BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 czwartek 2 lutego 2023r.   imieniny: Joanna, Korneliusz, Maria

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Krzynka i wiele tajemnic
19. stycznia w kawiarni Barlineckiego Ośrodka Kultury odbyło się pierwsze w 2010 roku spotkanie z cyklu „Ciekawe zakątki naszej Gminy”. Tematem wieczoru była miejscowość Krzynka. Ku radości przybyłych słuchaczy sołectwo Krzynki z Panią sołtys Joanną Subocz na czele, zaprezentowało kulinarne umiejętności pań, które upiekły na spotkanie pyszne ciasta.

Pani Kasia Mielcarek z CIT Barlinek razem z Grzegorzem Przybylskim z PTTK ”BOBRUSIE” zaprezentowali, materiał o historii Krzynki i bogatej przyrodzie okolic miejscowości. Opowieści były ilustrowane pokazem zdjęć.

Jak zwykle nieoceniona okazała się obecność barlineckiego regionalisty Pana K. Hoffmana, który odkrył wiele tajemnic z przeszłości wioski. Okazało się na przykład, że w czasie wyzwolenia zimą 1945 roku na terenie Krzynki było zorganizowane „Lotnisko polowe” dla jednostek radzieckich. Krzynka, również w okresie międzywojennym, zapraszała turystów do 3 restauracji, posiadała miejsca noclegowe i przemysł w postaci tartaku i zakładu szkutniczego.

 

REKLAMA

Pan K. Hoffman opowiedział wszystkim również o dziejach słynnej dawniej, a już nieistniejącej leśniczówce „Neuhaus”.  W tej leśniczówce była prowadzona Pruska Stacja Eksperymentalna Leśnictwa, dziś po jej działalności można podziwiać, w przyległym lesie, aleje ok. 100 letnich żywotników olbrzymich.

Pani Kasia odczytała legendę autorstwa Romany Kaszczyc „Gospoda w lesie” opowiadającą o tragicznej miłości mieszkańca Krzynki oraz o gospodzie w lesie. Taka gospoda istniała realnie – to słynna Waldschenke. O niej też Pan Hoffman wiele opowiedział. Wszyscy obejrzeli zdjęcia gospody oraz  „Waldschenke” - ekspozycji w Muzeum Regionalnym w Barlinku. Były również zdjęcia prezentujące życie Krzynki dziś, przygotowane przez Panią sołtys.

Zebrani byli pod wrażeniem jak wiele działań i imprez wspólnymi siłami mieszkańców organizuje się w tej małej miejscowości. Spotkanie trwało ponad dwie godziny i podobnie jak na poprzednich wieczorach okazało się, że z pozoru spokojna „nieciekawa” mała miejscowość ma w swojej historii wiele zaskakujących wydarzeń i tajemnic.

Organizatorem działania był BOK-CIT i PTTK Barlinek „Bobrusie”.

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.