Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI


 czwartek 28 marca 2024r.   imieniny: Antoni, Jan, Krzesisław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

Szkoła Kierowców EFEKT

Mariusz Kuziel - Lewica

BARLINEK W NASZYCH SERCACH - Koalicja Obywatelska

TAK dla samorządu - PIS

KOALICJA SAMORZĄDOWA OK SAMORZĄD

INICJATYWA DLA BARLINKA

A A A
2.8 1 1 1 1 1 Ocena 2.80 (20)
DO KOŃCA ROKU MAMY ODCZUĆ ULGĘ

Odkąd opublikowaliśmy na naszej stronie artykuł, zachęcający do raportowania przez mieszkańców Barlinka uciążliwości dotyczących „zapachów” wydostających się z jednego z barlineckich zakładów pracy, zgłoszeń z każdym dniem przybywa. Mieszkańcy miasta piszą i dzwonią gdzie tylko mogą, aby już pozalokalnie, ktoś problemem się zainteresował.

 

REKLAMA

 

Taki telefon, wykonano też do Radia Szczecin, które to postanowiło rozpytać w tej sprawie włodarza Barlinka, Dariusza Zielińskiego. Czego można się dowiedzieć z rozmowy? Otóż jak możemy usłyszeć w audycji „Czas reakcji”. Zacytujemy tylko bardziej interesujące zapewnie mieszkańców fragmenty.

„Problem z odorem w Barlinku, trwa od lat. Źródłem wskazywanym na ten odór jest odlewnia, która od kilkudziesięciu lat funkcjonuje w Barlinku. Dawniej w strukturach ZOU Bometu, teraz pod nazwą HaCon. Ja również zaliczam się do grupy mieszkańców, która odczuwa dyskomfort związany z tym zapachem i działania, które były podejmowane na przestrzeni ostatnich lat, ewidentnie wskazują na to źródło. Jestem tuż po rozmowie z panią prezes Ewą Dzierbunowicz, a wcześniej kontaktowałem się w tym temacie z wydziałem ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego. Zostało zmienione pozwolenie zintegrowane, w ramach którego działalność prowadzi firma HaCon. Aneksem do tego porozumienia, m.in. jest zapis związany ze zwiększeniem monitoringu zakładu, dodatkowo, proponuje się wprowadzenie pewnych procesów automatyzujących cały proces produkcyjny, m.in. chodzi tu o magazynowanie, transport skrzynek formierskich w uszczelnionej, zamkniętej hali, robotyzację. Mam nadzieję, że te działania, które zostały zadeklarowane przez zarząd HaCon, zostaną wypełnione i do końca roku będą wykonane. W ślad za tymi wszystkimi działaniami, również będzie po raz wtóry przeprowadzone badanie tych efektów.

Burmistrz podpisał się też pod stwierdzeniem mieszkańca Barlinka, który w telefonie do Radia Szczecin powiedział, że smród w Barlinku jest nie do zniesienia i nie można otworzyć okien. Na pytanie czy coś w tej sprawie było już robione, Dariusz Zieliński powiedział, że z informacji od prezes Ewy Dzierbunowicz wie, że takie działania było podejmowane i wszystkie są udokumentowane we wcześniejszym pozwoleniu zintegrowanym. Były też robione badania laboratoryjne.

W tym roku, otrzymaliśmy analizę badań, wykonywanych w ubiegłym roku we wrześniu, które we wnioskach końcowych zalecają działania związane z uszczelnieniem całego procesu produkcji i tym samym zmniejszenia emisyjności na zewnątrz. Filtry, w świetle opinii pomysłodawców, które mają być zainstalowane do końca roku w firmie HaCon, a działają już na terenie innego zakładu w Polsce, mają skuteczność, jeśli chodzi o emisyjność odoru, w wysokości 90%. Wcześniejsze spotkania z biegłymi w tym temacie, mówiły o tym, że nie da się zlikwidować zapachu w tego typu działalności do zera, ale można je zminimalizować. Mam nadzieję, że Urząd Marszałkowski do końca roku będzie konsekwentnie egzekwować zapisy związane z pozwoleniem, które zostało zmienione i my mieszkańcy w końcu odczujemy ulgę. – powiedział na zakończenie rozmowy Dariusz Zieliński.

Skontaktował się z nami mieszkaniec Barlinka, który tematem HaConu zainteresował Radio Szczecin. Prosił, aby przekazać naszym Czytelnikom informację - "W najbliższy piątek 26 sierpnia o godzinie 12tej, Radio Szczecin w "Czasie Reakcji", będzie kontynuować  temat HaConu". 

M.Przybylska

 

Komentarze

+5

Guest

Wracam z pracy z Gorzowa, od wjazdu na wzniesienie przed Moczkowem smród wdarł mi się do samochodu. Nie to nie moje klocki ani tarcze to wiadomy wszystkim truciciel. Dojechałam do domu GT, ten sam smród...
+6

Guest

Oczywiście , że najbliższe wybory zweryfikują wszystko. Tylko my nadal tkwimy w tym g......nie . Smród z HaCon jest nie do zniesienia. 31.08.22 aż utrudnia oddychanie . Jutro rozpoczęcie roku szkolnego i przykro będzie patrzeć jak dzieci z SP4 na inauguracji na dworze będą ten syf wdychać. Czy nawet dobro dzieci dla naszych włodarzy jest niczym, jawne trucie mieszańców jest niczym, przyzwolenie władz wojewódzkich na trucie Barlinka okazuje się być czymś normalnym i akceptowalnym. Szczerze na dzień dzisiejszy gdybym miał fundusze to wyprowadziłbym się z Barlinka głównie z powodu tego smrodu z HaCon. Burmistrzu ile jeszcze mamy być truci i nie interesuje mnie to , że jak Pan nie wygra następnych wyborów to i tak może nie będzie Pan mieszkał w Barlinkubo się Pan wyprowadzi. Smród zawsze zostanie. I nie mydlcie ludziom oczy tymi wypoiedziami , że jeszcze do końca roku musimy wytrzymać bo odpowiadacie za nasze zdrowie.
+10

krytyk

W ostatnim czasie dobitnie widać że ludzie są "ważni" tylko wtedy kiedy trzeba iść do urn i zagłosować ;) wtedy to każdy "słucha" potencjalnego wyborcy :) Ludzie! Pamiętajcie o tym jak będziecie wybierać radnych i burmistrza :)
+8

Guest

Raczej eskalację gazowania. Marszałek w dniu 27.08.2022r wydał nową decyzję zwiększającą emisję z 4 do 19 toksycznych gazów do powietrza.
+8

Magistrala123

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Czy to aby nie jest po to aby ludziom zamknąć
geby? A później zobaczymy!

Raczej na pewno!!!


Gdy tylko się to pojawiło od razu miałem takie same odczucie. Do końca roku nie szczekać już ..... potem jak zawsze zobaczymy.
+14

Guest

Cytuję Guest:
A niemiecki szajs przywożony w cysternach i wylewany na pola nikomu nie przeszkadza? Smród roznosi się po całej okolicy Barlinka nie omijając. Bo dla mnie jest to nie do zniesienia. Zakłady przemysłowe nigdzie nie pachną. Ale niestety gdzieś musimy pracować i zarabiać , żeby czegoś żyć.


Smród wylewany na pola to nawóz płynny a nie tablica Mendelejewa z Haconu.
Różnica zasadnicza.
Wylewają RSM i dzięki temu rosną zboża, a to co wdychamy z Hacon to TOKSYNY!
+15

Guest

Moi drodzy to już czuć poza Barlinkiem. Wystarczy rowerem pojechać tak z 2-3 km od miasta . Ostatnio nakładałam trasie krzynka -płonno waliło. Zaskoczony byłem megą.
+40

Majkelina

Cytuję Guest:
A niemiecki szajs przywożony w cysternach i wylewany na pola nikomu nie przeszkadza? Smród roznosi się po całej okolicy Barlinka nie omijając. Bo dla mnie jest to nie do zniesienia. Zakłady przemysłowe nigdzie nie pachną. Ale niestety gdzieś musimy pracować i zarabiać , żeby czegoś żyć.

Szanowny Panie/Pani smród z Hacon to "dobrodziejstwo" dzięki któremu dowiedzieliśmy się w jaki stopniu i czym truje nas ta fabryka, gdyby nie odór to po cichu Wy i Zarządzający tym przybytkiem nadal doprowadzalibyście do skażenia terenu i niszczenia zdrowia mieszkańców. Jak możesz przekładać swoje miejsce pracy nad zdrowie lub życie mieszkańców i ich dzieci? Przeszkadza Ci gnojówka wylewana na pola? Odór z pola z mączki kostnej lub gnojowicy jest nieprzyjemny ale nikogo nie zabije i nie ma wpływu na czyjeś zdrowie. Nie porównuj odoru do trucizn i norm przekroczonych nawet o 2000 razy do zapachu z pola!!!

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież