Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Fotoexpedition 2009
Prowincja Guizhu, to również jeden z moich celów, (który rozpatrywałem wcześniej), tyle żeby dotrzeć i mieszkać z tą dość liczną grupą etniczną, trzeba pokonać wiele kilometrów. Najczęściej pieszo, bo tylko w ten sposób można dotrzeć tam, gdzie życie płynie tak, jak dawniej, "prawdziwe Chiny" oraz lud Miao to jeden z planowanych tematów.

Miao zamieszkują w południowych Chinach , mniejszość która sama siebie, określa mianem Hmong, za swoją ojczyznę uważa Wyżynę Tybetańską. Jako, że lud ten rozszedł się po wielu rożnych terenach górskich, każdy z nich wykształcił osobne style, wykonywania tradycyjnych ozdób przede wszystkim wyroby ze srebra ( Miao wierzą, że srebro ochroni przed duchami) oraz wymyślne hafty.

REKLAMA

Stało się :), piękna prawdziwa chińska ( Miao) wioseczka, rozrzucona po obu stronach rzeki. Około 40 domów wykonanych w tradycyjny sposób, całe z drewna ... Na każdym wiszą pęki pozwiązywanej kukurydzy, które pięknie kontrastują z zestarzałym ciemnym, prawie czarnym drewnem. Ludzie bardzo mili, spoglądają z zaciekawieniem na przybysza :) z wielkim plecakiem i podśmiechują się z wynalazku chyba Europy:).Po zaaklimatyzowaniu się ruszyłem w wysokie góry, by tam właśnie spotkać ludzi przy codziennych pracach.

Długo nie musiałem czekać, po upływie około godzinnej wspinaczki, spotkałem człowieka który natychmiast mnie zaczął wołać, tyle że po chińsku. :) Niewiele zrozumiałem, tyle że mnie wołał. Oczywiście przywitał mnie papierosem, taki chiński zwyczaj. Podał mi z reki, po czym odpalił. Komiczne w Chinach jest to, że ja mówię, że nie rozumiem, a oni wciąż coś mówią oczekując odpowiedzi:) Posiedzieliśmy trochę wypaliliśmy - po 2 papierosy, ( drugiego ja dałem :)) Porozmawialiśmy w rożnych językach i poszedłem dalej, na pożegnanie mały, starszy człowiek zagrał mi na tybetańskiej misie, by mi dobrze w życiu było .... I znowu zawołał, choć chciałem iść dalej... nie mogłem. Starszy człowiek mnie woła - pomyślałem i zszedłem z wysokiego wzniesienia ponownie. Gdy dotarłem, okazało się, że po prostu zapomniał dać mi papierosa:). W podzięce dałem mu mandarynkę, uścisk dłoni, wymiana uśmiechów i w drogę....:) c.d.n.

Foto: Paweł Chara

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież