Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Expedition Chiny 2009
Przedstawiamy kilka fragmentów z dziennika Pawła Chary. Przypomnijmy, że Paweł rozpoczął swoją podróż 15 stycznia br. Planowana trasa wyprawy pieszo - kajakowo - rowerowej: Chuucznaar (prowincja Qinghai) - spływ rzeką Jangcy - Tybet (prowincja Sichuan) - morze wschodniochińskie - Mandżuria (prowincje Jilin i Heilongjiang).

Cóż, w podroży jak i w życiu pojawiają się sytuacje nie przewidywalne…Po przylocie okazało się, że chiński nowy rok, najciekawiej celebrowany jest w okolicach Pekinu (co wiedziałem) i w prowincji Guizhou, (miasteczko czyt. taj-dzian), czyli jeden z zaplanowanych tematów, postanowiłem uderzyć w stronę tych miejsc... Niestety na samym początku wyprawy, dopadła mnie grypa lub coś w tym rodzaju. Nie miałem jednak  wyjścia, bo przecież ze względu na mnie, chińczycy nie przełożą nowego roku :).

Z chusteczką w dłoni i gorączką biegałem wszędzie tam, gdzie ludzie oddawali się bez reszty noworocznym szaleństwom (trwa to tam 2 tyg.) W ten sposób przebywałem w kilku miejscach, począwszy od stolicy, kończąc na wioskach... (w kilku miejscach wiedziałem że jestem niecodziennym gościem, ponieważ zatrzymywano pochód, by zrobić sobie ze mną zdjęcia:)). Wszędzie było ciekawie, ale jednak w prowincji Guizhuou, przeszło to moje wyobrażenie, szaleństwo, które ciężko opisać w kilku zdaniach. Około godziny 19:00 rozpoczął się spektakl, który trwał praktycznie do wczesnych godzin porannych...

Dziesiątki chińskich smoków niesionych na długich tyczkach bambusowych, przez dziesiątki ekip, z każdej strony atakowane są ogniem, przypominającym ognie fajerwerków. Wygląda to mniej więcej tak, jakby strażacy polewali zamiast wodą, ogniem, sam ogień wydobywa się z bambusowych tub...

REKLAMA

Ludzie palący smoka, często strumień kierują wprost na niosących smoka, często są to dzieci do tego, bez koszulek, sam oczywiście w ferworze doświadczyłem ów ognia, niestety następnego dnia okazało się, że nie jest to tylko atrapa, by zrobić ciekawe ujecie, byłem zbyt blisko, moja kurtka, spodnie i czapka zostały bardzo mocno popalone. Wszędzie mnóstwo ognia i dymu, ciężko połapać się czasem gdzie się jest... (jedną z tych przedziwnych petard dostałem prosto w buta, na szczęście nie ucierpiałem zbyt mocno :)) (lecz niestety wszystkie ubrania trzeba było poszyć).
ciekawe to wydarzenie, ale jednak jeden z głównych celów w tym regionie dopiero przede mną !!!!!:
c.d.n.

Sponsorem wyprawy jest obok Nikon Polska i PGNiG, GBS Bank.

Foto: Paweł Chara

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież