Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.


 poniedziałek 2 października 2023r.   imieniny: Dionizy, Stanimir, Teofil

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
3.25 1 1 1 1 1 Ocena 3.25 (8)
KTO UCIEKŁ Z M/S ''BARLINEK''?

Ucieczki z PRL, w szczególności lotnicze i morskie, były tematem spotkania, które odbyło się 17 listopada w Muzeum Regionalnym w Barlinku. Prelekcję poprowadził Jarosław Palicki z Instytutu Pamięci Narodowej. Omawiany wątek nie był przypadkowy, bowiem zorganizowany z okazji 50-lecia wodowania statku m/s „Barlinek”.

 

REKLAMA

Jak się okazuje, wspomniana jednostka ma swoje akta w IPN. Konkretnie chodzi o sprawę operacyjnego sprawdzenia, kryptonim „Śluza”. 15 listopada 1985r. tajny współpracownik „Marcinek”, przekazał informację dotyczącą prawdopodobnej ucieczki z kraju nieznanego mężczyzny ze statku m/s „Barlinek”. Zdarzenie miało miejsce 22 września 1985r. około godz. 22.00 w Holtenau na Kanale Kilońskim. NN mężczyzna zbiegł ze statku i szybko oddalił się w kierunku miasta. Nikt z załogi wcześniej go nie widział. Zauważył do dopiero pilot niemiecki, który poinformował o tym kapitana statku.

Kapitan nakazał przeszukanie jednostki, jednak nie znaleziono śladów bytności mężczyzny, który według zeznań świadków był średniego wzrost oraz posiadał bujne i jasne włosy. Ubrany był w luźny szary sweter i płócienne spodnie. Nigdy nie ustalono kim był mężczyzna. Pod uwagę brano dwa scenariusze. Pierwszy z nich był taki, że NN mężczyzna to handlarz a drugi, że cumownik. Wykluczono ewentualne pomocnictwo załogi w ukryciu uciekiniera. Dalszego śledztwa w tej sprawie zaniechano.

 

M.Przybylska

`

 

Komentarze

+5

Guest

1973 to data wejścia do eksploatacji. Może tym się wykonawcy tablicy i stawiania kotwicy tym się zasugerowali?

Cytuję Guest:
50 cio lecie wodowania a stojąca kotwica z tego statku i napis pod nią ....wodowanie w 1973,,,coś się nie zgadza.Może to tylko ludzki błąd który,powinien być poprawiony?
+4

Guest

50 cio lecie wodowania a stojąca kotwica z tego statku i napis pod nią ....wodowanie w 1973,,,coś się nie zgadza.Może to tylko ludzki błąd który,powinien być poprawiony?

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.