Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 środa 24 kwietnia 2024r.   imieniny: Aleksander, Egbert, Erwin

Reklama

A A A
2.7142857142857 1 1 1 1 1 Ocena 2.71 (7)
DZIENNY DOM OPIEKI MEDYCZNEJ PRZESTAŁ ISTNIEĆ

Dzienny Dom Opieki Medycznej rozpoczynał swoją działalność w 2017 roku. Był to projekt Ministerstwa Zdrowia, a pieniądze pochodziły z Unii Europejskiej. Na kolejne lata pieniądze na jego działalność dawał Szpital Barlinek Sp. z o.o.

 

REKLAMA

  

Dom był przeznaczony dla osób niesamodzielnych, w szczególności dla pacjentów powyżej 65 roku życia, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką POZ i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jego podopieczni przebywali w nim od godziny 7:00 do 15:00, od poniedziałku do piątku. Opiekował się nimi zespół terapeutyczny, który dla każdego pacjenta opracowywał indywidualny plan terapii. Dzięki temu, mieli oni okazję do poprawy ogólnego stanu zdrowia, podnoszenia sprawności ruchowej i aktywności, łagodzenia bólu oraz poprawy jakości zdrowia psychicznego.

Dzięki pobytowi w DDOM, osoby z niego korzystające i wymagające terapii neurologopedycznej, leczyły objawy spowodowane chorobami lub uszkodzeniami neurologicznymi mięśni, aparatu mowy oraz dysfagii (zaburzenia połykania), które często występują po udarach. Tam gdzie zachodziła konieczność, pacjenci usprawniani byli  manualnie, brali udział w zajęciach poprawiających pamięć czy samopoczucie.

Placówka dysponowała 15 miejscami. Roczny koszt jej działalności to kwota około 200 tys. zł. Niestety to już przeszłość. 31 marca br. był ostatnim dniem funkcjonowania DDOM. Powód - brak pieniędzy w budżecie szpitala na działalność.

Już wcześniej informowaliśmy o podziękowaniach, które prezes szpitala, wystosował do osób korzystających z DDOM –„Za dotychczasowe korzystanie z usług, długotrwałą współpracę oraz życzenia zdrowia, wielu radości, uśmiechu na twarzy i wszystkiego najlepszego na każdy dzień.”

W trakcie sesji barlineckiej Rady Miejskiej, radna Bernarda Lewandowska zapytała burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego, jakie są jego odczucia z tym związane? Pokazała ulotkę wyborczą (jeszcze wtedy kandydata na burmistrza), w której deklarował on program rehabilitacji dla seniorów oraz wsparcie dla działalności DDOM. Jak podkreśliła, po decyzji o zamknięciu placówki, osoby które z niej korzystały rehabilitacji pozbawiono, skazując jednocześnie na samotność. 

Burmistrz odpowiadał radnej - Mówiąc wprost, jest mi żal - mówił m.in. włodarz gminy. I to jest moje uczucie. Bardzo trudno jest odnieść się do tego wątku, tym bardziej, że zostało to podparte grafiką. Trzy lata temu nie wiedziałem, że będzie pandemia. Każdy plan podlega weryfikacji. Rokrocznie bywałem u podopiecznych DDOM, którzy z radością mówili o tych usługach. Plan ministra zdrowia i w ślad za nim Narodowego Funduszu Zdrowia był taki, ażeby tego typu usługi znalazły się w koszyku świadczeń kontraktowych. Tak się nie stało. Covid spowodował, że w roku ubiegłym, w zależności od miesiąca były tam trzy osoby. Maksymalnie było tam 9 osób, na 15 miejsc. W miejscu gdzie DDOM funkcjonował, prezes szpitala planuje uruchomienie dodatkowych usług rehabilitacyjnych. I pacjenci, także ci, którzy korzystali z DDOM już czekają, kiedy będzie to realizowane? Czyli w zamiana za tamtą usługę (DDOM) pan prezes proponuje coś dodatkowego. To nie jest tak, że ci pacjenci, którzy dotychczas korzystali z DDOM zostali pozostawieni samym sobie. Oczywiście żal mi ich. - podkreślił burmistrz Zieliński. Przedstawiając stratę finansową szpitala na koniec 2021 roku i na koniec stycznia bieżącego roku poinformował, że na DDOM po prostu nie ma pieniędzy.

 

Jacek Słomka

 

Komentarze

-3

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
A ile kasy pobierają lekarze ? Brak słów .


LEKARZ - Taki dobry zawód, a czemu jest tak mało lekarzy, szczególnie specjalistów?
Niby dobrze płatny... Tylko, że w Niemczech na opiekę zdrowotna idzie 6% PKB, a w Polsce nieco ponad 2.

Skoro jest tak dobrze w Niemczech to jedź tam i nie marudź.
Trzeba ciągle dokształcać się a jak będziesz profesorem to będziesz poza poborami brał koperty.
+2

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
A ile kasy pobierają lekarze ? Brak słów .


LEKARZ - Taki dobry zawód, a czemu jest tak mało lekarzy, szczególnie specjalistów?
Niby dobrze płatny... Tylko, że w Niemczech na opiekę zdrowotna idzie 6% PKB, a w Polsce nieco ponad 2.

Skoro jest tak dobrze w Niemczech to jedź tam i nie marudź.
+2

Guest

Cytuję Guest:
A ile kasy pobierają lekarze ? Brak słów .


LEKARZ - Taki dobry zawód, a czemu jest tak mało lekarzy, szczególnie specjalistów?
Niby dobrze płatny... Tylko, że w Niemczech na opiekę zdrowotna idzie 6% PKB, a w Polsce nieco ponad 2.
+6

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
A ile kasy pobierają lekarze ? Brak słów .

A kto zabraniał Ci się przez całe lata kształcić. Żeby nie było - nie jestem lekarzem.

Jestem , hydraulikiem. Pracuje 8-10 godzin dziennie. Nie mam dyżurów ,mam wszystkie niedziele i święta wolne. Zarabiam chyba trochę więcej niż lekarze. Ja im nie zazdroszczę , to oni mogą mi zazdrościć wolnego czasu!
+8

Guest

Cytuję Guest:
A ile kasy pobierają lekarze ? Brak słów .

A kto zabraniał Ci się przez całe lata kształcić. Żeby nie było - nie jestem lekarzem.
+28

Guest

200 tysięcy rocznie to niewielkie koszta jeśli chodzi o budżet jakim gmina dysponuje. Żal seniorów, tak wiele się mówi o tym jak w XXI wieku rozwinięte jest wsparcie tej grupy społecznej, jak widać nie u nas, a szkoda.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież