BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 niedziela 5 lutego 2023r.   imieniny: Agata, Jakub, Jan

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Witaj łąko

Dokładnie 01 czerwca 2010 r. specjalnie na Międzynarodowy Dzień Dziecka wyszła pierwsza książeczka – „Jak kropelki”. Niecały rok później, na Walentynki, 14 lutego 2011 r. wychodzi tomik poezji „Skrawek nieba”. W tym roku, z pierwszym dniem wiosny, 21 marca ukazała się trzecia książka Jolanty Karasińskiej – „Witaj łąko”.

 

Jest to druga już książeczka zadedykowana specjalnie dla dzieci. Powstawała blisko rok czasu a pierwszy z wierszy jaki się narodził, był wiersz napisany specjalnie dla Tomka, chłopczyka, który zatruł się muchomorem. Każdy z prezentowanych w niej wierszy ma przesłanie a sama książeczka jest „poukładana”. Chodzi tu o układ wierszy. Rozpoczyna się od wiersza o raczkującej Natalce, która idąc zwiedza powoli łąkę. Odwiedza biedronkę, konika polnego, jednym słowem mówiąc wszystkie stworzenia tam zamieszkujące.

REKLAMA

Z resztą wiele wierszy spełnia funkcję edukacyjną. Jednym z takich przykładów jest wiersz „Pająk”, dzięki któremu w łatwy sposób dzieci nauczą się rozpoznawać dni tygodnia. Tradycyjnie już pierwszym cenzorem wierszy jest wnuk Jolanty Karasińskiej, Tomek. W tym przypadku było nie inaczej. Analizował każdy z wierszy i podpowiadał czym babcia może jeszcze zaciekawić młodych czytelników. Autorką rysunków do książeczki jest Teresa Bartkiewicz, przez przyjaciół zwana Grażynką. (Teresa Bartkiewicz na co dzień pracuje w Barlineckim Ośrodku Kultury i prowadzi zajęcia ceramiczne i plastyczne dla dzieci). Obie Panie przyjaźnią się ze sobą od 1981 r., kiedy to wspólnie występowały w kabaretach i jak same mówią, śpiewały piosenki pisane specjalnie dla osób nie potrafiących śpiewać.

Jak to kiedyś ktoś pięknie napisał – „rysunki są melodią dla wierszy”. W książeczce „Witaj łąko” z pewnością tak jest. Jednak nie będziemy zdradzać wszystkiego. Zachęcamy do zakupu, z którego Państwa pociechy z pewnością będą zadowolone. Na koniec może zacytujmy jednego z recenzentów, który o Jolancie Karasińskiej i jej najnowszej książce napisał tak -  „Jak w najprostszych słowach pokazać akcję z doskonałym zakończeniem i mocno zaakcentowanych przekazem? Potrafi to uczynić jedynie osoba bezgranicznie kochająca nasze słodkie pociechy, którym i w niniejszym tomiku dedykuje swoje serce”.  Książeczkę można zakupić w Centrum Informacji Turystycznej, ul. Paderewskiego 7.

M.P.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.