Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Cudze chwalimy, a i swoje znamy
11 maja 2012 o godz. 17.00 w czytelni znajdującej się w najstarszym gmachu Książnicy Pomorskiej przy ul. Dworcowej 8 w Szczecinie (oddanym niedawno po gruntownej renowacji do użytku), miało miejsce spotkanie inaugurujące cykl imprez o tematyce regionalnej. Hasłem spotkań jest "Cudze chwalimy, a i swoje znamy, czyli Spotkania Pomorzoznawcze".

Tematem pierwszego była Dolina Płoni. O przybliżenie piękna, walorów krajobrazowych i przyrodniczych tego niezwykłego zakątka województwa zachodniopomorskiego zostali poproszeni, prócz Szczecinian, także mieszkańcy Barlinka w osobach: Katarzyna Mielcarek i Grzegorz Przybylski.

Program został zaplanowany tak, aby w różnorodny sposób zaprezentować ten obszar. Na  wycieczkę do miejscowości: Chrapowo, Niepołcko i Laskówko, położonych w Dolinie Płoni (projekcja filmu) zabrali przybyłych Grzegorz Górecki i Paweł Kamienowski z Książnicy Pomorskiej. Przyrodę doliny, a w szczególności jej środkowego fragmentu, głównie okolic Pyrzyc, przybliżyła wykładem dr hab. Wanda Bacieczko, prof. nadzw.  Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Katarzyna Mielcarek z Centrum Informacji Turystycznej w Barlinku przygotowała prezentację multimedialną dotyczącą krajobrazów Doliny Płoni. Zdjęcia, na których pokazała występujące w tym terenie krajobrazy, rośliny i ich środowisko życia, wzbudziły szczere uznanie oglądających. Natomiast Grzegorz Przybylski z Urzędu Miejskiego w Barlinku prezentacją połączoną z wykładem na temat parków wiejskich Doliny Płoni zasygnalizował bogactwo kulturowe głównie górnego odcinka Płoni wraz ze źródliskami rzeki.

REKLAMA

Dolina Płoni jest tak interesującym obszarem, że zaprezentowano jedynie jej  charakterystyczne elementy. Wśród uczestników spotkania byli kajakarze, rowerzyści, osoby uprawiające turystykę pieszą i oczywiście miłośnicy czy znawcy tematu. A temat wywołał ożywioną dyskusję. Część obecnych miała już przyjemność odwiedzić niektóre prezentowane rejony. Przy tej okazji mieli oni sposobność podzielić się własnymi wrażeniami i spostrzeżeniami. Organizatorzy – pracownicy działu regionalnego książnicy, już zapowiedzieli kolejne spotkania i wystawy, kontynuujące tematykę związaną z Płonią. Jest to świetna promocja regionu, jednocześnie przybliżająca i uświadamiająca problemy ochrony tego interesującego obszaru i jego środowiska.

G. Przybylski

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież