Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI


 piątek 29 marca 2024r.   imieniny: Eustachy, Ostap, Wiktoryn

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

Szkoła Kierowców EFEKT

Mariusz Kuziel - Lewica

BARLINEK W NASZYCH SERCACH - Koalicja Obywatelska

TAK dla samorządu - PIS

KOALICJA SAMORZĄDOWA OK SAMORZĄD

INICJATYWA DLA BARLINKA

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Jolanta Karasińska
Jak kropelki” to tytuł pierwszej książki mieszkanki Barlinka Jolanty Karasińskiej. Pani Jolanta urodzona w Czeladzi po przyjeździe do naszego miasta od samego początku miała do czynienia z kulturą. Występowała w Teatrze Poezji Wiatrak, uczestniczyła w początkach działalności Pracowni Ceramiki Unikatowej.

 

Brała czynny udział w kabarecie „Barometr”, budowała scenografie, układała program. Później był kabaret „Tłusty czwartek”, który stworzyła razem z Tolkiem Kanderem. Teksty kabaretowe miały bardzo duży wpływ na jej twórczość. Wierze dla dzieci zaczęła pisać ponad rok temu. Pierwszymi recenzentami były jej wnuczki, które udzielały babci cennych uwag i pomogły w wydaniu pierwszej książki. „Jak kropelki” to zbiór krótkich wierszyków nasyconych humorem i opatrzonych puentą.

Wydawnictwo skierowane jest do młodych odbiorców, ponieważ jak mówi sama Pani Jolanta „Pierwszy tomik poświęciłam właśnie Wam dzieci, gdyż jesteście mi bardzo bliskie. Wiem dobrze, jak duże mogą być problemy małego człowieka. Chcę, aby one z jednej strony uczyły Was, dlatego opisują proste czynności z życia…kąpiel, czesanie, spacer a z drugiej strony pragnę, aby wzbudziły Waszą wrażliwość, pokolorowały sny i nauczyły marzeń.”.

REKLAMA

Książeczka a w zasadzie jej wielkość jest dopasowana do rąk dziecka. Czcionka, jaką pisane są wiersze jest czytelna dla dzieci a obrazki umieszczone są po prawej stronie ze względu na spostrzegawczość dziecka, które w pierwszej kolejności zwraca uwagę na ilustracje, później na tekst. Promocja książki jak do tej pory odbywała się podczas IV gali GT Feeling a także na festynie z okazji Dnia Dziecka w Ośrodku Szkolenia i Wychowania. Tam właśnie Pani Jolanta spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony dzieci. Uczyła je rymować, pokazała w jak łatwy sposób można tworzyć poezję a także pomogła w napisaniu wiersza, który został odczytany na scenie: Bo Dzień Dziecka dzisiaj mamy
Więc się wszystkim zachwycamy
Z motylkami dziś latamy
I się pięknie uśmiechamy
Wszystkie dzieci rozbawione
Patrzą śmiało w słońca stronę
I radośnie mu machają
Do zabawy zapraszają.

Jednak jej twórczość nie jest skierowana tylko i wyłącznie do dzieci. Swoją poezję dla tych nieco starszych publikuje w internecie i barlineckich mediach. „Jak kropelki” została jak na razie wydana w nakładzie 500 szt.  Autorami rysunków do książeczki są: Natascha Karasińska – 12 lat, Lidia Łukaszuk – 13 lat, Maja Łukaszuk – 10 lat, Tomasz Łukaszuk – 6 lat i Stanisław Madera – 12 lat.
A oto jeden z wierszy dla dzieci autorstwa Jolanty Karasińskiej:

MIŚ
 
Chcę wam opowiedzieć dziś...
w nocy przyśnił mi się mały Miś
taki z uszkiem był kłapciatym
co dostałam go od Taty.
 
Czemu uszko miał kłapciate?
Nie chcę mówić - smucić Tatę.
I tak mocno go tuliłam
że się w końcu obudziłam.
 
Smutny bywa dzień bez Misia
może przyśni mi się dzisiaj?

 
M.P.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież