BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 czwartek 2 lutego 2023r.   imieniny: Joanna, Korneliusz, Maria

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Wycieczka do Francji
Uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Barlinku mieli okazję poznać kolejny kraj Unii Europejskiej. Po odwiedzeniu Londynu (maj 2008) i pobycie w Eksjö (wrzesień 2008), przyszedł czas na Francję.

 

Wycieczka odbyła się w dniach  od 30 maja do 5 czerwca. Jej uczestnikami byli uczniowie klas pierwszych i drugich, dla których zwiedzanie Paryża, Wersalu i Reims było okazją do wzbogacenia wiedzy o  Francji. 

Dzień pierwszy wycieczki zaczął się od zwiedzania Reims, stolicy Szampanii. Tam mieliśmy okazję zobaczyć kościół, w którym odbywała się koronacja niemal wszystkich królów Francji. Spacer po Reims przy pięknej słonecznej pogodzie poprawił nastroje, bo z  telefonów od  rodziców wiedzieliśmy, że w Barlinku  „leje” ...i jest 10 - 12 stopni ciepła.

Drugiego dnia poznawaliśmy Paryż, który zrobił na nas ogromne wrażenie. To piękne miasto, piękniejsze od Londynu, który widzieliśmy rok wcześniej! Wspaniała  architektura, piękne parki, gwiaździsty układ ulic, wspaniałe zabytki z piaskowca. Wszyscy jesteśmy jednak podekscytowani wieżą Eiffla, która jest najważniejszym punktem programu tego dnia. Wjazd na wieżę daje nam możliwość podziwiania panoramy Paryża przy przepięknej słonecznej pogodzie. Widoki, szczególnie te niezapomniane z platformy trzeciej - robiły wspaniałe wrażenie. Spacer po moście Pont - Neuf i Polach Elizejskich, zwiedzanie dzielnicy Montemare z Bazyliką Sacré-Coaur, placu de la Concorde i obejrzeniu Łuku Triumfalnego przyszedł czas na Luwr-ogromne muzeum, jedyne, w którym można zobaczyć takie dzieła jak: Mona Lisa, czy Wenus z Milo.

REKLAMA

Trzeci dzień wycieczki  rozpoczęliśmy od zwiedzania  kompleksu pałacowo - parkowego w Wersalu. Miejsce to budziło nasz zachwyt, ale również pojawiła się refleksja. Czemu miał służyć ten przepych, zbytek i bogactwo? Czyim kosztem? Odpowiedź była prosta - potem  była Rewolucja Francuska w latach 1789-1799. - wyraz buntu społecznego przeciwko arystokracji żyjącej ponad stan kosztem niższych warstw społeczeństwa francuskiego.

Kolejną okazją do obejrzenia Paryża był rejs stateczkiem po Sekwanie. I znowu pogoda dopisała. Ostatnim punktem zwiedzania Paryża była Katedra Notre-Dame (Nasza Pani) słynna ze swej rozety, która w promieniach  paryskiego słonica wyglądała imponująco.

Ostatni dzień był odskocznią od męczącego zwiedzania. Przez cały dzień francuski Disneyland był do naszej dyspozycji. Liczne roler-coastery, kolejki, karuzele podnosiły adrenalinę. Mamy wrażenie, że jeden dzień to za mało by w pełni skorzystać z każdej atrakcji.

Wycieczka, oprócz zabawy i relaksu wniosła wiele do naszej wiedzy o Francji. Dzięki przychylności naszej Pani Dyrektor Lidii Kulczyckiej - Perske i ogromnej pracy naszych opiekunów - p. Sylwii Stanisz i p. Janusza Ferbesa ten wyjazd był możliwy i dostarczył  nam wiele wspaniałych wrażeń, które zapamiętamy na zawsze.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy również podróżować po Europie, tym razem może gdzieś na południe. Takie wycieczki to wspaniała promocja naszego gimnazjum, a dla absolwentów podstawówek to cenna informacja - przyjdźcie na Leśną ! Tu jest fajnie!

Uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1
im. Bohaterów Westerplatte w Barlinku
Foto: Sylwia Stanisz

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.