Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.


 sobota 22 czerwca 2024r.   imieniny: Achacjusz, Alban, Broniwoj

Reklama

Sodaspeed

Koronacja Królowej Puszczy Barlineckiej

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (4)
O KOLEI W BARLINECKIM MUZEUM

Dokładnie 140 lat temu, a konkretnie 31 października 1883 r., do Barlinka wjechała pierwsza lokomotywa, która była początkiem rewolucji nie tylko przemysłowej, ale też i turystycznej w naszym mieście. Jako pierwsze otwarto połączenie kolejowe Barlinka z Głazowem.

 

REKLAMA

 

Przez pierwsze pół roku działania linii, przewieziono blisko czternaście tysięcy pasażerów i ponad osiem i pół tysiąca ton towarów. Liczby te rosną bardzo szybko – lata 1884/85 to 26768 pasażerów i 18 tys. ton towarów a lata 1891/92 to 31008 pasażerów i 43 tys. tony towarów. Z uwagi na stale rosnące liczby, a co za tym idzie widoczne gołym okiem zapotrzebowania na transport, konieczne było uruchomienie odcina w kierunku Choszczna. Tak też się stało i 07 sierpnia 1898 roku z nowego dworca odjechał pierwszy pociąg w kierunku Pełczyc, a dalej Choszczna.

W trakcie działań armii radzieckiej w 1945 roku spalono dworzec i tory rozebrano, jednak trzy lata później pociągi ponownie odjeżdżały ze stacji Barlinek. I tak było do 1991 roku, kiedy to odjechał ostatni pociąg pasażerski. Jednak dawnym szlakiem kolejowym nr 410,  kilka lat później przejechał jeszcze jeden pociąg pasażerski – pociąg specjalny. Było to w 1996 roku i podróżowali nim miłośnicy kolei.

 

 

Te i inne ciekawostki, można było usłyszeć podczas spotkania, które odbyło się 09 listopada w Muzeum Regionalnym w Barlinku. Prelekcję z okazji 140 rocznicy odjazdu pierwszego pociągu ze stacji Barlinek, wygłosił Marek Karolczak, autor książki „Czar pary czyli o historii kolei żelaznej na Pomorzu Zachodniopomorskim”.

 

M.Przybylska

 

 

Komentarze

+3

Guest

Cytuję Guest:
Gdzie można kupić tę książkę?

no właśnie. Niestety nigdzie. Pan Marek wydał ją w ramach jakiegoś projektu. Wydrukowano ileśdziesiąt egzemplarzy i nie można było ich sprzedawać (warunek projektu). No i nie kupisz. Może kiedyś ktoś zrobi dodruk, ale kiedy to będzie....

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież