Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 sobota 2 marca 2024r.   imieniny: Paweł, Piotr, Radosław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)
CZEKAMY NA MŁODE

W marcu, pisaliśmy o nietypowym obrazie uchwyconym przez leśną fotopułapkę.  Złapał się w nią nie kto inny, jak bocian czarny. Ten płochliwy ptak, powrócił do naszego nadleśnictwa w połowie marca. Na początku kwietnia, do samca dołączyła partnerka i tak 21 kwietnia, w gnieździe pojawił się pierwszy owoc ich miłości – jajo.

 

REKLAMA

  

Bocian czarny w Polsce, z uwagi na przynależność do gatunków nielicznych, podlega ochronie ścisłej, a wokół miejsc rozrodu są wyznaczone strefy ochrony. Gniazdo bociana czarnego jest chronione całorocznie w promieniu 200 m, a w okresie od 15 marca do 31 sierpnia w promieniu 500 m, co oznacza, że w tej strefie nie jest prowadzona żadna gospodarka leśna. Jak udało nam się dowiedzieć, w Nadleśnictwie Barlinek gniazdują dwie pary bocianów czarnych.

Nasze rybołowy też nie próżnowały i w ich gnieździe mamy już dwa jaja. Wprawdzie były trzy, ale samica zjadła pierwsze jajo dzień po tym, jak je zniosła. Zrobiła to, bowiem przypadkowo jajo zostało przebite pazurem przez samca. Kolejne zostało zniesione 15 kwietnia a trzecie w Poniedziałek Wielkanocny 18 kwietnia. Przypominamy, że rybołowy, możemy podglądać „na żywo” w internecie. Podglądanie życia tych wyjątkowych ptaków, nie byłoby możliwe gdyby nie „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”, współpracy Komitetu Ochrony Orłów i Nadleśnictwa Barlinek.

Czekamy teraz na rozwój wydarzeń w obu gniazdach.

 

M.Przybylska

 

Rodzina naszych bocianów czarnych powiększy się... 💚💚💚 Jest już pierwsze jajo. 🥚🐣🐥 #BocianiMy #BocianCzarny #NadleśnictwoBarlinek

Opublikowany przez Nadleśnictwo Barlinek Środa, 20 kwietnia 2022

 

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież