BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 czwartek 2 lutego 2023r.   imieniny: Joanna, Korneliusz, Maria

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
0 1 1 1 1 1
III MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZACHOWY PAMIĘCI DR EMANUELA LASKERA 

27 sierpnia, po trzyletniej przerwie związanej z COVID – 19, w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku, odbył się III Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. dr  Emanuela Laskera. Festiwal ten został zorganizowany przez Burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego, Barlinecki Ośrodek Kultury i Klub Szachowy LASKER Barlinek. 

 

REKLAMA

 

Ponadto współorganizatorem tego Festiwalu był Hans Jurgen Hochgrafe z Niemieckiej Federacji Szachowej. Na starcie zawodów stanęło 74 zawodników, w tym 14 zawodników z Niemiec i Ukrainy.

O godzinie 10.00 wszystkich  zawodników oraz przybyłych gości przywitała Anna Adamiok, która przedstawiła krótką historię turniejów szachowych pamięci Emanuela LASKERA. Następnie głos zabrał prezes klubu szachowego LASKER Barlinek Krzysztof Wolski – dyrektor Festiwalu. Wymieniony  przywitał wszystkich uczestników festiwalu w imieniu Burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego oraz w imieniu Dyrektora Barlineckiego Ośrodka Kultury Andrzeja Jędrzejaka, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystym otwarciu Festiwalu Szachowego z uwagi na wyjazd służbowy do Schneverdingen. Burmistrz przekazał wszystkim uczestnikom zmagań szachowych samych wygranych i wszystkiego najlepszego. Następnie głos zabrał Hans Jurgen Hochgrafe, który omówił fakt zorganizowania tego Festiwalu Szachowego i podziękował organizatorom za przygotowanie zawodów sportowych. Po części oficjalnej,  głos zabrał  sędzia międzynarodowy Oskar Rosłon, który przedstawił regulamin zawodów. Turniej szachowy został rozegrany na dystansie 9 rund, tempo gry P-15 (15 minut dla zawodnika), system kojarzenia szwajcarski, zegary elektroniczne, w grze obowiązują przepisy Polskiego Kodeksu Szachowego.  Zawodnicy grali w dwóch oddzielnych turniejach szachowych. W grupie Open A grali zawodnicy – seniorzy. Natomiast w grupie Open B grali juniorzy od 6 lat do 18.  Punktacja  w tej grupie juniorów była podzielona na dwie kategorie tj. juniorów do lat 12 i juniorów do lat 18 . Sędzia dokonał sprawdzenia  ustawienia zegarów i sporządził pierwsze kojarzenie. Rozpoczęła się prawdziwa walka na szachownicach. Po piątej rundzie została ogłoszona przerwa obiadowa. Wszyscy zawodnicy i ich rodziny udali się na smaczny obiad przygotowany przez panie z Barlineckiego Ośrodka Kultury.

Po przerwie obiadowej wznowiono rozgrywki szachowe. Zawody przebiegały bardzo sprawnie. Sędzia Oskar Rosłon panował na sali gry, nie było sytuacji niezrozumiałych i konfliktowych. Wszyscy zawodnicy, działacze stanęli na wysokości zadania. Po ukończeniu 9 rundy poznaliśmy zwycięzców.

W kategorii seniorów zwyciężył: Tschernatsch Johannes z Niemiec klub Empor Potsdam, który zdobył 8 punktów. Drugie miejsce zajął Maj Andrzej z Uczniowskiego Klubu Szachowego Skoczek Choszczno, który uzyskał 8 punktów. W tym przypadku Pan Andrzej miał gorszy Bucholtz  (jest to dodatkowa punktacja). Trzecie miejsce zajął Matul Sebastian reprezentujący Uczniowski Klub Szachowy Skoczek Choszczno, który uzyskał 7 punktów. Czwarte miejsce zajął Partyka Paweł z STMGK Strzelce Krajeńskie. Piąte miejsce zajął Derejczyk Mateusz z UKSz Skoczek Choszczno. Natomiast na szóstym miejscu uplasował się Majkowski Andrzej z Gozdnicy – uzyskał 6 punktów.

W kategorii juniorów najlepszym okazał się reprezentant z Niemiec  Hermann Jakob reprezentujący  klub  SAV Targelov. Wymieniony był najlepszy w grupie Open B, pokonał wszystkich zawodników starszych z tej grupy grających w kategorii juniorów do lat 18. Wygrał wszystkie 9 partii uzyskał 9 punktów.

Juniorzy do lat 12

 1. miejsce Hermann Jakob z klubu SAV Targelov uzyskał 9 punktów
 2. miejsce zajął Kowalski Marcel z Klubu Szachowego Stilon Gorzów – 7 punktów
 3. miejsce zajął Kowalski Aleksander z Klubu Szachowego Stilon Gorzów, który uzyskał 5,5 punktu.
 4. miejsce zajął Jeremiasz Skowron z LASKERA Barlinek – 5,5 punktu
 5. miejsce zajęła Kalita Amelia z klubu Skoczek Choszczno – 5,5 punktu
 6. miejsce Karkoszka Wojciech z klubu STMGK Strzelce krajeńskie – 5,5 punktu
 7. miejsce zajął Michał Landziński z Laskera Barlinek – 5 punktów
 8. miejsce zajął Natan Karwecki z LASKERA Barlinek – 5 punktów

Poziom gry w tej grupie był bardzo wyrównany. Niewielkie różnice punktowe dzieliły zawodników.

Klasyfikacja juniorów do lat 18

 1. miejsce zajął Subocz Gabriel z klubu SAV Torgelov uzyskał 7 punktów,
 2. miejsce zajął Krutow Jakub z KSZ Stilon Gorzów uzyskał 6 punktów,
 3. miejsce zajął Skoneczny Igor ze Złocieńca uzyskał 5 punktów,
 4. miejsce zajął Kowalik Wojciech Skoczek Choszczno uzyskał 5 punktów
 5. miejsce zajął Wysocki Sebastian z LASKERA Barlinek

Ponadto przyznano nagrody specjalne dla zawodników, którzy otrzymali statuetki.

Najstarszym zawodnikiem turnieju był Janusz Woda lat 84 reprezentujący Klub Szachowy Lech- WSUS Poznań.

Najmłodszy zawodnik turnieju  Sakwa Julian  lat 6 z Łobza

Najlepsza zawodniczka turnieju -  Jezikowska Nadzieja – Skoczek Choszczno

Najlepszy zawodnik z Barlinka –  Adam Górecki LASKER Barlinek.

Najlepszy zawodnik Niemiecki nie nagrodzony -  HEINSOHN  Michael z klubu  Preunssen Frankfurt (Oder).

Wyróżnieni zawodnicy otrzymali puchary, dyplomy, nagrody pieniężne, nagrody rzeczowe w postaci płyt dvd z programami szachowymi. Ponadto podziękowano Panu Hansowi Jurgenowi Hochgrafe, któremu wręczono figurę hetmana  wykonaną w pracowni ceramiki unikatowej Barlineckiego Ośrodka Kultury. Podczas trwania turnieju czynny był obficie zaopatrzony bufet kawowy ze słodyczami. Po zakończeniu turnieju wszyscy jednym głosem zapowiedzieli swój udział w IV Międzynarodowym Turnieju Szachowym pamięci dr EMANUELA LASKERA w roku 2023. Wykonano wspólne zdjęcie.  Zawody przebiegły sprawnie i w miłej  atmosferze. Do zobaczenia za rok.

 

Opracował: Krzysztof Wolski

 

Foto: BOK

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.