Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 czwartek 18 kwietnia 2024r.   imieniny: Apoloniusz, Bogusław, Bogusława

Reklama

A A A
3.6666666666667 1 1 1 1 1 Ocena 3.67 (6)
KIEDY BEZPIECZNIE WJEDZIEMY NA ŚCIEŻKĘ ROWEROWĄ?

W czasie ostatniej sesji barlineckiej Rady Miejskiej, radny Cezary Krzyżanowski pytał m.in., kiedy zostanie wykonany ostatni odcinek ścieżki rowerowej w kierunku Choszczna. Chodzi o przejazd ulicą Pełczycką i dalej do wjazdu na ścieżkę rowerową. Według radnego, prace te trwają już zbyt długo.

 

REKLAMA

 

Zaznaczył, że w miarę bezpiecznie da się przejechać od ul. 31 Stycznia do Ronda Bankowego. Dalej jest już gorzej. Szczególnie niebezpiecznym odcinkiem jest droga wojewódzka i zjazd z niej na ścieżkę rowerową. - Chodzi o fizyczne spowolnienie tam ruchu samochodów, nie stawianie znaków - mówił m.in. radny Krzyżanowski. Bo znaki można stawiać w miejscach, które wymagają tych ograniczeń, ale nie są niebezpiecznymi. Tam wręcz od wielu mieszkańców słyszę, że oni jako dorośli boją się tamtędy jechać, a już szczególnie z dziećmi. Otrzymałem informację od pana burmistrza, że odbyło się spotkanie z zarządcą drogi wojewódzkiej i zaproponowano pewnie ograniczenia właśnie w postaci znaków. Nie jest to jednak fizyczne ograniczenie, które wymusza na kierowcy spowolnienie jazdy w tamtym rejonie. W mojej ocenie to działanie może nie być skuteczne, a najgorsze jest to, że mijają kolejne miesiące i nie ma żadnego rozwiązania. Stąd moje pytanie, kiedy konkretnie zostanie zrealizowane połączenie ścieżki prowadzącej w kierunku Choszczna z brakującym odcinkiem miejskim? - mówił m.in. radny Krzyżanowski. Podkreślał, że wybrane zostały dwie koncepcje wjazdu na ścieżkę do Choszczna, ale żadna nie została zaakceptowana.

Zabierając głos w dyskusji, radny Cezary Michalak podkreślił, że w tym temacie kwestie ekologiczne wzięły górę. Chodziło o konieczność wycięcia części drzew na ulicy Pełczyckiej. Być może gdyby nie to, bezpieczny wjazd na ścieżkę rowerową byłby dawno zrobiony. Burmistrz Dariusz Zieliński w swojej odpowiedzi podkreślił, że zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa związanego z brakiem wjazdy na ścieżkę rowerową.

- Decyzją zarządcy drogi, odcinek od ul. Pełczyckiej do wjazdu na ścieżkę, jest oznakowany znakami „Uwaga na rowerzystów- mówił m.in. burmistrz. I to udało się załatwić. Zgadzam się zarazem z panem radnym, że to nie załatwia problemu bezpieczeństwa. Problem zniknie, kiedy gmina wykona ten ostatni odcinek. Czyli od ul. Pełczyckiej do miejsca włączenia się do ścieżki rowerowej - podkreślał D. Zieliński. W dalszej część swojej wypowiedzi przedstawił, na jakim etapie są prace dotyczące omawianego tematu. Są już m.in. wytyczne do ostatecznego zaprojektowania tego odcinka drogi. Obecnie projektant ma 60 dni na przygotowanie całej potrzebnej dokumentacji, która w efekcie pozwoli na wyłonienie wykonawcy. Być może z końcem maja przetarg zostanie ogłoszony. Kwota na wykonanie tego odcinka, którą zaakceptowali radni to 2 mln 600 tys. zł. Z tej kwoty dofinansowanie to 600 tys. zł. Gminne pieniądze - 2 mln. Burmistrz przedstawiając, jak dojazd do ścieżki i przejazd przez drogę wojewódzką 151 będzie wyglądał, podkreślił, że będzie on (przejazd) najprawdopodobniej oświetlony. Zarazem dodał, że nie jest w stanie zapewnić, czy do końca roku brakujący odcinek zostanie wybudowany.    

 

Jacek Słomka

 

Komentarze

-3

Guest

Cytuję Guest:
Nie wiem w czym problem. Zrobić Pełczycką do Pyrmo strefę 30 ze względu na walory widokowe, a na skrzyżowaniu z obwodnicą światła i dalej pociągnąć po nasypie. Ewentualnie wzdłuż obwodnicy do ronda na Dworcowej wtedy uniknie się stania na światłach.

Po co komu droga do jakiś Pełczyc. Zamknąć, zostawić tylko ścieżkę rowerową, niech sobie ludzie radzą. A jak się ścieżka nie podoba to do Pełczyc przez Chrapowo samochodem:):):)
+5

Guest

Jestem użytkownikiem tego odcinka ścieżki , widziałem już wiele niebezpiecznych sytuacji. Niestety to tylko kwestia czasu kiedy ktoś zginie w wypadku spowodowanym najechaniem samochodu na tył roweru.
+14

Guest

Proponuję wykonać przejście pod drogą. Będzie bardzo bezpieczne i raczej nie będzie wymagało przebudowy drogi. Kosztowo - nie powinno być drożej niż przed wojną, gdy mieszkańcy Barlinka budowali tunele i wiadukty dla pociągów linii Barlinek - Choszczno. Wzrośnie też atrakcyjność tego niezwykle urokliwego odcinka - zawsze jadąc do Pełczyc zachwycam się krajobrazem i kontaktem z przyrodą.

A tak nawiasem, to przydało by się w Barlinku lepsze zarządzanie. Wpuśćcie trochę świeżej krwi! Poradźcie się przedsiębiorców, zapytajcie w gminach, które się szybciej i lepiej rozwijają... Dobre wzorce są, ale trzeba z nich chcieć skorzystać.
+1

Guest

Nie wiem w czym problem. Zrobić Pełczycką do Pyrmo strefę 30 ze względu na walory widokowe, a na skrzyżowaniu z obwodnicą światła i dalej pociągnąć po nasypie. Ewentualnie wzdłuż obwodnicy do ronda na Dworcowej wtedy uniknie się stania na światłach.
+7

Guest

Ścieżka rowerowa w tym fragmęcie od.ul.31 Stycznia do ul. Pełczyckiej .Powinna przebiegać wzdłuż tej drogi średnicówki ,przy pierwszym z mostów na tunelowej powinien być zjazd ,I przejazd pod mostem i ten odcinek,prowadzić w zdłuż po lewej stronie .A wiazd na dalszym odcinkiem średnicówki przy drugim moście od strony Netto.I tak już aż do ul. Pełczyckiej dalej w zdłuż średnicówki.I tak powinno być już zrobione podczas budowy tej drogi,Ale według mnie to teraz można by tak zrobić
+17

Guest

Ten fragment drogi znany jest nie tylko Barlineckim ale również okolicznym rowerzystą jako najbardziej niebezpieczny odcinek drogi rowerowej przebiegającej przez Barlinek. Wielu kolarzy rezygnuje z daleszej drogi podróżując z małymi dziećmi ze względu na jej niebezpieczny odcinek. Ten fragment ścieżki powinien być zreorganizowany priorytetowo bo jest to krótko mówiąc bubel.
+14

Guest

Witam:) Sprawa bezpieczeństwa bardzo ważna.Ja jednak Mam pytanie czy są na ten cel środki finansowe???Wiele zależy też od kultury jazdy kierujących pojazdami mecanicznymi.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież