Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.


 piątek 22 września 2023r.   imieniny: Joachim, Maurycy, Tomasz

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (7)
TEATR MUSI PORUSZAĆ TEMATY WAŻNE I AKTUALNE

W tym roku w Barlinku, Międzynarodowy Dzień Teatru był czasem wyjątkowym, i dawno wyczekiwanym przez publiczność. 24 marca sala widowiskowa Barlineckiego Ośrodka Kultury była wypełniona do ostatniego miejsca, a wszystko za sprawą Teatru „Wiatrak” i ich premier teatralnych.

 

REKLAMA

 

Tego dnia, mogliśmy zobaczyć trzy spektakle oraz  dwa krótkie koncerty. Jeśli chodzi o część muzyczną, to przed publicznością zaprezentował się Gustaw Grygier oraz zespół „Znak Welesa”, którego członkiniami są aktorki „Wiatraka”. Wróćmy jednak do samych spektakli.

„Hamlet”, który obejrzeliśmy jako pierwszy, był spektaklem, który młodzież bardzo chciała zaprezentować tego dnia i nie dała się przekonać do zmiany. Scenariusz do sztuki Williama Shakespearea, został napisany przez Dagmarę Wieczorek. Nad całością czuwały oczywiście Elżbieta Chudzik i Marta Grygier, jednak jak same powiedziały, są dumne z tych młodych ludzi, którym dały wolną rękę w tworzeniu.

Drugi ze spektakli „Jak mam na imię?”, był sztuką, którą przygotowywano przez wiele tygodni, wielokrotnie ją przerabiano, a nad całością dyskutowano. Wszystko przez tematy, które poruszała. Hejt, atak, wrzucanie zdjęć do internetu bez zgody osoby fotografowanej, kłótnie rodziców, zrzucanie winy, przemoc, brak wsparcia, awantury, samobójstwo… Jak bardzo to wszystko jest dziś aktualne. Spektakl nosił przesłanie, szczególnie dla tych, którzy spotykają się z tym na co dzień i nie wiedzą jak sobie poradzić z problemami. Nie wahajcie się korzystać z pomocy: 116111 - to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

Ostatni ze spektakli, to monodram „Kamica 79” Marty Grygier. Codzienne obowiązki, rodzicielstwo, depresja, czas który każda kobieta chce zatrzymać, pragnienia, radości, smutki i obawy. I kamienie, które jako główne rekwizyty odzwierciedlały nie tylko swoją fizyczną naturę, ale też tą metaforyczną, bowiem każdy z nas dźwiga na swych barkach jakiś kamień milowy czy też filozoficzny. Monodram autorstwa Marty Grygier, w reżyserii Artiego Grabowskiego, swoją prapremierę miał 4 marca 2017 w Teatrze Kana w Szczecinie. Zdobył też wiele nagród w tym m.in. X Biesiada Teatralna w Katowicach – nagroda główna, V Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora MONOfest w Łodzi – I nagroda, Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacyjnych Windowisko w Gdańsku – nagroda dyrektora.

Organizatorem wydarzenia był Teatr „Wiatrak” działający w Stowarzyszeniu „Plantacja Wyobraźni – MDK” oraz Barlinecki Ośrodek Kultury.

 

M.Przybylska

 

 

Komentarze

+4

Guest

Super inicjatywa, kiedyś moja koleżanka też grała w spektaklach grupy "WIATRAK", a teraz pracuje jako aktorka w filmach krótkometrażowych. Justyna "Blanka" jeśli to czytasz to pozdrawiam Cię serdecznie, Krzychu.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.