BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 czwartek 2 lutego 2023r.   imieniny: Joanna, Korneliusz, Maria

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Razem możemy więcej
W poniedziałek 26 kwietnia w Barlineckim Ośrodku Kultury odbyła się II sesja młodzieży reprezentującej wszystkie szkoły w naszej gminie. Jej hasło przewodnie: Młodzież w działaniu - czy utworzenie rady młodzieżowej może stworzyć nowe perspektywy młodym mieszkańcom Barlinka, miała charakter dyskusji panelowej.

 

Poprzedzające dyskusję trzy prezentacje multimedialne wprowadziły w temat:
1.Młodzież wobec  zagrożeń XXI wieku – wnioski z ubiegłorocznej sesji przedstawiła uczennica PG Nr 2  Żaklin Wantuch.
2.O pozycji Rad Młodzieżowych w Polsce opowiedział przewodniczący Rady Młodzieżowej miasta Szczecin – Sylwester Perowicz.
3.„Nie czekaj na to co miasto zrobi dla ciebie, ale pomyśl co ty możesz zrobić dla miasta” – taką konkluzją zakończyła swoje wystąpienie o możliwościach młodych ludzi, w kontekście wpływu na markę miasta, inicjatorka i uczestniczka wielu międzynarodowych przedsięwzięć z udziałem młodzieży, pracownik naukowy PWSZ w Gorzowie Wlkp. – pani dr Agnieszka Wala.

Dyskusję właściwą rozpoczął Przewodniczący Rady Miasta - pan Dariusz Zieliński, przedstawiając prawne uregulowania dotyczące funkcjonowania Rady Młodzieżowej w naszym mieście.

Kolejnym dyskutantem był Burmistrz Barlinka – pan Zygmunt Siarkiewicz. Nakreślił on możliwości współpracy urzędu miasta z przedstawicielami przyszłej rady.

REKLAMA

Obaj, reprezentujący barlinecką władzę ustawodawczą i wykonawczą panowie, zadeklarowali pełną pomoc podkreślając jednak fakt, że najważniejsza jest inicjatywa która musi wyjść od samej młodzieży.

O perspektywach szerokiej współpracy mówiła kolejna dyskutantka – dyrektor  Barlineckiego Ośrodka Kultury – pani Brygida Liśkiewicz.

Przedstawiła ona ogólną koncepcję powstającego właśnie na bazie  Panoramy, Europejskiego Centrum Spotkań, które jak stwierdziła stanie się doskonałą platformą współpracy z młodymi barliniakami, umożliwiając im aktywność na bardzo szeroko rozumianym polu artystyczno – kulturalnym. Dzięki nowoczesnej bazie: powstającym studiem nagrań, filmowym, klubami, żeby wymienić tylko niektóre z tych możliwości, młodzież dostanie szeroki wachlarz ofert łącznie z ewentualną siedzibą Rady Młodzieżowej.

O bardzo pozytywnym wpływie przyszłej współpracy z radą, mówili również: Pełnomocnik Gminnej Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – pani Alina Sznabowicz i przedstawiciel Forum Inicjatyw Oświatowych - pan Zdzisław Kik.

Image

Podkreślili oni, że aktywność młodzieży i jej inicjatywa są najcenniejszymi formami w procesie wychowania i kreatywnego przygotowania do dorosłego życia.

Po wystąpieniach ekspertów dyskusja skoncentrowała się wokół pytań młodzieży o praktyczne kwestie dotyczące powołania Rady Młodzieżowej w Barlinku takich jak: liczba radnych, sposób i przebieg wyborów ale też pytań wybiegających w przyszłość i niepokojących młodych ludzi np. czy dzisiejsze deklaracje pomocy od polityków, pracowników urzędników zajmujących się problemami młodzieży, nie wygasną po ustaniu kadencji. Czy młodzież nie zostanie osamotniona?... Na te pytanie chętnie i z dużym zaangażowaniem odpowiadali Burmistrz i Przewodniczący Rady Miasta.

Reprezentujący Radę Młodzieżową  Szczecina  goście, wyjaśnili kwestie bezpośrednio związane z wyborami i funkcjonowaniem rady.

Dyskusja zakończyła się demokratycznym głosowaniem młodzieży. Spośród 173 obecnych na sali osób, za utworzeniem rady zagłosowało 110.

Ten 63,5 procentowy wynik zdecydował, że prowadzący: Agata Bitel, Natalia Gerlecka i Damian Reszka, zakończyli sesję słowami: Jesteśmy za utworzeniem Rady Młodzieżowej Barlinka "Razem możemy więcej". 

Image

W kolejnej, warsztatowej części sesji udział wzięła 42 osobowa grupa liderów młodzieżowych, reprezentujących samorządy uczniowskie wszystkie szkół gminy Barlinek. Warsztaty prowadzili członkowie Rady Młodzieżowej ze Szczecina. Prowadzone pod hasłem: „Dobre i złe strony funkcjonowania Rad Młodzieżowych" zajęcia, dostarczyły wiele praktycznej wiedzy jej uczestnikom. Otrzymali oni olbrzymią porcję informacji o tym jak  sprawdza się samorządowa działalność młodych w innych miastach Polski. Młodzież miała też możliwość przedstawienia swojej opinii - mieszczącej zarówno oczekiwania jak i obawy. Koledzy ze Szczecina doskonale satysfakcjonowali odpowiedziami opartymi na doświadczeniach tych dobrych i tych złych.

Dwugodzinne warsztaty zakończyły się kolejnym głosowaniem za czy przeciw radzie. Spośród 42 - osobowej grupy liderów wszyscy podnieśli rękę za.

Starsi koledzy ze Szczecina obiecali, że w przypadku powołania Rady Młodzieżowej w Barlinku odwiedzą nas ponownie, aby nauczyć „naszych radnych’ jak aktywnie i twórczo rozwiązywać problemy młodzieży i brać kreatywny udział w życiu samorządowym miasta.

Sesję młodzieżową przy ogromnej pomocy pedagogów ze wszystkich szkół, przygotował Samorząd Uczniowski przy PG2.

Serdecznie dziękujemy Ośrodkowi Pomocy Społecznej i pani Alinie Sznabowicz, bez których wydarzenie to nie mogłoby zaistnieć.

Samorząd Uczniowski PG Nr 2.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.