Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 wtorek 16 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Benedykt, Stefan

Reklama

A A A
2.3333333333333 1 1 1 1 1 Ocena 2.33 (6)
SPOTKAJĄ SIĘ PO 50 LATACH

Kiedy przed trzema laty – dokładnie w sobotę 18 maja 2019 roku – spotkali się pierwszy raz po 47 latach, po opuszczeniu murów Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Leśnej, przyrzekli wtedy sobie solennie, że na złoty jubileusz 50-lecia stawią się w jeszcze większym gronie.

 

REKLAMA

 

A będzie to już niebawem, bo zjazd absolwentów „dwójki” z 1972 roku odbędzie się 18 czerwca br. na „Stołówce u Agi” przy ul. Strzeleckiej. Teraz w przeważającej części są już na emeryturze, pozostali finiszują przed nią na ostatniej prostej.

A wszystko zaczęło się we wrześniu 1964 roku, kiedy to ponad sześćdziesiąt dzieci rozpoczęło naukę w Szkole Podstawowej nr 2. Był to wtedy szósty rocznik przyjęty do dwóch klas pierwszych w popularnie zwanej „dwójce”, która zainaugurowała swoją działalność z początkiem roku szkolnego 1959/1960. Nowo powstała placówka stanowiła wówczas odciążenie przepełnionej „jedynki” na ul. Jeziornej, gdzie równoległe zaczęło uczęszczać dwa razy więcej uczniów z podziałem na cztery oddziały. Przy ul, Leśnej wychowawstwo klasy I „A” powierzono wtedy p. Elżbiecie Hildebrand (po mężu Miszczak), a klasy I „B” p. Annie Zegar.

Pierwszaki tego roku to w zdecydowanej większości rodowici mieszkańcy Barlinka. Stanowili oni kolejne pokolenie powojennych osiedleńców naszego miasta, którzy zjeżdżali tutaj z Polski centralnej, wschodniej oraz zza Buga. Każdy dzieciak ze swoim rodzeństwem, rodzicami i dziadkami tworzył tutaj powojenną, najnowszą historię miasta, malowniczo położonego w dolinie nad Jeziorem Barlineckim. Wszyscy zamieszkiwali wtedy w przedwojennych budynkach, nierzadko dzieląc się z współlokatorami jedną, wspólną toaletą. Wówczas umownym, szkolnym podziałem terenu Barlinka była rzeczka za Spółdzielczym Domem Handlowym. Lewa strona miasta (stojąc plecami do SDH) przynależna była do SP 1, ulice po prawej stronie należały już do SP 2.
Dzisiejszy budynek szkoły (obecnie jest to filia „jedynki”) nie różni się zbytnio od tego z tamtych lat. Nadal jest to parterowa budowla w kształcie litery „U” z jedną zasadniczą zmianą. Do prawego skrzydła dobudowano w latach późniejszych piętrowy łącznik i tak już jest od kilku dekad. Zasadniczej zmianie uległo natomiast otoczenie szkoły, a przede wszystkim infrastruktura sportowa.

 

 

W miejscu obecnego, urokliwego „orlika” znajdowało się wtedy pokaźnych rozmiarów bajoro, gdzie dzieciaki – również pierwszaki z rocznika 1964 – raczyli się łapaniem traszek.

 

 

Ale o tym, a nade wszystko o wspólnych latach nauki (1964 – 1972) na ul. Leśnej, o koleżankach i kolegach, o swoich pierwszych i późniejszych pedagogach przyjdzie niebawem okazja do wzruszających wspomnień. Teraz wszyscy należą już do grupy wiekowej 65+ (w gronie tym są o rok młodsi, są też o rok, o dwa starsi) i zapragnęli spotkać się po upływie równo pół wieku od opuszczenia murów „podstawówki” na ul. Leśnej. Obecnie większość zamieszkuje w Barlinku, pozostała część żyje w różnych zakątkach całego świata, Europy i całej Polski.

Za sprawą dwóch uczennic z tamtych lat (Teresy i Eli) oraz ich dwóch kolegów (Staszka i Mirka) dojdzie niebawem do przesympatycznego spotkania. Jego datę wyznaczono na sobotę 18 czerwca br., a miejscem zbiórki w godz. 15.00 – 15.30 będzie rynek miejski. Wcześniej delegacje klasowe odwiedzą barlineckie cmentarze, gdzie zapalą znicze na grobach 17 koleżanek i kolegów oraz na mogiłach większości nauczycieli z tamtego okresu.

Po wspólnych, pamiątkowych zdjęciach przy „Gęsiarce” zgromadzeni z klasy „A” (ostatnia wychowawczyni mgr Teresa Babiszkiewicz, obecnie po mężu Piwowarczyk) i klasy „B” (wychowawczyni mgr Maria Goździewska) przemieszczą się spacerkiem do „Stołówki u Agi”, gdzie z uroczystym obiadem będzie już na nich czekała p. Agnieszka. Nie obędzie się oczywiście bez wystrzałów szampana, a do kawy ciasto upieką same jubilatki. Później przewidziana jest kolacja, a jak będzie trzeba – to „szefowa” lokalu zaserwuje także rano śniadanie. Wszystko odbywać się będzie przy muzyce elektronicznej, która zapewne porwie to tańca świętujących. Tutaj zapewne dominować będzie „ciuchcia” i „kółeczko”.

 

 

Organizatorzy tego spotkania dotarli z tą wiadomością do niemal wszystkich koleżanek i kolegów. Swoje zaproszenie kierują też do tych, którzy w ciągu tamtych ośmiu lat uczęszczali okresowo do jednej z tych dwóch klas. Niestety kontakt z kilkoma się urwał i ich los jest nieznany. Dlatego też tą drogą składają do nich propozycję udziału w tym zjeździe, a wszelkie informacje można uzyskać pod numerami telefonów: Staszek – 785 864 572 i Mirek – 787 408 458. Przed trzema laty, w swoistego rodzaju „próbie generalnej złotego jubileuszu”, świętowało 30 osób, a teraz – za niewiele ponad miesiąc – zapewne nie będzie mniej.

A.K. (uczeń SP 2 z lat 1964-72) - nadesłane

 

 

Komentarze

+4

Guest

Pani Maliszewska wychowawczyni moja. Pozdrawiam Serdecznie Panią i życzę dużo zdrówka. Pani Babiszkiewicz Pani tata był super człowiekiem pamiętam Go a moi dziadkowie zawsze wspominali Pani rodziców życzliwie choć babcia do dziś wspomina.
Jak się chciało chwilę wolnego to się szło po kredę
Ech te wspomnienia
Pozdrawiam całą kadrę byłej szkoły nr2 imieniem Mjr.Henryka Sucharskiego
+6

Guest

Uwielbiam takie spotkania:))) Ja kończyłam "dwójkę" w 1985 i mam podobne zdjęcie naszej klasy i grona pedagogicznego na tych schodach - to była pozycja obowiązkowa na koniec 8 klasy. Ech, te wspomnienia...
+7

Guest

Nic tak nie wzrusza jak wspomnienia z lat młodości .
Bardzo się cieszę i czekam na ponowne spotkanie po latach .
Już teraz dziękuję organizatorom .
+8

Guest

Czytając artykuł dający ogłoszenie, co kiedy o której godzinie nastąpi ponowne spotkanie, na którym byłam 3 lata wstecz.było cudownie,wzruszające chwile.Widząc nauczycieli ,koleżanki,kolegów wzruszyłam się,przypominając sobie te 8-lat szkoły podstawowej,a nawet wróciły wspomnienia....wyobraźni,kto w kim się podkochiwał (śmiech)....Niestety,wspomnienia pozostaną na zawsze a i serce wzruszone ,które łka do bezpowrotnych chwil.Cieszę się,że będę mogła ponownie wziąć udział w tym wyczekiwanym spotkaniu w/w artykule :) A Bogu Dziękuję że doczekałam w dobrym zdrowiu,w oczekiwaniu na 18-06-2022.A.
+10

Guest

Lezka w oku się kręci , jak widzę Panią Maliszewską i Pana Maliszewskiego ,rok póżniej kończyłem tą szkołę,zawsze miło wspominam ,Wszyscy nauczyciele byli wspaniali,każdy miło wspomina tamte lata,to były wspaniale spędzone lata mojej młodości,pozdrawiam Wszystkich z rocznika 1958

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież