niedziela 4 grudnia 2022r.   imieniny: Barbara, Biernat, Piotr

Reklama

MICHALSKI APARTMENTS

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Ciekawe miejsca
23. czerwca w Barlineckim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Ciekawe Zakątki Naszej Gminy - Lutówko i Janowo. Na spotkanie został zaproszony specjalny gość pan Kazimierz Hoffman - historyk, badacz dziejów Barlinka i okolic.

 

Na wieczorek przybył również sołtys Lutówka pan Eugeniusz Trafalski wraz z mieszkańcami wioski oraz stali słuchacze z Barlinka. Pan K. Hoffman, opowiadając o historii tych dwóch miejscowościach wprawił zgromadzonych w stan zdziwienia i podziwu dla atrakcyjności tych wątków.

Ciekawostki to specjalna kolejka, która wiodła z pod Barlinka do Pięknego Pałacu w Janowie, pokonując wzniesienia otaczające Dolinę Płoni. Cuda techniki wodociągów funkcjonujące w pałacu i folwarku oraz wywołująca dreszcz emocji opowieść o seryjnym mordercy, który grasował i ukrywał się w samym Janowie, Lutówku oraz w okolicy.

REKLAMA

Po prezentacji zdjęć z ostatnich lat przygotowanych przez CIT i PTTK Barlinek wszyscy jednoznacznie stwierdzili, że ciężko obojętnie przejść, wobec co rok pogarszającej się stanu tego oryginalnego pałacu w Janowie - rezydencji, z której niegdyś roztaczał się najpiękniejszy widok na Dolinę Płoni. Na wniosek prowadzącej Katarzyny Mielcarek wszyscy obecni postanowili podpisać się na wniosku do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wyegzekwowanie od aktualnego posiadacza tego obiektu prawidłowej gwarantowanej przez państwo opieki nad dziedzictwem tego regionu - pałacem w Janowie.

Mamy nadzieję, że gmina w przyszłym roku dofinansuje wydanie zeszytów turystyczno-historycznych o „Ciekawych miejscach naszej gminy”, ponieważ po każdym kolejnym spotkaniu dowiadujemy się wielu ciekawostek, a Pan K. Hoffman gwarantuje odkrycie następnych przy takiej publikacji.

Zapraszamy wszystkich, którym na sercu leży dobro naszych zabytków do podpisania listy załączonej do pisma w sprawię pałacu w Janowie. Podpis można złożyć w CIT w dniach 06-09 lipca 2009r.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.