BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 niedziela 29 stycznia 2023r.   imieniny: Franciszek, Hanna, Zdzisław

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)
WYMIANA POZASZKOLNA PNWM ''ZRÓB TO SAM – WARSZTATY Z DREWNEM''

Barlinecki Ośrodek Szkolenia i Wychowania od 6.06 do 10.06.2022r. kolejny raz gościł niemiecką młodzież uczącą się stolarstwa. Projekt realizowano w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). W projekcie brało udział 20 uczestników: 9 z Niemiec i 11 z Ośrodka w Barlinku.

 

REKLAMA

 

Pieczę nad sprawnym przebiegiem warsztatów sprawowało dwóch wychowawców z Polski i jeden z Niemiec. Program projektu obejmował praktyczne ćwiczenia z obróbki drewna na stolarni oraz zajęcia edukacyjno – dydaktyczne powiązane również z poznawaniem kulturalnych i przyrodniczych atrakcji w regionie. Wszystkie aktywności zachęcały do twórczej i kreatywnej integracji związanej ze spędzaniem wolnego czasu i ze wspólną pracą.

Pierwszego dnia odbyła się wyprawa Szlakiem Turystycznym, wizyta w Muzeum Regionalnym oraz rejs statkiem po Jeziorze Barlineckim. Kolacja, warsztaty integracyjne i animacje językowe były zwieńczeniem pierwszego dnia programu. Integracyjnymi warsztatami stolarskimi rozpoczął się kolejny dzień projektu, podczas którego uczestnicy zgłębiali swoje umiejętności pracy z drewnem oraz używania narzędzi stolarskich, w efekcie czego powstały budki lęgowe dla ptaków oraz donice kwietnikowe. Po południu pobyt w Barlinku urozmaiciły zajęcia w Miejskim Ośrodku Kultury. Dzień zakończyły gry i zabawy integracyjne oraz animacje językowe.

Porannym wyjazdem do ogrodu dendrologicznego w Przelewicach rozpoczął się kolejny dzień programu. Zwiedzanie ogrodu połączone z zajęciami edukacyjno-dydaktycznymi to niezapomniane doznania wywołane mistrzowską architekturą krajobrazu parku. Po powrocie z ogrodu młodzież powróciła na stolarnię szlifować swoje umiejętności i kreatywność, w efekcie czego powstały kolejne wyroby galanterii z drzewa, jak deski do krojenia, czy tabliczki z inicjałami wykonawców. Spacer po urokliwej Puszczy Barlineckiej pogłębił wiedzę uczestników o drzewostanie wykorzystywanym w branży drzewnej. Czas szybko mija, a koniec wieńczy dzieło.

Ostatniego dnia podsumowano projekt, wspólnie z partnerami z Niemiec omówiono zrealizowano cele, co się najbardziej podobało, co można w przyszłości udoskonalić. Przez cały czas trwania projektu młodzież obu krajów uczyła się wspólnej pracy w  międzynarodowym środowisku, zabawy i efektywnego spędzania wolnego czasu. Zaowocowało to nowymi umiejętnościami pracy w grupie, nowymi znajomościami i przyjaźniami. Poprawiły się kompetencje językowe. Pogłębiła się wzajemna tolerancja i szacunek. Uśmiech na twarzach uczestników oraz plany na kolejne spotkania w ramach PNWM, to najlepsza ocena zrealizowanego projektu.

 

Autor artykułu: Wojciech Wojtkiewicz - Kierownik OSiW OHP w Barlinku
Autor zdjęć: Dorota Kukiełka - wychowawca - OSiW OHP w Barlinku 

 

 

  

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.