Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.


 poniedziałek 2 października 2023r.   imieniny: Dionizy, Stanimir, Teofil

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Lekcja historii
17 września 2009 roku, w 70 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Bohaterów Westerplatte odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Wymowa tego wydarzenia jest tym większa dla nas - Polaków, że w ostatnim czasie głosem rosyjskiej propagandy próbuje się fałszować historię września 1939 roku, a sprawa zbrodni katyńskiej nigdy nie została do końca zamknięta.

Podczas sesji radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie uhonorowania pamięci Leona Tombaka.

Leon Tombak był aspirantem policji, aresztowanym i więzionym przez NKWD od 1939 roku. W 1940 roku został zamordowany w Twerze i wraz z tysiącami polskich oficerów wojska i policji spoczął w Lesie Katyńskim. Sylwetka Pana Leona została przybliżona przez uczniów PG1, którzy pod kierunkiem Pana Cezarego Michalaka przygotowali uroczystość.

REKLAMA

W Sesji uczestniczyła rodzina Leona Tombaka mieszkająca w naszym mieście i spoza Barlinka, Radni Miejscy, władze samorządowe na czele ze Starostą Myśliborskim Panem Andrzejem Potyrą, który był inicjatorem upamiętnienia ofiary zbrodni sowieckiej, dyrektorzy szkół, uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy Barlinka. Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę i posadzono Dąb Pamięci.

Barlineckie wspomnienie historycznych wydarzeń jest częścią ogólnopolskiego projektu pn. "Katyń... ocalić od zapomnienia", organizowanego pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Akcja polega na posadzeniu w parkach i na skwerach 21.473 dębów pamięci na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej (do roku 2010). Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej.

prezentacja - pobierz

EMKA


Foto: Jacek Słomka

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.