Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.


 poniedziałek 2 października 2023r.   imieniny: Dionizy, Stanimir, Teofil

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
0 1 1 1 1 1
IV Międzynarodowy Festiwal Szachowy pamięci dr Emanuela LASKERA

W dniach  26 - 27.08.2023r w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku, odbył się IV Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. dr Emanuela LASKERA.  Festiwal ten, został zorganizowany przez Burmistrza Barlinka Dariusza Zielińskiego, Barlinecki Ośrodek Kultury i Klub szachowy LASKER Barlinek. Ponadto, współorganizatorem był Hans Jurgen Hochgrafe z Niemieckiej Federacji Szachowej. Na starcie zawodów stanęło 60 zawodników, w tym 12 z Niemiec.

 

REKLAMA

O godzinie 10.00 wszystkich przybyłych szachistów i gości, przywitała Anna Adamiok, która przedstawiła krótką historię turniejów szachowych pamięci Emanuela LASKERA. Po niej zabrał Burmistrza Barlinka Dariusz Zieliński. W tym roku do Barlinka przyjechał były prezes Niemieckiej Federacji Szachowej Herbert Bastian oraz prezes Stowarzyszenia LASKER działającego w Berlinie Thomas Weischede. Wymienieni przedstawiciele Niemieckiej Federacji Szachowej, również przywitali zawodników i życzyli samych wygranych.   Następnie głos zabrał prezes klubu szachowego LASKER Barlinek Krzysztof Wolski – dyrektor Festiwalu Szachowego. Wymieniony  przywitał wszystkich uczestników festiwalu i omówił zmiany jakie zostały wprowadzone w tym roku. Obecny Festiwal Szachowy został zorganizowany jako dwudniowy turniej tj. w pierwszym dniu zawodów zostanie rozegranych 5 rund turniejowych. W drugim dniu zostaną rozegrane 4 rundy. Hans Jurgen Hochgrafe, który omówił potrzebę organizacji Festiwalu Szachowego w Barlinku, podziękował organizatorom  za przygotowanie tych zawodów sportowych.  

Po części oficjalnej, głos zabrał sędzia międzynarodowy Oskar Rosłon, który przedstawił regulamin zawodów. Turniej szachowy został rozegrany na dystansie 9 rund, tempo gry P-15 (15 minut dla zawodnika), system kojarzenia szwajcarski, zegary elektroniczne, w grze obowiązują przepisy Polskiego Kodeksu Szachowego. Zawodnicy grali w dwóch oddzielnych turniejach szachowych. W grupie Open A grali zawodnicy – seniorzy. Natomiast w grupie Open B, grali juniorzy od 6 lat do 18. Punktacja w grupie juniorów była podzielona na dwie kategorie tj. juniorów do lat 12 i juniorów do lat 18. Sędzia dokonał sprawdzenia ustawienia zegarów i sporządził pierwsze kojarzenie. Rozpoczęła się prawdziwa walka na szachownicach. Po trzeciej rundzie została ogłoszona przerwa obiadowa. Wszyscy zawodnicy i ich rodziny udali się na smaczną grochówkę przygotowaną przez panie z Barlineckiego Ośrodka Kultury. Dziękujemy za smaczny posiłek.

Po przerwie obiadowej wznowiono rozgrywki szachowe. Zawody przebiegały bardzo sprawnie. Sędzia Oskar Rosłon panował na sali gry. Nie było sytuacji niezrozumiałych i konfliktowych. Wszyscy zawodnicy, działacze, stanęli na wysokości zadania. Rozegrano dalej dwie rundy szachowe i przerwa do dnia 27sierpnia. Około godziny 16.30 zostały przeprowadzone prelekcje oraz rozpoczął się grill przy muzyce dla zawodników i ich rodzin.

Szachistom przygrywał zespół ROMANTIC pod kierownictwem Romana LASKOWSKIEGO. Zespół ten wykonał kilkanaście utworów muzycznych oraz dwa utwory w języku niemieckim, które cieszyły się dużym uznaniem wśród zawodników zza Odry. Ponadto z programem muzycznym wystąpili Mirosław SULIKOWSKI i Zdzisław OLESIEJUK. Serdecznie dziękujemy za umilenie czasu.

W dniu 27 sierpnia 2023r. o godz. 9.30 rozpoczął się drugi dzień zmagań na szachownicach. Po ukończeniu 9 rundy poznaliśmy zwycięzców.

W kategorii seniorów zwyciężył:

Rafał Szyszyło z OTSz Ostrów Wielkopolski, który zdobył 8 punktów. Drugie miejsce zajął Arkadiusz Korbal z KSZ Szczecin, który uzyskał 7,5 punktu. Trzecie miejsce zajął Herbert Bastian reprezentujący SVG Sabrucken z Niemiec, który uzyskał 6,5 punktu. Czwarte miejsce zajął Thomas Weischede z ELG Berlin. Piąte miejsce zajął Bernd Wagner z klubu Waterkant Saal. Natomiast na szóstym miejscu uplasował się Gunnar Onasch z SSC Rostock – zawodnicy od 4 do 6 miejsca uzyskali po 5,5 punktu. Do gry włączono punktację dodatkową Buholtz.

 W kategorii juniorzy do lat 12

 1. miejsce Michał Landziński z klubu LASKER Barlinek 5 punktów
 2. miejsce Natan Karwecki z Klubu LASKER Barlinek 5 punktów
 3. miejsce Jan Błaszczyk z Klubu Husaria 4 punkty
 4. miejsce Gracjan Koziołek z LASKERA Barlinek 4 punkty
 5. miejsce Wiktor Ożóg z klubu LASKER Barlinek 4 punkty
 6. miejsce Jeremiasz Skowron z klubu LASKER Barlinek 3 punkty

Poziom gry w tej grupie był bardzo wyrównany. Zawodników dzieliły niewielkie różnice punktowe. O kolejności decydowała punktacja dodatkowa Buholtz.

Klasyfikacja juniorów do lat 18

 1. miejsce Jakub Krutow KSZ Stilon Gorzów 8 punktów
 2. miejsce Antoni Lisowski KSz Szczecin 7 punktów
 3. miejsce Jakub Nieczysty Skoczek Choszczno 6,5 punktu
 4. miejsce Wojciech Muszyński KSz Szczecin 6 punktów
 5. miejsce Tomasz Lowicki KSz Szczecin 5,5 punktu
 6. miejsce Tymoteusz Wołyniec z KSZ Stilon Gorzów 5 punktów

Ponadto przyznano nagrody specjalne dla zawodników, którzy otrzymali statuetki.

Najstarszym zawodnikiem turnieju był Hans Jurgen Hochgrafe  reprezentujący Klub Szachowy SSC Rostock z Niemiec. Najmłodszy zawodnik turnieju to Maciej Partyka lat 6 z STMGK Strzelce Krajeńskie. Najlepszy zawodnik z Barlinka –  Adam Górecki LASKER Barlinek. Najlepszy junior z Barlinka  -  Seweryn Podyma LASKER Barlinek.

Wyróżnieni zawodnicy otrzymali puchary, dyplomy, nagrody pieniężne i nagrody rzeczowe w postaci kaset dvd  z programami szachowymi. Podczas trwania turnieju czynny był obficie zaopatrzony bufet kawowy ze słodyczami. Po zakończeniu turnieju wszyscy jednym głosem zapowiedzieli swój udział w V Międzynarodowym Turnieju Szachowym pamięci dr EMANUELA LASKERA w roku 2024. Zawody przebiegły sprawnie i w miłej atmosferze. Do zobaczenia za rok!

 

Opracował: Krzysztof Wolski

 

 

Komentarze

Guest

Cytuję Guest:
Szkoda,że nic o tym turnieju nie wiedziałem, no cóż, niegodny widać jestem!

Zaglądaj częściej i czytaj zapowiedzi :)
https://barlinek24.pl/aktualnosci-2/14348-iv-miedzynarodowy-festiwal-szachowy-sierpien-2023.html

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.