BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 niedziela 29 stycznia 2023r.   imieniny: Franciszek, Hanna, Zdzisław

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)
ŚLADAMI HISTORII

W dniach  04.-06. czerwca 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku, z klas 1. LOa, 1. LOb, 1. Ti i 3. TPe wraz z nauczycielem historii Andrzejem Rudnickim i wychowawcą Beatą Krycką oraz Małgorzatą Jarzembowską uczestniczyli w 3-dniowej wycieczce edukacyjno-integracyjnej Oświęcim-Kraków-Zator.

 

REKLAMA

 

 

W pierwszym dniu zwiedzili Miejsce Pamięci ofiar jednej z największej zbrodni w dziejach ludzkości – Muzeum Auschwitz-Birkenau, w drugim Kraków, a w kolejnym największy Park Rozrywki w Zatorze.

TO SIĘ STAŁO, A WIĘC MOŻE ZNÓW SIĘ ZDARZYĆ… MOŻE SIĘ ZDARZYĆ WSZĘDZIE…

Te słowa nabierają szczególnego znaczenia w sytuacji trwającej od 24 lutego br. wojny na Ukrainie. Nie można zrozumieć współczesnego świata bez dogłębnego poznania historii w tak szczególnym miejscu, jakim jest Auschwitz-Birkenau. Przemierzając drogi wraz z przewodnikiem oprowadzającym nas po sektorach obozu, poznaliśmy wiele historii o przyczynach kierowania do obozu ludzi różnych narodowości, którzy zginęli, oddali tam życie za innych i o nielicznych, którzy przeżyli i zostali ocaleni. Oglądając zdjęcia, słuchając wielu wzruszających opowieści czuliśmy ogromny ból, przerażenie, ale i strach. Wiele myśli krążyło w naszych umysłach, kiedy pokonywaliśmy ,,Drogę Śmierci’’ ludzi skazanych na rozstrzelanie i komory gazowe, drogę, z której powrotu już nie było. W tym szczególnym miejscu wszyscy zadają sobie te same pytania:

  • dlaczego do tego doszło?
  • dlaczego to było możliwe?
  • dlaczego człowiek zdolny jest popełniać tak straszne zbrodnie – indywidualnie i zbiorowo?
  • dlaczego do zbrodni i ludobójstwa dochodzi we współczesnym świecie?
  • dlaczego to, co tu się wydarzyło, jest wciąż ważne dla kolejnych pokoleń?

Nie możemy o takich miejscach zapomnieć, aby historia, która się tam dokonała, nigdy się nie powtórzyła.  W chwili, gdy odchodzą ostatni naoczni jej świadkowie i ocaleni, musimy wspólnie starać się budować o nich pamięć na tym, co pozostało: relacjach byłych więźniów i autentycznych przedmiotach związanych z Auschwitz.

Ponieważ zagłada Żydów w czasie drugiej wojny światowej poprzedzona została mową nienawiści, wykluczeniem i dyskryminacją wobec jakiejś grupy społecznej lub warstwy społecznej, każdy z uczestników wycieczki otrzymał zadanie domowe – miał się dowiedzieć, co to jest „piramida nienawiści” Gordona Allporta oraz spróbować zastanowić się, na jakim jej poziomie jest.

Zwiedzanie Krakowa rozpoczęliśmy od skweru u zbiegu ulic Piłsudskiego, Wenecji i Garncarskiej, na którym znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego i 4 legionistów. Odwiedziliśmy Akademię Krakowską (obecnie Uniwersytet Jagielloński), ufundowaną przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 r., a odnowioną w 1400 r. przez króla Władysława Jagiełłę.

Odbyliśmy fascynującą podróż przez tysiąc lat historii Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Interaktywne mapy, ekrany dotykowe, hologramy, projekcje multimedialne i oryginalne artefakty zobaczyliśmy w Muzeum Podziemia Rynku zlokalizowanym pod Sukiennicami i Rynkiem Głównym.

W południe uczestniczyliśmy w XXI Wielkiej Paradzie Smoków, której tematem przewodnim były smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich. Odwiedziliśmy też Smoka Wawelskiego w jego Smoczej Jamie.

Wędrując Drogą Królewską, którą podążały niegdyś orszaki monarsze zmierzające na Wawel, zwiedziliśmy najważniejsze zabytki miasta: Sukiennice, Rynek Główny, Barbakan, Bramę Floriańską. Na Wzgórzu Wawelskim, gdzie odbywały się niegdyś ważne wydarzenia, zapadały decyzje mające wpływ na kształt państwa polskiego, zobaczyliśmy wnętrza Katedry Wawelskiej, która jest miejscem obrzędów sakralnych, ale przede wszystkim kopalnią historii, tajemnic i nekropolią najwybitniejszych Polaków. Jej mury pamiętają królewskie koronacje, pogrzeby i wesela. Dziś stanowi nieodzowny pomnik historii. W kryptach katedry pochowanych jest większość królów Polski, tam też znajduje się grób pary prezydenckiej, Państwa Lecha i Marii Kaczyńskich oraz trumna Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Atrakcją zwiedzania był spacer po Sukiennicach i Galeria Sztuki XIX wieku w Muzeum Narodowym Krakowa, gdzie zachwycaliśmy się widokiem olbrzymich dzieł Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych znakomitych artystów. Ścieżki krakowskie poprowadziły nas także do Kościoła Mariackiego, gdzie podziwialiśmy słynny obraz Wita Stwosza.

Po dwóch dniach intensywnego zwiedzania, bogatsi o wiedzę, odpoczywaliśmy w Energylandii – największym parku rozrywki w Europie. Najwięcej emocji dostarczyły nam atrakcje Strefy ekstremalnej – Hyperion i Speed oraz Space Boster i Moya Formuła. Wspaniale bawiliśmy się też w strefie wodnej Water Park i korzystając z wielu atrakcji Strefy Familijnej –  Dragon, Toffifee, Śmiej Żelki czy Jungle Adwenture. Pobyt w Energylandii był wspaniały, dostarczył dreszczyku emocji i adrenaliny.

W pamięci uczestników na pewno pozostaną wspomnienia i niezapomniane wrażenia z pobytu w Agroturystyce Przy Leśniczówce, wspólne ognisko jak i konkurs wiedzy, który wygrali uczniowie klasy 3.TPe.

 

Uczestnicy i opiekunowie - nadesłane

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.