sprzęt niezbędny w takich placówkach. Wtedy znajdą się lekarze , którzy będą chcieli tu pracować. Przy obecnym wyposażeniu i roszczeniowym społeczeństwie tylko desperaci podejmą się pracy w "skansenie" narażając się na niezawinione błędy medyczne i ponosząc za nie odpowiedzialność przed prokuratorem i sądami.

*** a wiesz co to jest ubezpieczenie oc ?

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.