środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

0 1 1 1 1 1

Image
Mini Euro
W niedzielę 03.06 zakończyły się trzydniowe zmagania chłopców z Barlineckiej Akademii Futbolu rocznik 2003 i młodsi w turnieju MINI EURO organizowanym w Gorzowie Wielkopolskim. Do turnieju przystąpiło 16 zespołów, podzielonych na cztery grupy dokładnie tak jak w zbliżających się Mistrzostwach Europy.

Zespół z Barlinka występował jako zespół Danii w grupie z Niemcami, Portugalią i Holandią. Swoje mecze grupowe zaczęliśmy w piątek. Na „pierwszy ogień” przyszło nam zmierzyć się z drużyną Holandii (Drezdenko) i po zaciętym boju padł wynik remisowy 2:2 (dwie bramki strzelił Maciej Ratuszny).

No cóż, na początek dobry i remis. Wiedzieliśmy, że drugiego meczu tego dnia z Portugalią (Strzelce Krajeńskie) nie możemy przegrać jeżeli chcemy się liczyć w Mistrzostwach. Do drugiego pojedynku wyszliśmy jeszcze bardziej zdeterminowani i skoncentrowani. Po wspaniałym meczu całego zespołu i dwóch bramkach Salima Serce wygrywamy z Portugalią 2:0, jesteśmy jedną nogą w ćwierćfinałach.

Do pełni szczęścia brakuje nam tylko rozegrania sobotniego meczu z rewelacją turnieju drużyną Niemiec. W sobotę z Niemcami (Frankfurt n/O) pada remis 2:2 (bramki Maciej Ratuszny i Salim Serce), punkt zdobyty w tym meczu daje nam przepustkę do ćwierćfinału.

Końcowa tabela grupowa:
1. NIEMCY  7  18-3
2. DANIA  5  6-4
3. HOLANDIA  2  5-13
4. PORTUGALIA  1  2-11

W ćwierćfinale trafiamy na zespół Polski (Gorzów Wielkopolski), czyli gospodarza turnieju. Za nami przemawia wspaniała gra całej drużyny, natomiast za zespołem Polski fanatyczni kibice (rodzice) oraz „ściany” boiska. Po szesnastu minutach gry to jednak barlinecka drużyna schodzi z boiska z uśmiechniętymi twarzami, wygrywamy z Polską 2:1 (bramki Maciej Ratuszny). Tak, więc trafiamy do półfinału gdzie musimy zmierzyć się z drużyną Chorwacji (Kostrzyn n/O). Niestety w meczu półfinałowym zespół Chorwacji nie daje nam żadnych szans i przegrywamy mecz 4:0.

Po tym meczu wiemy, że o brąz zagramy w niedzielę z drużyną Irlandii (Dobiegniew). O godz. 11.30 w niedzielne przedpołudnie obie ekipy wychodzą na boisko, aby walczyć o brąz. Pierwszy gwizdek sędziego, rajd prawą stroną boiska Macieja Ratusznego, strzał i... wielka radość naszego zespołu, prowadzimy 1:0. Na trybunach słychać rodziców: Dania, Dania, Dania!! Wsparcie kibiców dodaje nam skrzydeł, po kilku minutach prowadzimy już różnicą dwóch bramek (druga bramka Macieja Ratusznego).

Niestety w końcówce pierwszej połowy tracimy bramkę i na przerwę schodzimy z jedno bramkową przewagą. Po przerwie ponownie rzucamy się na zespół Irlandii i przynosi to efekty. Po silnym strzale z dystansu Kuby Jędrzejaszka znowu odskakujemy na dwie bramki. Zespół Irlandii nie składa jednak broni i po rozpoczęciu gry ze środka atomowym strzałem znów strzelaj bramkę kontaktową. Jest 3:2 i kilka minut do końca, coraz bardziej nerwowo w obydwu drużynach.

Rozochocony pierwszą bramką Kuba Jędrzejaszek ponownie silnie uderza z dystansu i strzela czwartą bramką. Po tym golu wiedzieliśmy, że zespół Irlandii nic nam nie może tego dnia zrobić i trzecie miejsce stanie się faktem. Wraz z ostatnim gwizdkiem sędziego cały zespół rzucił się sobie w ramiona, było widać na twarzach chłopców wielką radość z osiągnięcia tak dobrego wyniku. Do Barlinka nie przywieźliśmy czekoladowej piłki (została skonsumowana), ale piękny puchar i flaga Danii będą długo przypominać o sukcesie na Mini Euro.

Drużyna z Barlinka wystąpiła w składzie: Adrian Glapiak, Aleksander Sobczak, Tymoteusz Banaszak, Mateusz Sowala, Miłosz Matwiej, Daniel Szulc, Wojtek Witkowski. Oskar Gil, Salim Serce, Krystian Krawczyk, Kuba Jędrzejaszek, Maciej Ratuszny.