Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1

Image
Spotkanie w Muzeum Cafe
25 czerwca w Muzeum Regionalnym odbyło się kolejne już spotkanie z cyklu Muzeum Cafe. Tym razem gościem był Bogdan Różewicz, były mieszkaniec Barlinka. Nasz gość urodził się w Chełmie Lubelskim i zaraz po wojnie osiedlił się wraz z rodziną w naszym mieście. 

 

Uczestniczył w odgruzowywaniu Barlinka po wojennych zniszczeniach i dużo rozmawiał z powracającymi z frontu żołnierzami. Podczas spotkania w muzeum bardzo dużo dowiedzieliśmy się o pierwszych dniach po wyzwoleniu i o wyglądzie samego miasta. Tutaj też poznał Jana Małysę, poetę, dzięki któremu uczył się historii Polski i nauczył się pisać wiersze. Brał udział w konkursach recytatorskich nawet z dużymi sukcesami.

REKLAMA

Chodził do szkoły muzycznej w Sali Leśnika gdzie uczył się grać na akordeonie. W 1978 r. wyjechał do Monachium. Tam założył firmę która zajmowała się projektowaniem wnętrz i wykonywaniem tych projektów. Miał okazję spotkać się z Kardynałem Ratzingerem, który w Niemczech celebrował mszę św. specjalnie dla Polaków. Podczas organizacji Solidarności ’80 w Niemczech wybrano go na szefa propagandy, jednak porzucił organizację z powodu zastraszania jej członków. Współpracował również z radiem Wolna Europa.

Podczas pobytu w Niemczech postarał się o wizę amerykańską i w 1982 r wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam rozpoczęła się jego przygoda związana z Królem Szachowym z Barlinka – Emanuelem Laskerem. Będąc w USA doszły go słuchy, że właśnie w Barlinku urodził się słynny na całym świecie szachista i losy również poniosły go do Ameryki. W 2006 r. rozpoczął poszukiwania miejsca spoczynku Laskera. Okazało się, że nie jest to takie proste. Informacje jakie otrzymał z Barlinka nie były jednoznaczne a wręcz bardzo mylne. Po wielu miesiącach poszukiwań w końcu się udało. Jednak wejście na cmentarz nie było prostą rzeczą. Cmentarzy żydowskich nie można fotografować, jednak w jakiś sposób udało mu się przemycić aparat fotograficzny, dzięki czemu wiemy dokładnie gdzie grób ten się znajduje.

{jgflv file:=[http://filmy.barlinek24.pl/rozewicz1.flv] width:=[400] height:=[225] autostart:=[false]}

Na spotkaniu Bogdan Różewicz obiecał, że zaraz po powrocie do USA przygotuje specjalną przesyłkę z fotografiami, mapami i prześle ją do Muzeum Regionalnego w Barlinku. Dzięki temu będziemy mieli większą wiedzę o naszym szachiście i jego losach na emigracji. Na spotkaniu Bogdan Różewicz miał niespodziankę dla muzeum. Na ręce Burmistrz Amelii Pakosz oraz Dyrektor BOK Brygidy Liśkiewicz przekazał stół szachowy, który od tej pory stanie w sali Emanuela Laskera w Muzeum Regionalnym w Barlinku.

{jgflv file:=[http://filmy.barlinek24.pl/rozewicz2.flv] width:=[400] height:=[225] autostart:=[false]}

Były też chwile wspomnień, bowiem na spotkanie przybyli nauczyciele i koledzy Pana Bogdana ze szkolnych ław. Na zakończenie spotkania gość Muzeum Cafe otrzymał prezent z Pracowni Ceramiki Unikatowej w Barlinku oraz kilka egzemplarzy książek o Emanuelu Laskerze.

M.P.

Foto: M.P.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież