BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 czwartek 2 lutego 2023r.   imieniny: Joanna, Korneliusz, Maria

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek
PRL - tak daleko, tak blisko
05 lutego w Muzeum Regionalnym otwarto wystawę dzięki której, na 45. planszach można zobaczyć fotograficzną historię Polski Ludowej, od 1944 do 1989. Przed wejściem, przybyłych mieszkańców Barlinka witała niezwykła delegacja, krakowianka z chlebem dożynkowym i milicjant.

Krótką prelekcję na temat wystawy wygłosił przedstawiciel IPN Jarosław Palicki. W PRL-owskim sklepie było można napić się oranżady, spróbować gorącej fasolki, a także posłuchać muzyki z tamtych lat i obejrzeć kolekcję numizmatyczną przygotowaną przez Jana Klimańca. Pani Maryla Piotrowska przekazała na ręce dyrektor BOK Brygidy Liśkiewicz zbiory pamiętające tamte czasy.

REKLAMA

Autorzy wybrali zdjęcia dokumentujące najważniejsze wydarzenia kolejnych lat. Polityczne: jak powstanie PZPR, Grudzień '70, stan wojenny. Gospodarcze: z budową Nowej Huty i hali montażowej FSO oraz kulturalne: przejawy socrealizmu, czasy "odwilży", znaczące spektakle teatralne i filmy, imprezy sportowe, ale też obrosły legendą festiwal rockowy w Jarocinie i festiwal piosenki w Opolu. Wystawa prezentuje również odbudowę powojennej Warszawy, przodownice pracy na traktorach, Edwarda Gierka w czasie "gospodarskiej wizyty", kolejki przed sklepem mięsnym i polskiego kosmonautę. Wystawa porusza także kwestię stosunków państwo - Kościół. Uwzględnia pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny, współpracę opozycji demokratycznej z Kościołem katolickim, a także prześladowania polskiego duchowieństwa i działaczy niepodległościowych. Organizatorem wystawy jest BOK Panorama, Muzeum Regionalne i Instytut Pamięci Narodowej.

Wystawę można oglądać do 26 lutego. Wernisaż przygotowali: Wiesława Skierska, Monika Przybylska, Olga Bogusław we współpracy z aktorami Teatru Wiatrak i Instytutem Pamięci Narodowej.

Foto: Jacek Słomka

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.