wtorek 16 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Benedykt, Stefan

0 1 1 1 1 1
III MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZACHOWY PAMIĘCI DR EMANUELA LASKERA

27 sierpnia, po trzyletniej przerwie związanej z COVID – 19, w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku, odbył się III Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. dr  Emanuela Laskera. Festiwal ten został zorganizowany przez Burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego, Barlinecki Ośrodek Kultury i Klub Szachowy LASKER Barlinek.

Ponadto współorganizatorem tego Festiwalu był Hans Jurgen Hochgrafe z Niemieckiej Federacji Szachowej. Na starcie zawodów stanęło 74 zawodników, w tym 14 zawodników z Niemiec i Ukrainy.

O godzinie 10.00 wszystkich  zawodników oraz przybyłych gości przywitała Anna Adamiok, która przedstawiła krótką historię turniejów szachowych pamięci Emanuela LASKERA. Następnie głos zabrał prezes klubu szachowego LASKER Barlinek Krzysztof Wolski – dyrektor Festiwalu. Wymieniony  przywitał wszystkich uczestników festiwalu w imieniu Burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego oraz w imieniu Dyrektora Barlineckiego Ośrodka Kultury Andrzeja Jędrzejaka, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystym otwarciu Festiwalu Szachowego z uwagi na wyjazd służbowy do Schneverdingen. Burmistrz przekazał wszystkim uczestnikom zmagań szachowych samych wygranych i wszystkiego najlepszego. Następnie głos zabrał Hans Jurgen Hochgrafe, który omówił fakt zorganizowania tego Festiwalu Szachowego i podziękował organizatorom za przygotowanie zawodów sportowych. Po części oficjalnej,  głos zabrał  sędzia międzynarodowy Oskar Rosłon, który przedstawił regulamin zawodów. Turniej szachowy został rozegrany na dystansie 9 rund, tempo gry P-15 (15 minut dla zawodnika), system kojarzenia szwajcarski, zegary elektroniczne, w grze obowiązują przepisy Polskiego Kodeksu Szachowego.  Zawodnicy grali w dwóch oddzielnych turniejach szachowych. W grupie Open A grali zawodnicy – seniorzy. Natomiast w grupie Open B grali juniorzy od 6 lat do 18.  Punktacja  w tej grupie juniorów była podzielona na dwie kategorie tj. juniorów do lat 12 i juniorów do lat 18 . Sędzia dokonał sprawdzenia  ustawienia zegarów i sporządził pierwsze kojarzenie. Rozpoczęła się prawdziwa walka na szachownicach. Po piątej rundzie została ogłoszona przerwa obiadowa. Wszyscy zawodnicy i ich rodziny udali się na smaczny obiad przygotowany przez panie z Barlineckiego Ośrodka Kultury.

Po przerwie obiadowej wznowiono rozgrywki szachowe. Zawody przebiegały bardzo sprawnie. Sędzia Oskar Rosłon panował na sali gry, nie było sytuacji niezrozumiałych i konfliktowych. Wszyscy zawodnicy, działacze stanęli na wysokości zadania. Po ukończeniu 9 rundy poznaliśmy zwycięzców.

W kategorii seniorów zwyciężył: Tschernatsch Johannes z Niemiec klub Empor Potsdam, który zdobył 8 punktów. Drugie miejsce zajął Maj Andrzej z Uczniowskiego Klubu Szachowego Skoczek Choszczno, który uzyskał 8 punktów. W tym przypadku Pan Andrzej miał gorszy Bucholtz  (jest to dodatkowa punktacja). Trzecie miejsce zajął Matul Sebastian reprezentujący Uczniowski Klub Szachowy Skoczek Choszczno, który uzyskał 7 punktów. Czwarte miejsce zajął Partyka Paweł z STMGK Strzelce Krajeńskie. Piąte miejsce zajął Derejczyk Mateusz z UKSz Skoczek Choszczno. Natomiast na szóstym miejscu uplasował się Majkowski Andrzej z Gozdnicy – uzyskał 6 punktów.

W kategorii juniorów najlepszym okazał się reprezentant z Niemiec  Hermann Jakob reprezentujący  klub  SAV Targelov. Wymieniony był najlepszy w grupie Open B, pokonał wszystkich zawodników starszych z tej grupy grających w kategorii juniorów do lat 18. Wygrał wszystkie 9 partii uzyskał 9 punktów.

Juniorzy do lat 12

1. miejsce Hermann Jakob z klubu SAV Targelov uzyskał 9 punktów
  2. miejsce zajął Kowalski Marcel z Klubu Szachowego Stilon Gorzów – 7 punktów
  3. miejsce zajął Kowalski Aleksander z Klubu Szachowego Stilon Gorzów, który uzyskał 5,5 punktu.
  4. miejsce zajął Jeremiasz Skowron z LASKERA Barlinek – 5,5 punktu
  5. miejsce zajęła Kalita Amelia z klubu Skoczek Choszczno – 5,5 punktu
  6. miejsce Karkoszka Wojciech z klubu STMGK Strzelce krajeńskie – 5,5 punktu
  7. miejsce zajął Michał Landziński z Laskera Barlinek – 5 punktów
  8. miejsce zajął Natan Karwecki z LASKERA Barlinek – 5 punktów

Poziom gry w tej grupie był bardzo wyrównany. Niewielkie różnice punktowe dzieliły zawodników.

Klasyfikacja juniorów do lat 18

1. miejsce zajął Subocz Gabriel z klubu SAV Torgelov uzyskał 7 punktów,
  2. miejsce zajął Krutow Jakub z KSZ Stilon Gorzów uzyskał 6 punktów,
  3. miejsce zajął Skoneczny Igor ze Złocieńca uzyskał 5 punktów,
  4. miejsce zajął Kowalik Wojciech Skoczek Choszczno uzyskał 5 punktów
  5. miejsce zajął Wysocki Sebastian z LASKERA Barlinek

Ponadto przyznano nagrody specjalne dla zawodników, którzy otrzymali statuetki.

Najstarszym zawodnikiem turnieju był Janusz Woda lat 84 reprezentujący Klub Szachowy Lech- WSUS Poznań.

Najmłodszy zawodnik turnieju  Sakwa Julian  lat 6 z Łobza

Najlepsza zawodniczka turnieju -  Jezikowska Nadzieja – Skoczek Choszczno

Najlepszy zawodnik z Barlinka –  Adam Górecki LASKER Barlinek.

Najlepszy zawodnik Niemiecki nie nagrodzony -  HEINSOHN  Michael z klubu  Preunssen Frankfurt (Oder).

Wyróżnieni zawodnicy otrzymali puchary, dyplomy, nagrody pieniężne, nagrody rzeczowe w postaci płyt dvd z programami szachowymi. Ponadto podziękowano Panu Hansowi Jurgenowi Hochgrafe, któremu wręczono figurę hetmana  wykonaną w pracowni ceramiki unikatowej Barlineckiego Ośrodka Kultury. Podczas trwania turnieju czynny był obficie zaopatrzony bufet kawowy ze słodyczami. Po zakończeniu turnieju wszyscy jednym głosem zapowiedzieli swój udział w IV Międzynarodowym Turnieju Szachowym pamięci dr EMANUELA LASKERA w roku 2023. Wykonano wspólne zdjęcie.  Zawody przebiegły sprawnie i w miłej  atmosferze. Do zobaczenia za rok.

Opracował: Krzysztof Wolski