piątek 12 sierpnia 2022r.   imieniny: Bądzisław, Klara, Lech

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)
II NABÓR WNIOSKÓW O DOTACJĘ NA WYMIANĘ PIECA

Zapraszamy mieszkańców Gminy Barlinek do składania wniosków o przyznanie grantu w ramach następujących działań Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego (ZPA): - Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza w Gminie Barlinek poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach/lokalach mieszkalnych (Działanie 2.14),

 

REKLAMA

  

- Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza w Gminie Barlinek poprzez wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków mieszkalnych (Działanie 2.15).

 

Gmina Barlinek wdraża ZPA od 2020 roku i cieszy się on dużym zainteresowaniem. Środki finansowe na ten cel zostały pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

W lipcu 2022 r. ogłoszony został drugi nabór wniosków o przyznanie grantu. Zatem mieszkańcy Barlinka i innych miejscowości naszej gminy, którzy nie wymienili jeszcze starych kotłów i pieców – „kopciuchów”, mają kolejną szansę na pozyskanie funduszy na wymianę starych, na nowe bardziej sprawne i nowoczesne źródła ciepła. II nabór wniosków dotyczy tylko i wyłącznie tych wnioskodawców, którzy w terminie najpóźniej do 31 stycznia 2023 r. zamierzają wymienić stare  nieefektywne kotły na paliwo stałe, na nowe źródła ciepła oraz rozliczyć wykonanie zadania najpóźniej do 30 kwietnia 2023 r.

 

Co już zostało wykonane.

Do końca czerwca 2022 r., do czasu ogłoszenia nowego naboru rozliczone zostały 24 umowy na wymianę pieców wraz z termomodernizacją budynków oraz 83 umowy na wymianę pieców – „kopciuchów”.

 

Rozliczone umowy na termomodernizację z wymianą źródła ciepła.

Wymienione zostały źródła ciepła wraz z termomodernizacją, z „kopciuchów” na:

 • gaz ziemny – 22 piece gazowe,
 • gaz ciekły – 1 piec gazowy zasilany gazem ciekłym,
 • pellet – 1 piec.

Powyższe wymiany pieców połączone były w:

 • 9 przypadkach z częściową termomodernizacją budynków,
 • 15 przypadkach całkowitą termomodernizacją bynków.

 

Wymiany starych źródeł ciepła - na gaz ziemny wraz z termomodernizacją pojęli się mieszkańcy Barlinka i Moczkowa, na gaz ciekły z termomodernizacją mieszkaniec Lutówka. Natomiast wymianę na piec, na pellet z termomodernizacją wykonał mieszkaniec miejscowości Rychnów.

 

Rozliczone umowy na wymianę źródła ciepła.

Wymienione źródła ciepła z „kopciuchów” na:

 • gaz ziemny – 50 pieców gazowych,
 • gaz ciekły – 1 piec gazowy zasilany gazem ciekłym,
 • pompa ciepła – 7  pomp,
 • pellet – 14 pieców,
 • ekogroszek – 7 pieców,
 • ogrzewanie elektryczne – 1 ogrzewanie,
 • przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej – 3 przyłącza.

Poszczególne źródła ciepła, tj.: gaz ciekły, pompa ciepła, pellet, ekogroszek i ogrzewanie elektryczne zostały wymienione w następujących miejscowościach naszej gminy: Stara Dziedzina, Rychnów, Równo, Osina, Dziedzice, Krzynka, Płonno, Janowo, Lutówko, Strąpie, Mostkowo. Na gaz ziemny źródła ciepła zostały wymienione w Barlinku, w Moczkowie, w Krzynce, w Jaromierkach. Natomiast do sieci ciepłowniczej, którą objęta jest niestety tylko część Barlinka zostały włączone 3 gospodarstwa domowe. 

 

Urząd Miejski w Barlinku - nadesłane

 

  

Komentarze

+8

Guest

Mam piec na węgiel, w którym głównie palę drewnem, wiec powiem tak: "NIE, DZIĘKUJĘ" :) nawet, gdyby mi proponowano 100% zwrotów kosztów a nawet dopłatę.
+12

Guest

Gdzie tu logika inflacja w górę a dofinansowanie tylko jak się pali węglem.Ciekawe kto będzie za to płacił jak przyjdzie rachunek bo przecież nie rząd.Chca wymian piecy bo ekologia a dotacje daja na węgiel.I o co tu chodzi.
+11

Guest

Cytuję Guest:
Tak w Barlinku tylko na gaz .powodzenia

A za kilka lat będzie zakaz używania gazu przez gospodarstwa domowe. Gdzie tu sens i logika?

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.