Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 wtorek 16 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Benedykt, Stefan

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)
RADOSNY MARATON

Realizując nasze przedsięwzięcie udało nam się osiągnąć postawione sobie cele.  Naszym głównym celem było podniesienie wiedzy, wśród lokalnej społeczności a przede wszystkim społeczności utożsamianej z NSP „Radosna”, o znaczeniu i historii symboli narodowych, o tym kiedy, gdzie i jak się ich używa, o szacunku i godności względem nich.

 

REKLAMA

  

Udało nam się  zwiększyć obecność symboli w lokalnej przestrzeni publicznej, wzmocniliśmy więź uczestników z państwem polskim. Nasze działania w ramach „Radosnego Maratonu” miały charakter edukacyjno-kulturalny. Punktem kulminacyjnym całego zadania był wielopokoleniowy happening z wykładem lokalnego historyka i pieśniami patriotycznymi oraz wystawą prac konkursowych. Poprzedzony był lekcjami muzealnymi, konkursem plastycznym, czy grą terenową, to wszystko miało na celu wzmocnienie więzi w naszej społeczności szkolnej oraz podniesienie ich świadomości na temat roli i znaczenia symboli narodowych, co zostało osiągnięte.

Nasi uczestnicy dzięki tym działaniom poszerzyli swoją wiedzę historyczną. Przeprowadziliśmy swoistą lekcję historyczną podczas warsztatów wokalno-instrumentalnych, gdzie oprócz zapoznania z głównymi instrumentami, na których uczestnicy mogli grać, wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne z przygotowanymi wcześniej tekstami. Na warsztatach tanecznych nauczyliśmy się poloneza Dzięki przeprowadzonej grze terenowej młodzi barliniacy poznali swoją małą Ojczyznę i jej historię. Uważamy, że inicjatywy podjęte w tym działaniu były ciekawą i atrakcyjną formą oderwania się od codzienności i współczesności. Dla niejednego stały się formą refleksji i szacunku dla Ojczyzny i tych, którzy o nią walczyli.

Rezultaty naszego zadania, które zostały osiągnięte to:

  • wyedukowanie lokalnej społeczności, głównie uczniów NSP „Radosna” nt. genezy i znaczenia symboli narodowych poprzez przeprowadzenie dwóch lekcji muzealnych, gry terenowej, konkursu plastycznego, warsztatów wokalno-instrumentalnych i tanecznych, a także spotkanie z lokalnym historykiem w czasie happeningu.
  • poprzez włączenie się do wspólnych działań mających na celu podniesienie wiedzy o znaczeniu i historii symboli narodowych oraz o szacunku i godności względem nich, powstały i wzmocniły się więzi między uczestnikami.
  • prace powstałe w ramach konkursu plastycznego pt. "Symbole Narodowe Rzeczpospolitej Polskiej", z których przygotowano wystawę.
  • dzięki grze terenowej oraz udziale w warsztatach artystycznych i udziale w lekcjach muzealnych młodzi ludzie nauczyli się radzić sobie z elementami stresu, zdobyli wiedzę z dziedziny polskiej kultury oraz symboli narodowych, poznali grę na wybranych instrumentach oraz popracowali nad emisją głosu. To wszystko zaowocuje w dalszej ich edukacji. Ludzie młodzi lubią wyzwania a niektóre z tych zadań do nich należały.

Nasz „Radosny Maraton” był podzielony na kilka etapów.  8 września młodsze dzieci wybrały się do Muzeum Regionalnego w Barlinku na lekcję muzealną, gdzie poznały historię miasta i okolic, zapoznały się z dawnymi zawodami oraz porozmawiały o symbolach narodowych z pracownikami muzeum. Tego samego dnia uczniowie ze starszych klas zorganizowanym transportem pojechali do  Muzeum Woldenberczyków w Dziedzicach, przeprowadzono tam pogadankę nt. symboli narodowych oraz poznali ich genezę. To tam zwiedzając kolejne sale przenieśli się w czasie i zobaczyli jak wyglądało życie Polaków w czasie wojny oraz po wojnie.

 

Kolejnym etapem było przeprowadzenie konkursu plastycznego pt. "Symbole Narodowe Rzeczpospolitej Polskiej", dzieci mogły czerpać inspiracje z wycieczki do muzeów, prace mogli wykonywać dowolnymi technikami. Zakupiliśmy niezbędne materiały plastyczne do przeprowadzenia konkursu. Z najciekawszych prac została przygotowana wystawa, którą można było podziwiać zarówno w siedzibie szkoły, a potem na zakończenie przedsięwzięcia podczas happeningu. Zgodnie z założeniami wprowadziliśmy kategorie wiekowe i nagrodziliśmy autorów najciekawszych i najpiękniejszych prac. Uczyniliśmy to na happeningu.

21 września całą społeczność szkolną zaprosiliśmy na warsztaty wokalno-instrumentalne, które zostały przeprowadzone w Europejskim Centrum Spotkań należącym do Barlineckiego Ośrodka Kultury. Podzieliliśmy się na mniejsze grupy, co ułatwiło prowadzenie warsztatów. Tego dnia instruktorzy zapoznali uczestników z wieloma instrumentami, każdy mógł samodzielnie zagrać na gitarze, saksofonie, perkusji czy pianinie. Podczas tego spotkania zebrani wspólnie uczyli się pieśni patriotycznych. Odśpiewali również hymn narodowy, przygotowano dla nich wersję karaoke a dodatkowo rozdawane były mini śpiewniki z tekstami wybranych pieśni. Dzień później przeprowadzono warsztaty taneczne, na które również uczniowie NSP „Radosna” podzieleni zostali na mniejsze grupy, co pozwoliło na przyjemniejszą naukę poloneza.

Kolejnym etapem naszego „Radosnego Maratonu”, było przygotowanie i przeprowadzenie gry terenowej po Barlinku, która odbyła się 22 września. Uczestnicy dzięki niej poznali miejsca związane z historią naszego miasta oraz odszukiwali miejsca, w których można zobaczyć symbole narodowe.

29 września nastąpiło podsumowanie naszego „Radosnego Maratonu”. Było to przeprowadzenie wielopokoleniowego happeningu o tematyce niepodległościowej. Zaprosiliśmy na niego całą społeczność szkoły, rodziców, dziadków i rodzeństwo a także mieszkańców Barlinka oraz osoby zaangażowane w całe nasze przedsięwzięcie, w tym nauczycieli. Niestety, ze względu na pogodę i jesienną aurę zdecydowaliśmy się na spotkanie w Sali, a nie jak wcześniej planowaliśmy na terenie zielonym przy szkole. Było to jedyne odstępstwo od tego, co zaplanowaliśmy. Nie zorganizowaliśmy ogniska, jednak uważamy, że nie miało ono większego wpływu na realizację zadania. Na ten dzień przygotowaliśmy quiz o symbolach narodowych, gry i zabawy połączone z wykładem (pogadanką) historyczną, przygotowaliśmy słodki poczęstunek dla wszystkich przybyłych na to wydarzenie. Podczas happeningu zostały podsumowane wszystkie wcześniejsze etapy Maratonu. Wręczono niespodzianki za konkurs plastyczny, czy grę terenową. Wspólnie śpiewaliśmy poznane i ćwiczone wcześniej pieśni. A na zakończenie odtańczyliśmy wielopokoleniowego poloneza, w którym wzięło udział ponad 100 osób. Oczywiście, sala okazała się za mała, więc skorzystaliśmy ze świeżego powietrza i tanecznym krokiem przemierzaliśmy okolice, a finał znów był na sali nagrodzony gromkimi brawami.

Tegoroczny wrzesień był prawdziwym „Radosnym Maratonem” dla wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie.

Zadanie przez nas zaplanowane udało nam się zrealizować w każdym punkcie. Zaangażowaliśmy młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w „Radosnym Maratonie”, przekazaliśmy im dużą wiedzę nt. symboli narodowych i historii naszego narodu. Nie brakowało chętnych do udziału w konkursie plastycznym, warsztaty artystyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem i niektórzy z uczniów wyrazili chęć udziału w zajęciach instrumentalnych prowadzonych przez Barlinecki Ośrodek Kultury. Dużym wsparciem było dla nas zaangażowanie się kadry nauczycielskiej z NSP „Radosna”, która razem z nami czuwała nad prawidłowym przebiegiem Maratonu, ale również dbała o bezpieczeństwo uczestników. Jesteśmy chętni do dalszej współpracy i deklarujemy wzajemną pomoc przy innych przedsięwzięciach dla społeczności NSP „Radosna”.

Wszyscy, którzy włączyli się w nasze patriotyczne działania ślicznie dziękujemy.

 

Wiceprezes Barlineckiego Towarzystwa Edukacyjnego
i Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Radosna” w Barlinku

Lidia Kulczycka-Perske

 

Przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu „Radosny Maraton” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

 

Barlineckie Towarzystwo Edukacyjne – nadesłane

 

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież