niedziela 4 czerwca 2023r.   imieniny: Bazyliusz, Franciszek, Karol

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
3.1666666666667 1 1 1 1 1 Ocena 3.17 (6)
PRZYBĘDZIE MIESZKAŃ

Barlineckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o., budować będzie kolejny blok mieszkalny. Ile będzie kosztować budowa i skąd pieniądze na nią? Wyjaśnienia padły w trakcie ostatniej sesji barlineckiej Rady Miejskiej.

 

REKLAMA

 

W październiku ubiegłego roku, za zgodą radnych Rady Miejskiej burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński wystąpił do Rządowego Funduszu Wsparcia Mieszkalnictwa, o udzielenie wsparcia na budowę budynku wielorodzinnego, wraz z zagospodarowaniem przy ul. 11 Listopada, budynek „b”. Zgodnie z pozwoleniem i dokumentacją, która jest w posiadaniu BTBS, ma tam powstać budynek składający się z 48. lokali mieszkalnych, wraz z przynależnymi komórkami lokatorskimi, 20. boksami garażowymi w garażu podziemnym oraz 28 miejsc parkingowych wraz z zagospodarowaniem terenu. Wniosek dotyczył przyznania dziesięcioprocentowej wartości przedsięwzięcia. Został on rozpatrzony pozytywnie.

W listopadzie na konto gminy wpłynęła kwota 1 mln 833 tys. zł. Zgodnie z warunkami dofinansowania, gmina ma sześć miesięcy na przekazanie tej kwoty do BTBS, w postaci dokapitalizowania, celem realizacji tego przedsięwzięcia. W ślad za tym zwrócono się do Banku Gospodarstwa Krajowego w sprawie sfinansowania w 80 procentach wartości przedsięwzięcia. Otrzymano informację pozytywną, że takie dofinansowanie będzie udzielone. Kwota ta wpłynie na rachunek gminy w 2023 roku.

Z informacji uzyskanej od prezes BTBS wynika, że na dzisiaj skalkulowano za metr bieżący mieszkania wykończonego pod klucz, ponad 7 tys. zł. Co stanowi kwotę 19 mln 440 tys. zł. Na tę kwotę składa się: wkład własny BTBS w kwocie 167 tys. 500 zł, Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa 1 mln 833 tys. zł, Bank Gospodarstwa Krajowego 15 mln 558 tys. 178 zł przekaże kwotę w 2023 roku. Wkład własny gminy zaplanowany na 2024 rok 1 mln 899 tys. 322 zł. Zgodnie z zaplanowanymi terminami dotyczącymi tego przedsięwzięcia, w drugim półroczu zaplanowano ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. Poprzednie budynki mieszkalne budowane przez BTBS musiały być skończone i dopiero wtedy można było się ubiegać o zwrot 50 procent kosztów ich wybudowania. Obecnie BTBS już ma 10 procent kosztów na rozpoczęcie prac. Początkiem 2023 roku wpłynie kolejne, ponad 15 mln zł na prowadzenie prac. Tyle m.in. informacji w trakcie sesji udzielił burmistrz D. Zieliński.

Zanim radni podjęli uchwałę o przekazaniu 1 mln 833 tys. zł dla BTBS w formie wkładu pieniężnego do spółki i objęcia udziałów w związku z realizacją inwestycji przy ul. 11 Listopada - budynek B, mieli kilka pytań. Radny Sylwester Łuczak mówił, że jest to bardzo ważny temat dla mieszkańców Barlinka. Wskazywał, że złożonych jest 76 wniosków o mieszkania komunalne, 71 wniosków o mieszkania socjalne. - Mamy możliwość wybudowania 48. lokali - mówił m.in. radny. Widać więc, że pomoc jest potrzebna - podkreślał. Radny Cezary Michalak wskazywał, że chyba każdy z radnych spotkał się w czasie rozmów z mieszkańcami gminy z problemem braku mieszkań. Według niego polityka mieszkaniowa gminy realizowana jest bardzo dobrze. Zaznaczył, że 10. procentowy wkład pieniężny do spółki BTBS w żaden sposób nie demoluje zaplanowanych w gminie inwestycji. Gmina jest tylko katalizatorem, środki otrzymała i je przekazuje. Pytał, kiedy pierwsi lokatorzy mogą otrzymać klucze do nowych mieszkań? Radny Michał Antosiewicz chciał wiedzieć, czy jeżeli pojawi się 48 nowych lokali mieszkalnych, czy do tych mieszkań przeprowadzą się dotychczasowi najemcy mieszkań komunalnych i czy w związku ze zwolnieniem przez nich mieszkań komunalnych, zmniejszy się liczba osób oczekujących na mieszkania?

Burmistrz D. Zieliński poinformował, że zakończenie budowy planowane jest na 2024 rok. Czy zmniejszy się liczba osób oczekujących na mieszkania - tak. Czy spadnie do zera, nie.    

 

Jacek Słomka

 

 

Komentarze

+5

Guest

I to jest pozytywna wiadomość, niestety potrzeby są o wiele większe.
Do tego zwolnią zapewne mieszkania własnościowe przez inflacje i stopy procentowe kredytów. Szkoda, bo w Barlinku z tego co rozmawiam z ludźmi- potrzeby są ogromne…
+6

Guest

pięknie będzie
ale zanim będzie, jedno pytanie: czy i którędy pobiegnie droga dojazdowa do tej budowy? Czy rozjeżdżć będą nieutwardzoną nową ulicę A. Fredry?, czy może przez posesje SM DOM? a może wreszcie wybudują coś utwardzonego np z płyt Chopina, aby nie wywlekać błota na asfalt Kombatantów?
+22

Guest

Budowa nowych mieszkań w Barlinku powinna być priorytetem, a nie bzdety w stylu nowej fontanny czy kijków nad jeziorem. Kiedy nasi włodarze to zrozumieją ? :sad:

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.