sobota 9 grudnia 2023r.   imieniny: Leokadia, Waleria, Wiesław

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

Plus i Polsat Box

A A A
3 1 1 1 1 1 Ocena 3.00 (6)
PÓŁ ŻARTEM, ALE JEDNAK BARDZIEJ SERIO O MAJÓWCE W DZIEDZICACH

Obywatelki i obywatele. Dziękujemy Wam za liczne przybycie do Dziedzic 1- ego maja na Majówkę w klimatach PRL. Zabawa była przednia, a główny motyw przewodni, to oficjalne otwarcie nowej sali w miejscowym muzeum, poświęconej czasom PRL- u. Uroczystemu otwarciu towarzyszyły patriotyczne akcenty, takich jak bukiet z biało-czerwonymi goździkami i rozdawane przy wejściu dla wszystkich odwiedzających małe, symboliczne flagi w kolorach barw narodowych.

 

REKLAMA

Zwiedzający muzeum mogli znaleźć w nim różne eksponaty z minionej epoki takie jak: kompletne wyposażenie ówczesnego mieszkania, pokoju i kuchni, socrealistyczne plakaty z tamtej epoki, numizmaty czy ewentualnie obejrzeć emitowane na miejscu kolejne odcinki „Kroniki Filmowej”. Oczywiście muzeum tego dnia dostępne było całe, czyli ze wszystkimi innymi ekspozycjami.

Prócz wielu wspaniałych eksponatów muzealnych, na miejscu można było obejrzeć wspaniałe pojazdy mechanizacji rolnictwa i mechaniczne z tamtych lat. Mało tego, można było się nimi nawet przejechać, dzięki uprzejmości obywateli będących ich właścicielami. Te pojazdy to między innymi nasze rodzime krwawice - małe Fiaty 126p, Fiat 125, odrestaurowany postrach kapitalistycznych dróg- Corvette’a, przodownik naszych rodzimych dwóch kółek - motocykl Junak, ,”Zemsta Honeckera”- Trabant cabrio, traktor Zetor 25 wóz strażacki Barlineckiego OSP International i wiele innych.

Na miejscu można było także skosztować potraw, które dominowały w tamtych czasach na majówkach i innych imprezach okolicznościowych, takich jak kiełbaski z gorącej wody, bigos, sałatki ziemniaczane, ciasta, kawa, herbata itp. Wszystko to można było podziwiać przy muzyce i występach artystycznych zespołów. Występowali: Zespół Barliniacy - pod kierownictwem Józefa Nowickiego, duet Teresa i Mieczysław Pyciak oraz duet instrumentalny Mirosław Sulikowski i Zdzisław Olesiejuk.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Dziedzic i Sołectwo Dziedzice, przy ogromnej i nieocenionej pomocy sekretarki pierwszego sekretarza Katarzyny Mielcarek i Danuty Olszewskiej oraz ponadprzeciętnego przodownika pracy Sebastiana Suterskiego, chciałoby bardzo podziękować wszystkim członkom Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic za zaangażowanie w stworzenie nowej ekspozycji o życiu PRL-u i osobom z niedostrzegalnego zaplecza, bez których nie byłoby tych wszystkich wspaniałości i smakołyków .

Proletariusze wszystkich krajów łączcie się!!!

 

Sołectwo Dziedzice – nadesłane

 

 

 

Komentarze

Guest

Cytuję Guest:
Ta impreza świadczy tylko ,że sołectwo tkwi jeszcze w głębokim PRLu i brakuje własnych pomysłów.

Prawdziwą historię należy pielęgnować bez względu na to jaka jest. Wróciły wspomnienia z dzieciństwa i lat wchodzenia w wiek dorosły. Wspaniała impreza!
+6

Guest

Bardzo fajny pomysł na majówkę, przypomnienie i powrót do tamtych minionych czasów. Może nie było łatwo ale za to ludzie byli dla siebie lepsi, sąsiedzi się z sobą przyjaźnili i wspierali. Ludzie ciężko pracowali z nadzieją na lepsze czasy dla swoich dzieci. Mieli jednak czas na zabawę, pójście do kina czy teatru. Dzieci bezpiecznie bawiły się na podwórkach i placach zabaw. A teraz wszyscy pozamykani w domach, sąsiedzi się nie znają. Dzieci żyją w wirtualnym świecie internetu. Ludzie są skłóceni przez polityków i wszędzie ten brak życz,liwości. Tego nie można porównać z tymi jak mówią "słusznie minionymi latami".
-4

Guest

Cytuję Guest:
Teraz możemy się teoretycznie pośmiać z tego jak w filmach Barei który wyśmiewał PRLowską rzeczywistość, ale wtedy nie było do śmiechu.Dziadowski system kojarzący się z prześladowaniami ludzi, brakiem podstawowych produktów w sklepach,tandetną wszechobecną jakością i wielu,wielu innych złych rzeczy .Słaby pomysł na majówkę no chyba ,że ktoś miło wspomina tamte czasy lub ich wogóle nie pamięta i robi z tego hapening.

Wiecej luzu,wiecej luzu
-9

Guest

Teraz możemy się teoretycznie pośmiać z tego jak w filmach Barei który wyśmiewał PRLowską rzeczywistość, ale wtedy nie było do śmiechu.Dziadowski system kojarzący się z prześladowaniami ludzi, brakiem podstawowych produktów w sklepach,tandetną wszechobecną jakością i wielu,wielu innych złych rzeczy .Słaby pomysł na majówkę no chyba ,że ktoś miło wspomina tamte czasy lub ich wogóle nie pamięta i robi z tego hapening.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież