Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Retro
Kilka pytań do Ryszarda Bernackiego, kierownika zespołu śpiewaczego Retro. Panie Ryszardzie przybliżmy naszym czytelnikom sylwetkę zespołu Retro. Proszę w pigułce przedstawić nam jego historię.

Retro jest zespołem śpiewaczym działającym przy Stowarzyszeniu Zwykłym Kulturalnego Ruchu Seniorów. Jego założycielem był Mieczysław Pyciak oraz ja. Pierwsza próba zespołu a w zasadzie pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się 01 lutego 2005 r. Tak więc w tym miesiącu obchodziliśmy 7-te urodziny. Pamiętam, że na pierwszą próbę przyszło 18 osób. Byli i są to ludzie, których pasją jest muzyka, chcieli i chcą śpiewać. W tej chwili spotykamy się co czwartek w Europejskim Centrum Spotkań przy ul. Leśnej, gdzie nie tylko śpiewamy, ale wspólnie ustalamy repertuar, planujemy występy i koncerty. Ważne jest to, że organizujemy również wspólne spotkania okolicznościowe takie jak np. wigilia. Każdy czuje się tu jak w swojej rodzinie i tak też się traktujemy. Po przyjacielsku i ze zrozumieniem.

Ile osób na dzień dzisiejszy jest członkami zespołu?
W chwili obecnej zespół Retro, łącznie ze mną, to 25 osób.

Co wspólnego ma Retro i straż pożarna?
W sierpniu 2006 roku otrzymaliśmy zaproszenie od zespołu „Giżynianki”, którego następstwem był nasz występ w Giżynie. Tam też po koncercie podszedł do nas Pan Mariusz Nawrocki z OSP Barlinek, który zaproponował nam współpracę ze strażą pożarną. Nie chodziło tu oczywiście o pomoc w gaszeniu pożarów czy innych działaniach podejmowanych przez straż. Chodziło o współpracę w zakresie kulturalno – artystycznym. We wrześniu tego samego roku członkowie zespołu złożyli indywidualne deklaracje o wstąpieniu w szeregi OSP jako członkowie wspierający, przez co staliśmy się zespołem promującym naszą barlinecką OSP. Później zainteresował się nami Zarząd Główny Ochotniczej Straży Pożarnej w Warszawie. To tam działa komisja kultury, która kieruje nas na różnego rodzaju koncerty i konkursy. Swego czasu otrzymaliśmy od nich nagrodę pieniężną, która została przeznaczona na nasze umundurowanie.

REKLAMA

Jeździcie na przeróżne koncerty, konkursy, słyszałam o konkursach w Ciechocinku, jest tego naprawdę ogromna ilość. Wymieńmy może te najważniejsze w jakich braliście udział.
Rzeczywiście jest tego naprawdę dużo. Wymienię może tylko niektóre. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Strażackiej w Ciechocinku, Regionalne Spotkania Zespołów Artystycznych OSP w Giżynie, Ogólnopolskie Spotkania Zespołów OSP w Polanicy Zdrój, „Kresoviana” w Gorzowie Wlkp., Spotkania Zespołów Artystycznych OSP w Krynicy Zdrój. Występowaliśmy również w Eberswalde, Schneverdingen, Krakowie, na Jasnej Górze oraz podczas 600-tnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Retro – skąd nazwa?
Nazwa zespołu powstała na podstawie charakteru i sposobu wykonywanych utworów muzycznych oraz dlatego, że osoby w nim śpiewające to seniorzy.

Retro jest zespołem amatorskim. Wszyscy, którzy w nim śpiewają, grają, nie robią tego zarobkowo i zawodowo. Pytanie więc, jak trzeba mobilizować ludzi, żeby chcieli przychodzić na próby i brali udział w koncertach?
Seniorzy to ludzie, którzy z chęcią i odpowiedzialnością angażują się społecznie. Wystarczy, że mają chęci do śpiewania i potrafią to robić, reszta przychodzi sama. Warto w tym miejscu dodać, że ludzie którzy robią to z miłości do muzyki, nie muszą być mobilizowani do prób i koncertów. Robią to z głębi serca i poczucia, że robią coś dobrego. Ważna jest też atmosfera jaka panuje w zespole. Jeśli jest rodzinnie i ciepło to każdy z ochotą przychodzi na próby i koncerty bo wie, że nie będzie to czas stracony.

Plany na przyszłość…
Chcemy przede wszystkim uświetniać swoimi występami barlineckie uroczystości, nadal śpiewać pieśni strażackie, kościelne, rozrywkowe i kresowe, utrzymywać ten znakomity poziom jak do tej pory oraz zostać zauważanym w konkursach i przeglądach zespołów ogólnopolskich. Częste zaproszenia na różnego rodzaju imprezy kulturalne są dla nas wyróżnieniem i dlatego czujemy się potrzebni i doceniani.

Z Ryszardem Bernackim
rozmawiała M.P.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież