Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Szczecińska Różanka
Najsłynniejszy szczeciński ogród ma wszystkie cechy legendarnego miejsca. Faktów znamy niewiele, wspomnień i opowieści całe mnóstwo. Wysokie na kilkanaście metrów drzewa wokół ogrodu, gęste krzaki, wysoki żywopłot. Tu przebiega granica, za którą park Kasprowicza powoli zamienia się w Las Arkoński.

Na starych mapach z przełomu XIX i XX wieku trudno odnaleźć to miejsce, wówczas, w co może ciężko uwierzyć, kompletnie pozbawione zieleni. Po prostu zwykła łąka z niewielkim stawem, który znajdował się mniej więcej pośrodku współczesnej Różanki.

Dziesięć tysięcy róż
Początki Różanki to 1928 r. Wówczas przy okazji wystawy ogrodniczej, połączonej ze spotkaniem w Szczecinie znanych ogrodników, powstał ogród różany. W pomyśle nie było nic wyjątkowego. W tamtym czasie rosaria tworzone przy parkach były w Europie czymś często spotykanym. Szczecin wyróżniała jednak skala przedsięwzięcia. Na kilkunastu rabatach posadzono osiem tysięcy krzewów róż. Oczywiście w różnych odmianach. W innych europejskich miastach rosaria kończyły się na kilku rabatach.

REKLAMA

W 1935 r. rosarium zostało rozbudowane. Róż było już dziesięć tysięcy. Dodano pergole i ławki. Wtedy też powstała pieczołowicie dziś odtworzona fontanna "Ptasia studnia" z charakterystycznymi gęsiami zrywającymi się do lotu. Jej autorem jest niemiecki artysta Kurt Schwerdtfeger (1897-1966), który po studiach osiedlił się w Szczecinie i tu od 1925 roku kierował klasą rzeźby w Szkole Rzemiosł Artystycznych. Dodajmy, że to on także jest autorem stojącej na Warszewie rzeźby słonia, będącego również częścią fontanny (woda tryskała z ustawionej wówczas na sztorc, a nie jak teraz zawiniętej, trąby).

Ogród utrzymywany był przez miasto, ale ponoć spore zasługi w jego rozkwicie miało Towarzystwo Upiększania Miasta, społeczna organizacja, która dbała o powstawanie kolejnych "zielonych" miejsc w Szczecinie...

Andrzej Kraśnicki
Źródło: miasta.gazeta.pl

Czytaj więcej>>

Foto: Wiktor - www.wiktor.barlinek.biz.pl

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież