sobota 26 listopada 2022r.   imieniny: Delfin, Konrad, Sylwester

Reklama

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (3)
ODSŁONIĘTO TABLICĘ ''PIĘCIU PRAWD POLAKÓW''

Staraniem Związku Dzieci Wojny i Kombatantów RP, w Barlinku postawiono tablicę „Pięciu prawd Polaków”. Odsłonięto ją w Europejskim Centrum Spotkań, w dzień odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

REKLAMA

 

Jak powiedział prezes Związku Dzieci Wojny i Kombatantów RP w Barlinku Krzysztof Wolski, miejsce, w którym umieszczono tablicę jest najlepsze, ponieważ co dzień przemieszcza się tu duża ilość, zwłaszcza młodych Polaków. Wspomniana tablica, odnosi się do najważniejszych dla Polaków wartości: narodu, wiary, braterstwa, służby, ojczyzny.

Takich tablic w Polsce jest już kilka. Jak to się stało, że znalazła się też w Barlinku?

 

Związek Polskich Dzieci Wojny jest organizacją patriotyczną o charakterze chrześcijańskim, a „Pięć prawd Polaków” jest naszym mottem. Ta tablica, jest przesłaniem do wszystkich mieszkańców i obywateli Polski. Pamięć o księdzu Lemańskim, prezesie Związku Polaków w Niemczech zanikła. To właśnie ten prezes na terenach Niemiec wygłosił piękne słowa dla Polaków, które powinny być zapisane w naszej historii złotymi zgłoskami. Nasza organizacja pierwszy raz zetknęła się z „Pięcioma prawdami Polaków” w roku 2006 podczas Walnego Zebrania Związków i Stowarzyszeń Dzieci Wojny w miejscowości Długie. Tam podjęto właściwe decyzje o połączeniu wszystkich organizacji Związków Dzieci Wojny w jeden organizm działający na terenie całego kraju. Dlatego też, każda organizacja wspiera działania na rzecz pamięci historycznej. W roku 2019 wystąpiliśmy do Burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego z pomysłem zrobienia takiej tablicy i umieszczenia w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku przy ulicy Leśnej. Pomysł ten został pozytywnie oceniony przez burmistrza i radnych.” – powiedział Krzysztof Wolski.

„Pięć prawd Polaków” spod znaku Rodła, będących uniwersalnym manifestem trwania polskości, zostało uchwalonych w Berlinie na I Kongresie Polaków w Niemczech 6 marca 1938r. Brzmią one:

  1. Jesteśmy Polakami;
  2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci;
  3. Polak Polakowi bratem;
  4. Co dzień Polak Narodowi służy;
  5. Polska Matką naszą - nie wolno mówić o Matce źle.

 

M.Przybylska

 

  

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.