Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 piątek 19 kwietnia 2024r.   imieniny: Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf

Reklama

A A A
2.8333333333333 1 1 1 1 1 Ocena 2.83 (6)
CZY ODLEGŁOŚCI SĄ PRAWIDŁOWE?

Następująca informacja, z prośbą o nagłośnienie dotarła do naszej redakcji. Czytelniczka (dane do wiadomości redakcji) pisze m.in.: „Sprawa dotyczy niezachowania przepisowej, półmetrowej odległości między grobami na cmentarzu komunalnym w Barlinku…

 

REKLAMA

 

„Przedstawię sytuację za pomocą zdjęć. Zdjęcie oznaczone „0” przedstawia stary pomnik na grobie dziecięcym mojej siostry...zmarłej w 1952 roku, kwatera 2 III-2-3, obok po stronie prawej znajduje się tam również dziecięcy grób, przestrzeń między grobami jest prawidłowa. Zdjęcie oznaczone „1” przedstawia nowy pomnik na grobie mojej siostry postawiony w 2010r. na miejscu starego (przy wymianie pomnika był obecny przedstawiciel z zakładu komunalnego). Z prawej strony jest również widoczny pomnik sąsiadujący, odległość pomiędzy grobami jest prawidłowa. Zdjęcie nr.2 przedstawia nowy grób z lipca 2021r. W grobie dziecięcym pochowano osobę dorosłą, patrząc na tabliczkę nagrobną, odległość pochówku jest zachowana prawidłowa. Zdjęcie „3”, zrobione na etapie stawiania pomnika. Przejście między grobami zostało zlikwidowane, co jest nieuzasadnione żadnymi okolicznościami, w tym położeniem zwłok, oraz jest sprzeczne z prawem (paragraf 13 ustawy oraz regulamin porządkowy dla cmentarza komunalnego w Barlinku). W sierpniu 2022 interweniowałam w tej sprawie, wysyłając list do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Barlinku, który jest administratorem cmentarza, powiadamiając też Urząd Miejski w Barlinku. W związku z  nie otrzymaniem żadnej odpowiedzi, 19.12.2022r. wysłałam ponaglenie w sprawie opieszałości urzędu. Otrzymałam odpowiedz, załączam zdjęcie pisma z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Barlinku. Nie zgadzam się z opinią administratora, zostało złamane prawo i chciałabym, aby to naprawiono. Wysłałam ponownie pismo do administratora cmentarza, na które pomimo że upłynął już miesiąc nie otrzymałam odpowiedzi. Kwatera na której stoi grób mojej siostry wykupiona jest do października 2033r. Grób jest zadbany, na zdjęciu widoczne są legary nośne od sąsiadującego grobu, które nachodzą niemalże na grób moich sióstr. W przypadku ponownego pochówku kogoś z rodziny w tym miejscu, będzie to stanowić przeszkodę. Grób jest zadbany. Brak przejścia utrudnia pielęgnację grobu. Po deszczu woda spływająca z nowo postawionego pomnika, spływa przy pomniku moich sióstr tworząc kałużę. W regulaminie cmentarza wyczytałam, że zagospodarowanie (wyłożenie kostką czy polbrukiem) 0,5 metra przestrzeni między sąsiadującymi grobami, należy uzgodnić z dysponentem grobu sąsiadującego. Bardzo proszę o nagłośnienie zaistniałej sytuacji.”

Odpowiedź, jaką otrzymała czytelniczka z PGK Sp. z o.o. przedstawiamy w załączniku (pdf)

 

Czekamy na opinie w tej sprawie. Docierają do naszej redakcji informacje, że podobne problemy z odległościami pomiędzy grobami, występują na terenie cmentarza w Jaromierkach.

 

Jacek Słomka

 

  

Komentarze

Guest

Cytuję Guest:
A czy firmy stawiające pomniki odpowiadają za to lub dostosowują się do regulaminu ?

Powinny.Cytuję Guest:
A czy firmy stawiające pomniki odpowiadają za to lub dostosowują się do regulaminu ?


Powinny, zarówno one jak i zarząďca cmentarza.Nie powinno być takiej samowolki.
+7

Guest

Ale ten temat/problem jest znany administracji od roku 2004,jak to między grobami osób dorosłych nie został zachowany odstęp. (Grób-ścieżka-grób) to osoby zarządzające cmentarzem chodziły ze szpikulcem i uderzali w trumnę sprawdzali czy koryto grobu/pomnik leżą odpowiednio ,bo rodzinie nie zgadzały się odstępy . Coś maja problem z miarami .
+11

Guest

Cytuję Guest:
PGKiM wspólnie z UMiG powinni wspólnie ogłosić np. z dniem 01.01.2025 '' zaprzestaje się bezwarunkowe '' pochówki na na cmentarzu przy ul. Gorzowskiej
Mamy nowy cmentarz na Jaromierkach i kropka.
Na dzień dzisiejszy tzw. uciskanie na siłę niesie za sobą właśnie takie problemy.

to nie jest pchanie na siłę bo pochówki odbywają się na starych grobach gdzie minęło np 20lat często rodzinnych .Chodzi o odległość .
-20

Guest

PGKiM wspólnie z UMiG powinni wspólnie ogłosić np. z dniem 01.01.2025 '' zaprzestaje się bezwarunkowe '' pochówki na na cmentarzu przy ul. Gorzowskiej
Mamy nowy cmentarz na Jaromierkach i kropka.
Na dzień dzisiejszy tzw. uciskanie na siłę niesie za sobą właśnie takie problemy.
+15

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Barlinek to państwo w państwie i rządzi się swoimi prawami!!! Tragedia!!!

Jak Barlinek się nie podoba to zawsze możesz się przenieść do jakiegoś miejsca ... np, w KOREI PÓŁNOCNEJ - tam jest pełny wachlarz wolności i demokracji ... bliżej rosja czy białoruś ...

Przypomina mi to wypowiedź jednego z radnych dotycząca jakości powietrza w Barlinku.....:)
+20

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Barlinek to państwo w państwie i rządzi się swoimi prawami!!! Tragedia!!!

Jak Barlinek się nie podoba to zawsze możesz się przenieść do jakiegoś miejsca ... np, w KOREI PÓŁNOCNEJ - tam jest pełny wachlarz wolności i demokracji ... bliżej rosja czy białoruś ...

Człowieku zastanów się co piszesz!!! Prawda jest taka, że w Barlinku rządzący robią sobie co chcą i zapomnieli o tym, że powinni działać na korzyść mieszkańców!!! To samo tyczy się prezesów spółek! Przepisy są po to żeby ich przestrzegać a u nas istne tornado i czas najwyższy to skończyć! Jeszcze jedno burmistrzem czy prezesem się tylko bywa a smród się ciągnie przez wiele lat:) bo w tym wszystkim trzeba być człowiekiem tyle i aż tyle jak widać!!
-28

Guest

Cytuję Guest:
Barlinek to państwo w państwie i rządzi się swoimi prawami!!! Tragedia!!!

Jak Barlinek się nie podoba to zawsze możesz się przenieść do jakiegoś miejsca ... np, w KOREI PÓŁNOCNEJ - tam jest pełny wachlarz wolności i demokracji ... bliżej rosja czy białoruś ...
+36

Guest

Administrator cmentarza za to odpowiada. Patrząc na tą fuszerkę nie nadaje się na powierzone jemu stanowisko. Inspektor powinien nakazać zlikwidować nagrobek. Odległość między jednym a drugim to 0.5 m a w alejce nie powinny być dochowywane osoby dorosłe w trumnie przy dzieciach, jedynie w urnie.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież