niedziela 3 grudnia 2023r.   imieniny: Franciszek, Kasjan, Ksawery

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

Plus i Polsat Box

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Tydzień Nauk
Od początku istnienia gimnazjum pod koniec listopada uczniowie przynoszą pracę międzyprzedmiotową i to jest znak, że w szkole rozpoczął się Tydzień Nauk Mat-Przyrodniczych. W tym roku Tygodniem zarządzali: nauczycielka biologii pani Danuta Zajączkowska i nauczyciel geografii pan Wojciech Burzyński; temat przewodni brzmiał Woda - krwioobieg ziemi.

Uczniowie klas II do pracy dołączali klepsydry wodne, a trzecioklasiści - modele naczyń połączonych. Zadziwiała pomysłowość rozwiązań technicznych. Każdy uczeń, który oddał pracę otrzyma oceny z 5 przedmiotów: geografia, biologia, fizyka, chemia, matematyka.

Na korytarzach pojawiły się makiety, wystawki, hasła na temat wody. Każdego dnia uczniowie mogli rozwiązywać zagadki, rebusy. Klasy wykonały plakaty o oszczędzaniu wody. Jednego dnia w szkole przeważał kolor niebieski. 

REKLAMA

Dniem kulminacyjnym był 27 listopada, gdy duża grupa uczniów z opiekunami pojechała do Szczecina. Za sprawą państwa Ewy i Wojciecha Burzyńskich na Uniwersytecie Szczecińskim uczniowie wzięli udział w lekcjach na temat wody i azotu. Doświadczenia przeprowadzone przez doktora Molendę przypomniały lub utrwaliły wiedzę na temat własności fizycznych wody. Młodzi zapaleńcy z Eureki: Grzegorz i Bartosz zademonstrowali "cuda", które robi z owocami, kwiatami azot. Mieliśmy możliwość zobaczyć wybuchające bomby azotowe, które narobiły sporo hałasu. Dowiedzieliśmy się jak studenci badają właściwości wody z zatoki i do czego to jest potrzebne.

Byliśmy także w oceanarium, gdzie przewodnicy opowiadali o bajecznych rybach pływających w akwariach oraz gadach w terrariach. Różnorodność zadziwiała.

Bardzo późno udaliśmy się do obserwatorium. Po pokonaniu prawie 180 schodów znaleźliśmy się na wieży. Wielu z uczniów znała odpowiedzi na pytania przewodniczki, bo wcześniej byli na obserwacji nieba z panią od fizyki Marią Kotowską. Obejrzeliśmy prezentację o niebie i Ziemi. Wielki model kuli ziemskiej przypominał dlaczego nasza planeta jest niebieska.

Ciekawy tydzień minął, ale myślę, że ci, którzy samodzielnie wykonali pracę zapamiętali jakim skarbem jest woda.

giede

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież