sobota 2 grudnia 2023r.   imieniny: Balbina, Wiktoryn, Zbylut

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

Plus i Polsat Box

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1)
ŻYWA LEKCJA HISTORII W 105. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

13 listopada br. w słoneczny poranek, Szkołę Podstawową nr 4, po kolejny raz odwiedzili rycerze z Bractwa Historycznego KERIN. Z okazji 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę klasy 5 i 6 wzięły udział w niezwykłej lekcji historii.

 

REKLAMA

 

Rycerze z bractwa przedstawiali odrodzenie naszego kraju, opowiadali o tym, jak z potężnej Rzeczpospolitej XVI i XVII wieku ciągnącej się od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego, zniknęliśmy z wszelkich map, po to, aby po stu dwudziestu trzech latach niewoli ponownie móc mówić swobodnie w języku polskim.

Zajrzeliśmy do Konstytucji 3 Maja, byliśmy świadkami powstania kościuszkowskiego (przypomnieliśmy sobie Wojciecha Bartosa), a także zobaczyliśmy wspaniałego Marszałka Piłsudskiego, obserwując jego poczynania od lat najmłodszych aż do bitwy warszawskiej. Prowadzący przypomnieli takie fakty z naszej historii, jak udział polskich legionistów w walkach u boku Napoleona, powstanie Księstwa Warszawskiego, okres zaborów i walki z germanizacją i rusyfikacją oraz z najazdem bolszewickim i bitwie warszawskiej.

W trakcie tej nietypowej lekcji historii uczniowie mogli wcielić się w role najwybitniejszych postaci naszej historii z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele. Prowadzący wielokrotnie podkreślali, że należy pamiętać o przeszłości swojego kraju i być wiernymi słowom, które wypowiedział marszałek:

,,Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.’’ Lekcję zorganizowała nauczycielka historii Anna Mariańska.          

 

SP nr 4 – nadesłane    

 

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież