Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 wtorek 16 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Benedykt, Stefan

Reklama

A A A
4 1 1 1 1 1 Ocena 4.00 (9)
NIEPEŁNOLETNI TEŻ GŁOSOWALI W WYBORACH!

W ramach projektu “Młodzi głosują 2023” uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Barlinku  mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów i tak jak dorośli zagłosować na wybrane komitety. Na kogo zagłosowali?

 

REKLAMA

 

10 października w niemal 600 szkołach z całej Polski młodzież zagłosowała na komitety, które startują w powszechnych wyborach parlamentarnych. Oznacza to, że niemal 200 000 uczennic i uczniów miało okazję stanąć przed podobną decyzją jak dorośli wyborcy i dać znać o swoich poglądach.

Działania młodych

W projekcie “Młodzi głosują 2023” uczniowie i uczennice samodzielnie tworzą kampanię profrekwencyjną, powołują komisję wyborczą i przeliczają głosy. Ze wsparciem organizatora i nauczycieli-koordynatorów, przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji. Cała szkoła ma możliwość uczestniczyć w tym wyborczym święcie, uświadamiając młodzieży jak cennym prawem jest prawo wybierania swoich przedstawicieli. W ramach projektu uczniowie i uczennice, prócz samych wyborów, mają również możliwość zorganizowania szkolnych debat na ważne tematy, które są interesujące dla młodzieży, a bywają pomijane przez partie polityczne i opinię publiczną. Ponadto nauczyciele i nauczycielki, korzystając ze scenariuszy przygotowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, prowadzą angażujące lekcje o parlamencie, świadomym wyborze, partiach politycznych czy referendum. Wszystko w celu kompleksowego budowania zainteresowania polityką, które zaowocuje obywatelskimi nawykami w przyszłości.

Wyniki wyborów

Frekwencja w Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza wyniosła 89%.

Uczennice i uczniowie zagłosowali w następujący sposób:

  • KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY 5,6%
  • KKW TRZECIA DROGA (POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI I POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE) 14,1%
  • KW NOWA LEWICA 7,5%
  • KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 16,9%
  • KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 16%
  • KKW KOALICJA OBYWATELSKA (PO, .N, IPL, ZIELONI) 35,8%
  • KOMITET WYBORCZY POLSKA JEST JEDNA 2,8%
  • KWW RUCH DOBROBYTU I POKOJU 0,9%

Wyniki szkolnych wyborów wprowadzone zostały przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli-koordynatorów na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na tej podstawie organizator opublikował ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej.  Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie “Młodzi głosują 2023” można znaleźć na stronie: Platforma “Młodzi głosują”.

Nie tylko wybory

Do wysokiej frekwencji w szkolnej symulacji wyborów przyczyniły się działania profrekwencyjne zespołu uczniowskiego, który odpowiadał za przygotowanie wyborów. Zespół pod opieką Anny Mariańskiej przygotował:

  •  Plakaty z informacjami o głównych partiach, ich przewodniczących, programach
  •  Postery z wiadomościami o projekcie
  •  Infografiki o Sejmie i Senacie
  •  Latarnik wyborczy
  •  Uczniowie wykonali plakaty zachęcające do wyborów

Świadomy wybór młodych

“Od wielu lat frekwencja w grupie najmłodszych wyborców jest bardzo niska. Powodów jest wiele, ale jednym z ważniejszych jest to, że młodzi ludzie często nie mają okazji rozmawiać z dorosłymi o swoich poglądach i brakuje im neutralnej przestrzeni na debatę o tematach wyborczych. Kończąc 18 lat obywatelki i obywatele otrzymują prawo głosowania, nie można jednak oczekiwać, że wszyscy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki staną się świadomi wyborczo. Postaw wyborczych i obywatelskich też trzeba uczyć. Organizując “Młodzi głosują”, wychodzimy tym potrzebom naprzeciw” - mówi Michał Mazur koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Na człowieka składają się wybory i okoliczności. Nikt nie ma władzy nad okolicznościami, ale każdy ma władzę wyboru.”   Éric-Emmanuel Schmitt

Młodzież odrobiła lekcję obywatelską bardzo dobrze. Pokazało to podejście do szkolnych wyborów. Tylko 6 głosów było nieważnych.

Tradycja “Młodzi głosują” - projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej

Od 1995 roku w projektach „Młodzi głosują” wzięło udział kilka tysięcy szkół, a ponad 3 miliony uczniów zagłosowało w szkolnych wyborach. Szkoła Podstawowa nr 4 (wcześniej Publiczne gimnazjum nr 2) w Barlinku wzięła udział w projekcie po raz 18. Podstawową zasadą projektu jest neutralność polityczna. “W naszym przewodniku projektowym oraz na webinariach z uczestniczkami i uczestnikami zwracamy szczególną uwagę na to jak zorganizować głosowanie bez agitacji wyborczej” - mówi mówi Michał Mazur koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej. W 2010 roku po petycji samych osób uczestniczących w ,,Młodzi głosują” do kodeksu wyborczego dodano zapis stanowiący, że za agitację nie uznaje się prowadzonych w szkole zajęć edukacyjnych. “Ustawodawca rozpoznał wartość jaką niosą ze sobą projekty, które uczą o znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego. Obserwujemy, że osoby, które na etapie szkolnym uczestniczą w ciekawych zajęciach z zakresu edukacji wyborczej, chętniej biorą aktywny udział w budowie społeczeństwa obywatelskiego, także po osiągnięciu pełnoletności” - dodaje Michał Mazur. Centrum Edukacji Obywatelskiej jest największą polską organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji. Od 28 lat zmieniamy polską szkołę i konsekwentnie pracujemy na rzecz tego, by młodzi ludzie uczyli się mądrzej i ciekawiej, a praca nauczycieli i nauczycielek oraz dyrektorów i dyrektorek była bardziej efektywna i satysfakcjonująca. Wprowadzamy do szkół nowoczesne metody nauczania oraz ocenianie kształtujące. Prowadzimy programy, które pomagają młodym ludziom zrozumieć świat, rozwijają krytyczne myślenie, wiarę we własne możliwości, uczą przedsiębiorczości i odpowiedzialności, zachęcają do angażowania się w życie publiczne i działania na rzecz innych. Więcej informacji na stronie: ceo.org.pl.

 

Koordynator projektu Anna Mariańska

 

 

Komentarze

+5

Guest

Cytuję Guest:
Brawo tylko mam jedno do tych wyborców jedno pytanie...co robili w 2000 roku ? Myślę a nawet mogę to powiedzieć z pełną odpowiedzialnością że,1. wiedza na temat polityki pochodzi z codziennych rozmów tendencyjnych Ich rodziców 2.z wiadomości pochodzących z przekazów na ich telefony,też pewnie tendencyjnych.Nie wierzę że,siedzą w parku (nie wszyscy z buteklami albo puszkami wręku) rozmawiają o tym co było kiedyś w Polsce,co się działo,kto po kim przejmował władzę,kto obiecywał poprawę sytuacji,kim był Jaruzelski,Wałęsa, Kiszczak,Tymiński,co robił Tusk wtedy wraz Kaczyńsikim ...jeszcze raz gratuluję pomysłu i wyniku głosowania.

W 2000 roku tej młodzieży nie było na świecie. Nie było ich nawet w planach. Cóż z tego, że ich wiedza na temat polityki pochodzi z rozmów rodziców. Jeśli ich słuchają, to bardzo dobrze. To rodzic jest pierwszym nauczycielem i źródłem informacji o świecie. Dla ludzi w wieku szkolnym polityka jest strasznym nudziarstwem, więc jeśli w ogóle się zainteresowali tematem, to brawo
-5

Guest

Brawo tylko mam jedno do tych wyborców jedno pytanie...co robili w 2000 roku ? Myślę a nawet mogę to powiedzieć z pełną odpowiedzialnością że,1. wiedza na temat polityki pochodzi z codziennych rozmów tendencyjnych Ich rodziców 2.z wiadomości pochodzących z przekazów na ich telefony,też pewnie tendencyjnych.Nie wierzę że,siedzą w parku (nie wszyscy z buteklami albo puszkami wręku) rozmawiają o tym co było kiedyś w Polsce,co się działo,kto po kim przejmował władzę,kto obiecywał poprawę sytuacji,kim był Jaruzelski,Wałęsa, Kiszczak,Tymiński,co robił Tusk wtedy wraz Kaczyńsikim ...jeszcze raz gratuluję pomysłu i wyniku głosowania.
+5

Guest

Super! Tak powinna wyglądać nauka - praktycznie, przez działanie.
Ciekawe czy niezadowolony kurator nie zadzwoni do dyrekcji, tak jak to miało miejsce w II LO w Gorzowie Wlkp. ;-)

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież