niedziela 4 czerwca 2023r.   imieniny: Bazyliusz, Franciszek, Karol

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
3.5384615384615 1 1 1 1 1 Ocena 3.54 (13)
PO WIOSNĘ DO MOSTKOWA

Gdzie najlepiej szukać wiosny? Oczywiście w Mostkowie! Po dwóch latach przerwy, związanej z pandemią koronawirusa, do kalendarza imprez organizowanych przez Barlinecki Ośrodek Kultury, powrócił cieszący się dużym powodzeniem, wielkanocny rajd nordic walking „W poszukiwaniu wiosny do Mostkowa”.

 

REKLAMA

 

Było to już siódmy marsz, który współorganizowany jest ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Mostkowie. Zanim jednak wyruszono na piękne trasy gminy Barlinek, na Rynku Miejskim wykonano pamiątkowe zdjęcie. Dużą niespodzianką dla wszystkich był zając wielkanocny, który przyszedł na rynek wręczyć wszystkim uczestnikom rajdu słodycze, życząc jednocześnie wesołych świąt. Tradycyjnie już w Podgórzu, na zmagających się z silnym wiatrem piechurów, czekali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mostkowie, którzy czuwali nad bezpieczeństwem ponad pięćdziesięcioosobowej grupy aż do miejsca docelowego, czyli szkoły. Ze strażakami byli też miłośnicy nordic walking z tamtejszej miejscowości. 

Grupę na rogatkach Mostkowa, witała dyrektor Iwona Galbarczyk w towarzystwie Andrzeja Galbarczyka. Po dotarciu do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, na wszystkich czekały pieczone kiełbaski, warsztaty decoupage poprowadzone przez Annę Adamiok, zajęcia sportowe przygotowane przez Grzegorza Stanisza i Grzegorza Drutowskiego, dzieci mogły malować na folii, a nieco starsi wykonać tradycyjną palmę wielkanocną. Nie zabrakło konkursów z nagrodami – na najsmaczniejsze ciasto oraz tradycyjną pisankę. Zmaganiom przyświecał cel kultywowania polskich tradycji wielkanocnych. Zwycięzców nagradzała Katarzyna Mielcarek, pełnomocnik burmistrza ds. nordic walking – główny organizator marszu oraz dyrektor Iwona Galbarczyk.

Tradycją w Mostkowie są też smaczne obiady przygotowane dla uczestników rajdu. Nie zabrakło symbolicznego elementu ludowego święta słowiańskiego, poświęconego witaniu wiosny – gaiku. W związku z tym, kolorowymi kawałkami bibuły, udekorowano drzewa przed szkołą. Ważną częścią tego rajdu, jest pieczołowicie wykonana, tradycyjna palma wielkanocna. W tym roku wykonały ją panie – Danuta Środa, Halina Przedaszek, Janina Milkowska, Maria Welbel, Wanda Gałka, Edyta Jakubcewicz, Greta Prymus i Zofia Zmarzlik. W części artystycznej wystąpił zespół Sonata. Na zakończenie spotkania, wręczono też podziękowania za pomoc organizacji marszu. Otrzymali je: Iwona Galbarczyk wraz z pracownikami szkoły, Ochotnicza Straż Pożarna w Mostkowie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Barlinku.

 

M.Przybylska

 

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.