wtorek 16 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Benedykt, Stefan

0 1 1 1 1 1
IV Międzynarodowy Festiwal Szachowy pamięci dr Emanuela LASKERA

W dniach  26 - 27.08.2023r w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku, odbył się IV Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. dr Emanuela LASKERA.  Festiwal ten, został zorganizowany przez Burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego, Barlinecki Ośrodek Kultury i Klub szachowy LASKER Barlinek. Ponadto, współorganizatorem był Hans Jurgen Hochgrafe z Niemieckiej Federacji Szachowej. Na starcie zawodów stanęło 60 zawodników, w tym 12 z Niemiec.

O godzinie 10.00 wszystkich przybyłych szachistów i gości, przywitała Anna Adamiok, która przedstawiła krótką historię turniejów szachowych pamięci Emanuela LASKERA. Po niej zabrał Burmistrza Barlinka Dariusz Zieliński. W tym roku do Barlinka przyjechał były prezes Niemieckiej Federacji Szachowej Herbert Bastian oraz prezes Stowarzyszenia LASKER działającego w Berlinie Thomas Weischede. Wymienieni przedstawiciele Niemieckiej Federacji Szachowej, również przywitali zawodników i życzyli samych wygranych.   Następnie głos zabrał prezes klubu szachowego LASKER Barlinek Krzysztof Wolski – dyrektor Festiwalu Szachowego. Wymieniony  przywitał wszystkich uczestników festiwalu i omówił zmiany jakie zostały wprowadzone w tym roku. Obecny Festiwal Szachowy został zorganizowany jako dwudniowy turniej tj. w pierwszym dniu zawodów zostanie rozegranych 5 rund turniejowych. W drugim dniu zostaną rozegrane 4 rundy. Hans Jurgen Hochgrafe, który omówił potrzebę organizacji Festiwalu Szachowego w Barlinku, podziękował organizatorom  za przygotowanie tych zawodów sportowych.

Po części oficjalnej, głos zabrał sędzia międzynarodowy Oskar Rosłon, który przedstawił regulamin zawodów. Turniej szachowy został rozegrany na dystansie 9 rund, tempo gry P-15 (15 minut dla zawodnika), system kojarzenia szwajcarski, zegary elektroniczne, w grze obowiązują przepisy Polskiego Kodeksu Szachowego. Zawodnicy grali w dwóch oddzielnych turniejach szachowych. W grupie Open A grali zawodnicy – seniorzy. Natomiast w grupie Open B, grali juniorzy od 6 lat do 18. Punktacja w grupie juniorów była podzielona na dwie kategorie tj. juniorów do lat 12 i juniorów do lat 18. Sędzia dokonał sprawdzenia ustawienia zegarów i sporządził pierwsze kojarzenie. Rozpoczęła się prawdziwa walka na szachownicach. Po trzeciej rundzie została ogłoszona przerwa obiadowa. Wszyscy zawodnicy i ich rodziny udali się na smaczną grochówkę przygotowaną przez panie z Barlineckiego Ośrodka Kultury. Dziękujemy za smaczny posiłek.

Po przerwie obiadowej wznowiono rozgrywki szachowe. Zawody przebiegały bardzo sprawnie. Sędzia Oskar Rosłon panował na sali gry. Nie było sytuacji niezrozumiałych i konfliktowych. Wszyscy zawodnicy, działacze, stanęli na wysokości zadania. Rozegrano dalej dwie rundy szachowe i przerwa do dnia 27sierpnia. Około godziny 16.30 zostały przeprowadzone prelekcje oraz rozpoczął się grill przy muzyce dla zawodników i ich rodzin.

Szachistom przygrywał zespół ROMANTIC pod kierownictwem Romana LASKOWSKIEGO. Zespół ten wykonał kilkanaście utworów muzycznych oraz dwa utwory w języku niemieckim, które cieszyły się dużym uznaniem wśród zawodników zza Odry. Ponadto z programem muzycznym wystąpili Mirosław SULIKOWSKI i Zdzisław OLESIEJUK. Serdecznie dziękujemy za umilenie czasu.

W dniu 27 sierpnia 2023r. o godz. 9.30 rozpoczął się drugi dzień zmagań na szachownicach. Po ukończeniu 9 rundy poznaliśmy zwycięzców.

W kategorii seniorów zwyciężył:

Rafał Szyszyło z OTSz Ostrów Wielkopolski, który zdobył 8 punktów. Drugie miejsce zajął Arkadiusz Korbal z KSZ Szczecin, który uzyskał 7,5 punktu. Trzecie miejsce zajął Herbert Bastian reprezentujący SVG Sabrucken z Niemiec, który uzyskał 6,5 punktu. Czwarte miejsce zajął Thomas Weischede z ELG Berlin. Piąte miejsce zajął Bernd Wagner z klubu Waterkant Saal. Natomiast na szóstym miejscu uplasował się Gunnar Onasch z SSC Rostock – zawodnicy od 4 do 6 miejsca uzyskali po 5,5 punktu. Do gry włączono punktację dodatkową Buholtz.