sobota 2 grudnia 2023r.   imieniny: Balbina, Wiktoryn, Zbylut

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

Plus i Polsat Box

A A A
2.7142857142857 1 1 1 1 1 Ocena 2.71 (7)
IRENEUSZ ZAGATA POŻEGNAŁ SIĘ Z HALKĄ

Powstał w 1947 roku, a swoją nazwę wziął od imienia tytułowej bohaterki opery Stanisława Moniuszki. Chór Halka, bo o nim mowa, działał od tamtej pory z przerwami, z czego ta najdłuższa, trwała aż dwadzieścia lat.

 

REKLAMA

    

Reaktywacji chóru podjął się absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu mgr sztuki Ireneusz Zagata. Wznowienie działalności, okazało się ogromnym sukcesem, a chór po dziś dzień ma się doskonale.

28 października na deskach sali widowiskowej BOK, odbył się koncert jubileuszowy „Wspomnień czar”, zorganizowany z okazji 25- lecia obchodów wznowienia działalności Halki. Oprócz koncertu, w szczególny sposób uhonorowano członków chóru. Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, w uznaniu zasług dla rozwoju regionu, otrzymała Joanna Solińska.

Srebrne Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego, w uznaniu zasług dla rozwoju regionu, otrzymali: Elżbieta Górecka, Alicja Michałek, Elżbieta Piotrowska, Józef Piotrowski, Danuta Sawicka, Edward Serafin i Urszula Wiśniewska.

Nie zabrakło podziękowań od Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru „Halka” za ofiarną pomoc, współpracę, wsparcie i wielką życzliwość dla barlineckich firm i osób prywatnych. Gratulacje, kwiaty, listy gratulacyjne, prezenty, otrzymali też członkowie chóru z jego dyrygentem na czele.

Na zakończenie jubileuszu, głos zabrał maestro Ireneusz Zagata, który podziękował członkom chóru oraz publiczności, która jak podkreślił, zawsze uczestniczyła w koncertach, a sale były wypełnione po brzegi. Ogłosił też, że ten koncert był podsumowaniem i zarazem ostatnim dniem, kiedy pełnił rolę dyrygenta, dyrektora i autora aranżacji chóru. Kto będzie jego następcą? To póki co pozostaje tajemnicą. Zadanie było współfinansowane ze środków gminy Barlinek.

 

M. Przybylska

 

 

Komentarze

+12

Guest

W imieniu Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce (Polish Singers Alliance of America) składam na ręce Pana Ireneusza Zagaty gratulacje za heroiczną pracę i poświęcenie dla dobra chóru HALKA i kultury regionalnej miasta Barlinka.Życzę Panu dużo zdrowia a chórowi HALKA otwarcia wrót dla przyszłych pokoleń śpiewaczych."Pieśń w czystym akordzie brzmi wyśmienicie.Jest nieśmiertelna w każdej odmianie,Chociaz idziemy z pieśnią przez życie,MY przeminiemy a pieśń pozostanie."Syn Ziemi Barlinieckiej,Honorowy Członek Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce Bogdan Różewicz

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież