Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 środa 17 lipca 2024r.   imieniny: Aleksander, Andrzej, Bogdan

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Słabe wyniki egzaminu
Uczniowie i rodzice uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, czyli jednostek budżetowych finansowanych przez Gminę Barlinek, z pewnością zauważają zmiany jakie na przestrzeni kilku ostatnich lat nastąpiły w ich placówkach. Rada Miejska przychylnie patrzy na propozycje remontów i modernizacji proponowanych przez Burmistrza, szczególnie, gdy część kosztów nie musi być pokrywana z budżetu gminy.

Przypomnę tylko, że w ostatnich latach powstało boisko przy SP1 oraz „orlik” przy PG1, wykonano termomodernizację SP nr 1 i trwa termomodernizacja PG nr 1 na ul.Leśnej.

Gmina poniosła też nakłady na przystosowanie szkół podstawowych i przedszkoli do przyjęcia 6-cio i 5-cio latków poprzez przygotowanie klas, zakup wyposażenia i placów zabaw. Ponadto Gmina wywiązuje się z obowiązku dowożenia uczniów do szkół i przedszkoli z odległych terenów. Łącznie z dowozów korzysta 475 dzieci (do przedszkoli dowożonych jest 29 dzieci, do szkół podstawowych 287, a do gimnazjów 159). W każdym przedszkolu i szkole funkcjonuje stołówka, z której dzieci mogą skorzystać ponosząc koszt jedynie tzw. „wsadu do kotła” tj. półproduktów do przygotowania posiłków. Pozostałe koszty funkcjonowania ponosi szkoła. W zakresie opieki pedagogicznej, mamy niestety do czynienia ze wzrostem ilości uczniów, którzy muszą być objęci kosztownym indywidualnym nauczaniem.

Sytuacja ta jest wynikiem najczęściej ciężkiej choroby dziecka lub innej dramatycznej sytuacji życiowej. Warto jeszcze przypomnieć, że w Barlinku funkcjonuje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, z usług której mogą skorzystać dzieci i rodzice np. zaniepokojeni złą wymową czy słabym rozwojem edukacyjnym dziecka. Każda jednostka budżetowa jest kierowana przez dyrektora, który zatrudnia najlepszą kadrę pedagogiczną oraz pracowników obsługi.

REKLAMA

Jeżeli chodzi o kwalifikacje, to większość nauczycieli posiada obecnie uprawnienia do nauczania dwóch lub więcej przedmiotów, a kwalifikacje takie zdobywa się w drodze ukończenia studiów podyplomowych. W Gminie Barlinek stosowany jest (choć w minimalnej formie) system motywacji uczniów do nauki i osiągnięć sportowych – jest to Stypendium Burmistrza Barlinka. Mogą je uzyskać uczniowie niezależnie od statusu materialnego uzyskujący średnią ocen 5,5 w szkole podstawowej lub 5,25 w gimnazjum lub który uzyskał wysokie wyniki (I, II, III miejsce) we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej wojewódzkim. O tymże stypendium wypada wspomnieć, jednak spuśćmy zasłonę milczenia na jego żenującą wysokość.

Zajmijmy się teraz wynikami kształcenia uczniów. Zarówno szkołę podstawową jak i gimnazjalną uczniowie kończą pisząc sprawdzian szóstoklasistów lub egzamin gimnazjalny. Z uwagi na to, że w całej Polsce uczniowie otrzymują te same zadania do wykonania, można porównać wyniki tych egzaminów. Jak przedstawiają się one w Gminie Barlinek na zakończenie roku szkolnego 2011/2012?

Wyniki kształcenia uczniów w Gminie Barlinek (pdf)

WNIOSKI:
Przedstawione dane dają duże pole do analiz i porównań szkół barlineckich ze sobą jak i ze szkołami w sąsiednich miastach. Wyniki egzaminów gimnazjalnych 2011/2012r. są generalnie słabe lub bardzo słabe (poza chlubnymi, lecz nielicznymi wyjątkami). Jedynie w PG1 (język niemiecki poziom podstawowy) i PG2 (matematyka, język angielski poziom podstawowy i rozszerzony) wyróżniamy się minimalnie „in plus” wśród miast ościennych podobnej wielkości. Większość uczniów, całkiem nieźle przygotowana przez szkoły podstawowe, nie kontynuuje rozwoju w stopniu gwarantującym dobrą pozycję startową przy rekrutacji do szkół średnich. Wyniki sporo poniżej średniej wojewódzkiej (a województwo zachodniopomorskie jest na ostatnim miejscu w kraju) powodują, że większość uczniów barlineckich gimnazjów nie zakwalifikuje się do czołowych szkół średnich, a co za tym idzie, będzie miało mniejsze szanse na zdobycie indeksów najbardziej obleganych uczelni.

Poziom edukacji w szkołach gimnazjalnych jest niesatysfakcjonujący, a w porównaniu ze średnimi wynikami kraju można stwierdzić, że „nasi odpadną w eliminacjach w prawie każdej dyscyplinie”.
Powyższe dane zaczerpnąłem z dokumentu pod nazwą „Przygotowanie placówek oświatowych do nowego roku szkolnego 2012/2013 w Gminie Barlinek”. Dokument był analizowany przez komisje Rady Miejskiej, w tym Komisję Oświaty, w skład której wchodzą też nauczyciele gimnazjów: Pan Cezary Michalak (PG1) – Przewodniczący Komisji oraz Pani Elżbieta Kasperkiewicz (PG2).

Z niecierpliwością i ciekawością oczekiwałem dyskusji podczas sesji nad problemem, którym są słabiutkie wyniki barlineckich gimnazjalistów. Wszak to Rada Miejska ma nieograniczone prawo do inicjacji wszelkich działań za pomocą uchwał, które to „Organ wykonawczy”, czyli Urząd Gminy z Burmistrzem na czele później realizuje. To Rada Miejska ma możliwość przeznaczenia środków np. na stypendia naukowe, tworzenie klas profilowanych lub nagrody dla nauczycieli o wyjątkowych osiągnięciach np. zdobywających tytuły laureatów w wojewódzkich konkursach przedmiotowych (tytuł taki daje uczniowi 100% punktów na egzaminie gimnazjalnym i preferencje w przyjęciach do szkoły średniej). To Rada Miejska ma możliwość niezależnego skontrolowania szkoły np. pod kątem stosowania zaleceń kuratorium czy choćby poprawności planu lekcji (np. przedmioty ścisłe nie powinny być na późnych godzinach lekcyjnych).

W końcu to Komisja Oświaty jest powołana do dbania o oświatę w gminie. Oczekiwałem, że w tak ważnych i trudnych sprawach we współpracy z Burmistrzem zostanie zainicjowana dyskusja, do której zostaną zaproszeni doświadczeni nauczyciele oraz pedagodzy.

Tymczasem podczas Sesji Rady Miejskiej dokument pt. „Informacja nt. przygotowania placówek oświatowych do nowego roku szkolnego 2012/2013” został przyjęty bez dyskusji. Czy naprawdę Radni nie zauważyli, że źle się dzieje i trzeba szukać rozwiązania problemu? Czy może stoicki spokój Rady w tej sprawie ma inne źródło?

P.S. Jak widać spotkanie zorganizowane przez Burmistrza, które miało miejsce 1.12.2011 w UMiG w sprawie nowej formuły egzaminu gimnazjalnego nie przyniosło wymiernych efektów. Po dyskusji z udziałem przedstawicielki kuratorium i dyrektorów szkół nie wypracowano i nie wdrożono niestety wniosków, a szkoda…

MIKA

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież