Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 piątek 24 maja 2024r.   imieniny: Estera,Joanna, Maria, Zuzanna

Reklama

Sodaspeed

A A A
2.3333333333333 1 1 1 1 1 Ocena 2.33 (6)
ROMANA - CERAMICZKA

Mija właśnie 7 lat od czasu kiedy Romany Kaszczyc nie ma wśród nas. Jednak wierzę, że pozostaje ona w pamięci wielu barlinian. Była osobą bardzo zapracowaną, a jednocześnie pogodną i oddaną naszemu miastu. Wiele jej działań artystycznych zostało także zaprezentowane w innych miastach.

 

REKLAMA

 

Tu chciałbym skupić się na przypomnieniu działań Romy w Gorzowie Wlkp. - naszym dawnym mieście wojewódzkim. Wówczas bardzo aktywnym w działaniach kulturalnych, w których Barlinek uczestniczył. A z racji swoich możliwości i co za tym idzie prestiżu Gorzów Wlkp. stanowił dla artystów spory potencjał. Jednym z tego przejawów były liczne i częste wystawy, przeglądy twórczości i inne działania prezentujące dorobek artystów Gorzowa Wlkp. i okolic. Sztandarowym wydarzeniem był „Doroczny Przegląd Plastyki Gorzowskiej” czy „Przegląd Twórczości Plastyków” w Galerii BWA. W tych corocznych wydarzeniach artystycznych uczestniczyła Romana. To działo się w latach 80-tych ubiegłego już wieku. Wówczas Roma tworzyła ceramikę jak również rysunek.

Pierwszym, który odnalazłem w opisach wydarzeń kulturalnych Gorzowa Wlkp. na stronie Miejskiego Ośrodka Sztuki, był w 1980 roku jej udział w Przeglądzie Plastyki Gorzowskiej.

„Wystawa ceramiki Romany Kaszczyc, artystki pochodzącej z Barlinka. Była to pierwsza tej rangi prezentacja prac barlineckiej artystki w Gorzowie. W BWA Romana Kaszczyc wystawiła około 100 swoich prac, w tym większość po raz pierwszy”.

Była też prezentacja prac w 1985 r. Tak o tym wydarzeniu pisała Gazeta Lubuska:

„Autorkę znamy przede wszystkim, jako plastyczkę uprawiającą dość rzadką dyscyplinę sztuki – ceramikę artystyczną. Jej oryginalne prace ceramiczne eksponowane były na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Tym razem obok ceramiki artystycznej zaprezentuje rysunek”; Gazeta Lubuska 22.02.1985 r.

A tak Ziemia Gorzowska 22.02.1985 r.

„Tym razem obok nowych prac z gliny, artystka po raz pierwszy pokazała prace wykonane z porcelany, a także swoje rysunki i szkice”.

 

<<< Wywiad z Romaną Kaszczyc - 2010r. >>>

Romana Kaszczyc laureatką nagrody Pro Arte

Romana Kaszczyc laureatką nagrody Pro Arte - 2014r.

 

Natomiast Danuta Śleziak w Ziemi Gorzowskiej 15.03.1985 r. pisała o wystawie.

„Pierwszy kontakt z „eksponatami” każe zauważyć nową postawę autorki, wyzwolonej jak gdyby z dotychczasowych wpływów środowiska i otoczenia. Wynika ona z nowych doświadczeń i eksperymentów będących plonem własnych i zbiorowych poszukiwań. 

Jest więc porcelana o tradycyjnej barwie, jest biskwit i szamot, są także kompozycje powstałe z zestawienia elementów o odmiennych cechach i konstrukcji. Zdarzają się zatem faktury właściwe dla porcelany z porowatością szamotu, czy połysk glazury na ceramicznych blokach z barwionym biskwitem.

Poszukiwania są dla niej jednym z najważniejszych celów, gdyż jak sama twierdzi, znajduje się dopiero na „ćwierć etapie w eksperymentowaniu”. Dopełnieniem zmian formalnych w twórczości Romany Kaszczyc jest rysunek, który obok ceramiki stanowi domenę jej wypowiedzi plastycznych. Ponad 70 prac łączonych jest w zestawy tematyczne, wszędzie jednak pojawia się postać ludzka ujęta w sylwetce lub portrecie. Kompozycje budowane są zdecydowaną kreską kontrastującą z tłem lub wysuwające się z tła”.

Do ważniejszych prezentacji należała np. ta z 1988 r. Na XVI Przeglądzie Twórczości Plastyków Romana Kaszczyc pokazała wówczas swoje prace wraz z znanymi gorzowskimi artystami np. Zofią Bilińską, Magdaleną Ćwiertnią, Andrzejem Moskalukiem, Juliuszem Piechockim czy Andrzejem Gordonem. „Spośród innych prac z pewnością na uznanie zasługuje przede wszystkim zestaw Romany Kaszczyc, w której zabawnych ceramikach – „Głowie”, „Wzlatywaczach”, „Wazonie” i smutnych „Arlekinach” dużo znajdzie odbiorca dziecięcego zadziwienia światem i poezji”. Tak o pracach Romy prezentowanych na tej wystawie pisał Andrzej Haegenbarth; Gazeta Lubuska Nr 28/ 09.01.1989 r.

To oczywiście tylko niewielki fragment przypominający bogaty dorobek artystyczny Romany. Ale jak wiemy pamięć o artystce jest ciągle wśród nas. Szczególnie w maju, kiedy obchodzony jest zapoczątkowany przez Romę i TMB dzień Polskiej Niezapominajki.

 

 

To polskie święto jest obchodzone corocznie 15 maja. Jednak nie o datę tu chodzi, a o pamięć. W tym roku, to „niebieskie” święto 6 maja było przygotowane przez Centrum Informacji Turystycznej i Muzeum Barlineckie, przy aktywnym udziale Teatru Poezji „Wiatrak”. Jego uczestnicy zaprezentowali etiudę opartą o teksty Romany z publikacji „Nie naprawiajcie zegara” w salach Europejskiego Centrum Spotkań przy ul. Leśnej.

Następnie było spotkanie z reportażystką Polskiego Radia Zachód Izabelą Patek, podczas którego zaprezentowała fragmenty reportaży, które przygotowała o „Barlineckiej Romie”. A w rozmowach na spotkaniu, wspominali Romę: Katarzyna Mielcarek, Bożena Kulesza-Mazurek, Małgorzata Żytkowiak, Elżbieta Chudzik i piszący Grzegorz Przybylski. Muzycznie ubarwił je Andrzej Jędrzejak, dyrektor BOK. Wówczas też można było zwiedzić Galerię Romany Kaszczyc wzbogaconą o nowe elementy ekspozycji – sztalugę, farby, pędzle, niedokończony obraz. Ważne elementy pracowni malarskiej i drobiazgi, którymi otaczała się podczas tworzenia. Gościem specjalnym była Królowa Puszczy Barlineckiej wraz ze skrzatami. Wówczas też była wystawa prac wykonanych przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 im. Janiny Porazińskiej w Barlinku, inspirowanych legendami Romany Kaszczyc. Z tego wydarzenia przygotowany został przez TVP3 Gorzów Wlkp. materiał filmowy, wyemitowany w Informacjach Lubuskich, 07.05.2023 r. Wspominajmy Romę.

 

Grzegorz Przybylski

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież